X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 8244
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W podróż po Polsce - scenariusz zajęcia

CELE OGÓLNE:
- Nabywanie poczucia przynależności narodowej;
- Doskonalenie prawidłowej wymowy;
- Zapoznanie z charakterystycznym krajobrazem morskim i górskim;
- Rozpoznawanie charakterystycznych cech wybranych regionów Polski;
- Porównywanie i nazywanie wielkości;
- Rozróżnianie wybranych figur geometrycznych;
- Ćwiczenia pamięci wzrokowej i logicznego myślenia;
- Aktywne uczestniczenie w zabawach i zajęciach ruchowych;
- Wdrażanie do współdziałania w grupie;
-Rozwijanie zdolności manualnych.

CELE OPERACYJNE: (DZIECKO)
- Zna wygląd oraz symbolikę godła i flagi naszego kraju;
- Potrafi określić cechy charakterystyczne krajobrazu morskiego i górskiego;
- Potrafi wskazać na mapie Polski omawiane krainy;
- Bogaci czynne słownictwo;
- Nazywa wybrane figury geometryczne;
-Podejmuje próbę ułożenia puzzli;
-Uczestniczy w zabawach muzyczno- ruchowych;
- Potrafi współdziałać w grupie;
- Wykonuje pracę plastyczną.

FORMY PRACY:
-grupowa,
- w grupach,
- indywidualna.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Płyty z piosenkami, wiersz „Katechizm...”; emblematy symboli narodowych; ilustracja mapy Polski; ilustracja krajobrazu plaży morskiej; koperty z pociętymi obrazkami; ilustracja latarni morskiej; koperty z latarniami; ilustracja górali; emblematy kluczy; ilustracje górskiego krajobrazu; zagadka słuchowa; ilustracja pasterza z owieczkami; kolejka linowa; kontur mapy; emblematy gór oraz żaglówki dla każdego dziecka; kartki; klej; kredki.

PRZEBIEG ZAJĘCIA

1. Powitanie gości piosenką: „Wszyscy są...”
2. „Katechizm Polskiego dziecka”- recytacja wiersza
„Kto Ty jesteś? – Polak mały;
Jaki znak Twój? – Orzeł biały;
Gdzie Ty mieszkasz? – Miedzy swymi;
W jakim kraju? – W polskiej ziemi;
Czym ta ziemia? – Mą Ojczyzną;
Czym zdobyta? – Krwią i blizną;
Czy ja kochasz? – Kocham szczerze;
A w co wierzysz? – W Polskę wierzę.”
– rozmowa utrwalająca symbole narodowe.
3. „Mapa Polski”- przypomnienie wiadomości o mapie, wyjaśnienie, że Polska to kraj który z jednej strony otoczony jest morzem Bałtyckim, a z drugiej górami.
4. Zaproszenie do wspólnej podróży po Polsce.
5. Zabawa przy piosence: „Jedzie pociąg z daleka”.
6. „Morska plaża” – oglądanie ilustracji i rozmowa na temat morskiej plaży oraz co na niej można robić.
7. „Spacer brzegiem morza” – zabawa ruchowa.
• „Fala”- dzieci naśladują trzymając się za ręce fale,
• „Podskoki w wodzie” – dzieci podskakują oraz przeskakują fale.
8. „Czym można pływać po morzu?” – zadanie w grupach - każda grupa otrzymuje kopertę z pociętym obrazkiem – układa w całość – wyszukiwanie największego „pojazdu” wodnego.
9. Latarnia morska- odsłonięcie „ukrytej” budowli – nazwanie jej i omówienie.
10. „Od największej do najmniejszej latarni” - zadanie matematyczne.
11. Zabawa przy piosence „Lotnisko krasnoludków” – zaproszenie do dalszej podróży.
12. „Kto nas przywitał?” – zabawa identyfikacyjna – odsłonięcie obrazka przy pomocy pasującego klucza
13. „Górale” –odsłonięcie obrazka, zapoznanie ze strojem góralskim.
14.„Górskie krajobrazy” – oglądanie i omawianie ilustracji.
15. „Wspinaczka górska”- zabawa ruchowa:
• „Powitanie gór” –w siadzie skrzyżnym dzieci dotykają głowami podłogi;
• „Wspinanie po górach” – naśladowanie wspinania po górach;
• „Oddychamy czystym powietrzem” – zabawa artykulacyjna .
16. Zagadka słuchowa:„Dzwoneczki owieczek ” – zapoznanie z owieczką i pracą pasterza.
17. „Kolejka linowa” – zapoznanie z wyglądem - powrót do przedszkola.
18. Praca plastyczna – zaznaczyć na mapie morze oraz góry przyklejając w odpowiednie miejsce na mapie statek oraz góry.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.