X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 8247
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dbajmy o przyrodę - scenariusz zajęcia edukacyjnego dla dzieci 5 - letnich

Temat: Dbajmy o przyrodę, czyli co sprzyja, a co zagraża środowisku przyrodniczemu.

Cele ogólne:
- kształtowanie więzi emocjonalnej z przyrodą – rozwijanie wrażliwości na jej piękno;
- rozwijanie u dzieci poczucia troski o środowisko przyrodnicze;
- kształtowanie umiejętności podejmowania decyzji;
- rozwijanie umiejętności współpracy w zespole;
- wdrażanie do przeliczania liczby elementów zbioru w zakresie opanowanym przez dzieci;
- rozwijanie sprawności manualnej
Cele operacyjne:
Dziecko:
- rozumie znaczenie, jakie odgrywa przyroda w życiu człowieka;
- rozumie konsekwencje niewłaściwego postępowania człowieka;
- przyporządkowuje obrazki oznaczające elementy przyrody;
- potrafi odróżnić czyste i zanieczyszczone środowisko przedstawione na ilustracjach;
- przelicza elementy zbioru w opanowanym przez siebie zakresie;
- rozpoznaje i naśladuje głosy przyrody;
- sprawnie i swobodnie interpretuje ruchem utwór instrumentalny
- globalnie czyta wyrazy i zdania
Metody: podające – wiersz, pogadanka, piosenka, wyjaśnienia, problemowe i aktywizujące – zadań stawianych do wykonania, operacyjne – ćwiczenia i gry dramowe, improwizacje muzyczno - ruchowe
Forma: praca zbiorowa i indywidualna;
Pomoce: utwór A. Vivaldiego z cyklu „Cztery pory roku” pt. „Wiosna”, nagrane odgłosy przyrody, nagrania piosenek; ilustracje różnych środowisk przyrodniczych, sylweta drzewa.

Przebieg zajęcia:
1. Zabawa integracyjna w kole przy piosence: „ Bocian i żabki”
Dzieci ustawione w kole naśladują ruchem słowa piosenki”:
Stajemy wszyscy w kole
Chwytamy się za ręce
Skaczemy jak najwyżej, kucamy jak najprędzej.
Za ręce się łapiemy
Jak żabki w przód skaczemy
Teraz podskok
Jak raki powracamy
Języki wysuwamy i szybko je chowamy
A teraz dla ochłody, liżemy zimne lody.
Stoimy na podłodze
Tylko na jednej nodze – podskok i zmiana
Czy ktoś przypomina bociana?
2. Słuchanie wiersza„ Co to jest przyroda?” D. Gellner.
To drzewa i kwiaty i liście i woda
Motyl nad łąką, biała stokrotka
Szanuj przyrodę, kochaj przyrodę
Kwiatom w doniczkach nie żałuj wody
Przyroda jest wokół, wszędzie ją spotkasz
Ptak rozśpiewany, gadające świerszcze
Powiedzcie, co jeszcze?
Dbaj o trawniki! Niech koło domu
Będzie wesoło, będzie zielono.

