X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 8251
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosna jest już wśród nas - zabawy dydaktyczne dla 4 - latków

Grupa wiekowa: 4 - latki
Temat kompleksowy: "Przyloty ptaków"
Temat: "Wiosna jest już wśród nas" -zabawy dydaktyczne.
cele ogólne:
- klasyfikowanie obrazków do odpowiednich pór roku,
np. zima - bałwanek, sanki, śnieżynki,
wiosna - przebiśnieg, bocian,
lato - statek, lody,
jesień - wiewiórka, ludzik z kasztanów;
- porównywanie obrazków między sobą i wskazywanie
różnic;
- utrwalenie nazw pór roku i ich cech
charakterystycznych;
- przeliczanie elementów na obrazku w zakresie
dowolnym, porównywanie ilości i stosowanie pojęć :
mniej, więcej;
- układanie obrazka z części;
- czerpanie radości z dobrze wykonanego zadania;
- zachęcenie dzieci do poszanowania przyrody
szczególnie wiosną.
Metody: oglądowa - pokaz;
słowna - objaśnienia, rozmowa;
czynna - zadań stawianych do wykonania;
Formy organizacyjne: zbiorowa, zespołowa,
indywidualna;
Środki dydaktyczne: kostium ogrodnika, płyta CD,
taczka, narzędzia ogrodnicze,
figury geometryczne, magiczne
pudełko, biedronka, torebki z
nasionami kwiatów, koperty z
zadaniami, karty do kopert,
ilustracje pór roku, kolorowe
chustki, znaczki, karty prac,
kredki, klej.

Przebieg zajęcia:
1. Nauczycielka przebrana za ogrodnika wchodzi do sali w rytm piosenki "Kwiatowa wróżka" ciągnąc za sobą taczkę z narzędziami ogrodniczymi. Wita się z dziećmi.Mówi, że jest bardzo smutna ponieważ słonko się schowało i zrobiło się ciemno.
2. Wspólna inscenizacja piosenki "Słoneczko". W środku stoi "Słoneczko" - dziecko natomiast wokół kucają dzieci będące "kwiatami". W rytm piosenki "Słonko" dotyka każdego i budzi do życia.
3. Nauczycielka mówi, że ma magiczny kuferek. W nim jest wiele przedmiotów do prac wiosennych, ale zapomniała czy może je już otworzyć. Dzieci podpowiadają, że chyba nic się nie stanie.
4. Wspólne otworzenie magicznego pudełka. Nauczycielka stwierdza, że mamy gościa. Przekazywanie z ręki do ręki każdemu dziecku i zwrócenie uwagi, że musimy zachować się bardzo cicho, o biedronka się przestraszy i odfrunie. Przypomnienie dzieciom, że wiosną nie wolno niszczyć przyrody gdyż wtedy właśnie ona rośnie oraz nie wolno dokuczać owadom i zwierzętom. Następnie umieszcza biedronkę w kąciku przyrody aby mogła przyglądać się i słuchać.
5. Wspólne ustalenie występowania w przyrodzie czterech pór roku.
6. Zabawa dydaktyczna: Jaka to pora roku? Dzieci podzielone na cztery grupy. Każda grupa ma znaczki: biedronki, lody, kasztany lub śnieżynki. Muszą odpowiednio stanąć do właściwego portretu pory roku.
Grupowy losuje kartę, a następnie odszukują kopertę z takim samym znakiem. Wyjmują zawartość koperty, a następnie dzieci mają za zadanie położyć ilustracje przy odpowiedniej porze roku. Po zakończeniu zadań każda grupa liczy swoje ilustracje.
7. Zabawa dydaktyczna: To jest gra? Każda grupa otrzymuje inne zadanie. I grupa- odszukuje fragmenty ilustracji, II grupa- liczy żaby i bociany na obrazku i porównać czego więcej, III grupa- znajduje różnice na dwóch obrazkach przedstawiających stracha na wróble.
8. Zabawa ruchowa: "Bociany i gniazda"
9 .Praca indywidualna. Składanie obrazka z części.
10. Wspólne uzgodnienie obecnej pory roku - wiosny. podsumowanie zajęcia. Zdrowy poczęstunek.
11.Wyjście na ogród przedszkolny i posianie kwiatów.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.