Dzieci wymieniają elementy przyrody, o których była mowa w wierszu. Następnie nauczycielka odkrywa tablicę, na której znajduje się wiosenne drzewo oraz obrazki przedstawiające różne przedmioty będące elementami przyrody (słonce, kwiaty, zwierzęta, deszcz, las), oraz nimi nie będące (żelazko, pralka, autobus, okulary). Zadaniem dzieci jest wybrać te obrazki, które przedstawiają elementy przyrody – zostają one przypięte do sylwety drzewa.
3. „Policz obrazki”
Dzieci przeliczają obrazki przypięte do drzewa, dzielą wyrazy na sylaby, podpisują liczebność zbioru za pomocą kartonika z cyfrą.
4. Zabawa integracyjna wykorzystaniem pedagogiki zabawy „Deszczyk” – wykorzystanie muzyki instrumentalnej KLANZY
Dzieci inscenizują ruchem padający deszcz, burzę i tęczę po burzy.
5. Quiz „Sprawdź, czy dbasz o przyrodę”.
Nauczycielka dzieli dzieci na trzy zespoły (wg kolorów kwiatów). Zadaniem każdego z zespołów jest naklejenie na arkusz papieru ilustracji przedstawiających przyjazne środowisku zachowania człowieka. Reporterzy poszczególnych zespołów omawiają wykonane plakaty motywując wybór poszczególnych obrazków.
Ilustracje do posegregowania przedstawiają: wypalanie traw, sadzenie drzew, dymiące kominy, porządkowanie lasu, pojemniki do segregowania śmieci, rozpalanie ogniska w lesie.
6. Zabawa „Tak, czy nie”
Na tablicy przypięte są ilustracje czystego i zaniedbanego środowiska przyrodniczego. Po posegregowaniu obrazków – utworzenie dwóch zbiorów obrazków, dzieci podpisują je słowami „tak” – dla środowiska czystego i „nie” dla środowiska zaniedbanego. Następnie nauczycielka zaprasza dzieci do zabawy. Dzieci tańczą swobodnie przy piosence „Moja planeta”. Na przerwę w muzyce ustawiają się przy tabliczce z napisem „TAK” lub „NIE” w zależności od pokazanej przez nauczycielkę ilustracji.
7. „Odgłosy przyrody” – ćwiczenia słuchowe
Nauczycielka prezentuje dzieciom nagrany cykl dźwięków – odgłosy radosnej zabawy dzieci, szumu deszczu, burzy, ciszy, śpiewu ptaków. Po wysłuchaniu nagrania dzieci tworzą słowne opisy wyobrażonej sytuacji bądź wydarzenia.
8. Burza mózgów „Dlaczego musimy dbać o przyrodę?”
Dzieci pracują w grupach, naradzają się wspólnie nad rozwiązaniem postawionego problemu, uzgadniają wypowiedzi. Każda grupa prezentuje wyniki narady. Dzieci rozpoczynają każdą wypowiedź od słów „Musimy dbać o przyrodę, bo ...”. Podczas pracy dzieci, nauczycielka służy pomocą i radą, kieruje uwagę dzieci na wartości zdrowotne czystego środowiska, na piękno przyrody, znaczenie drzew, lasów i czystych wód i powietrza dla wszystkich istot – mieszkańców Ziemi.
9. „Jestem drzewem” – zabawa dramowa.
Dzieci ruchem interpretują ruchem i gestem opowiadanie nauczycielki wcielając się w rolę drzewa:
Wyobraź sobie, że jesteś malutkim drzewkiem. Zasadziły je dzieci tuż na skraju lasu. Drzewo rosło powoli przez wiele, wiele lat. Wiatr poruszał delikatnie jego listkami. Czasami, kiedy był w złym humorze, wiał z ogromną siłą i wtedy drzewo wyginało się na wszystkie strony, gałęzie pochylały się mocno, raz w jedną, raz w drugą stronę. Drzewo najbardziej lubiło, kiedy padał na nie mały, delikatny deszczyk. Z radości wznosiło gałązki wysoko, wysoko i zdawało się, że jest coraz wyższe i wyższe.
Po wysłuchaniu opowiadania dzieci opowiadają o swoich odczuciach, kiedy były drzewem. Informacja zwrotna – dzieci wybierają obrazek z odpowiednią minką i przyklejają do ubranka.
10. Zabawa plastyczna „Nasz piękny świat”
Dzieci w trzech zespołach wykonują prace plastyczne – wspólne obrazy przedstawiające takie elementy przyrody, które uważają za najpiękniejsze. Każde z dzieci może narysować tylko jeden fragment obrazu, dzięki czemu obrazy dzieci zawierają zróżnicowane bogactwo świata przyrody. Po zakończeniu pracy dzieci podziwiają wszystkie obrazy okazując radość z osiągniętego sukcesu.
11. Zabawa improwizacyjna z chustami „Wiosenny taniec”
Dzieci tańczą przy akompaniamencie utworu A. Vivaldiego „Wiosna” z cyklu „Cztery pory roku”.
12. Podsumowanie zajęcia
Dzieci oceniają, czy zajęcie im się podobało i na ile za pomocą kolorowych kwiatów i czarnych chmurek. Znaczki wkładają do dwóch pojemników z napisami „TAK” kolorowe kwiaty) lub „NIE” (czarne chmurki).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.