X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 8035
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Warzywa są zdrowe - teatrzyk sylwet

SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z AKTYWNOŚCI ARTYSTYCZNEJ

TEMAT SZCZEGÓŁOWY: „Warzywa są zdrowe” – teatrzyk sylwet. Rozwijanie uzdolnień twórczych i zainteresowań teatrem, doświadczanie przyjemności wcielania się w różne postacie oraz podejmowanie różnego rodzaju „wyzwań” umysłowych.

Dzieci: 6 letnie

CELE OGÓLNE:
Wprowadzanie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się poprzez muzykę, małe formy teatralne oraz sztuki plastyczne. Uświadomienie konieczności spożywania owoców i warzyw jako źródła witamin.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
- Wie, jak należy zachować się w teatrze.
- Odgrywa role w zabawach parateatralnych, posługując się mową, mimiką, gestem i ruchem; umie posługiwać się rekwizytami.
- Dba o swoje zdrowie, zaczyna orientować się w zasadach zdrowego żywienia.
- Śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru, chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach.
- Tworzy kompozycje z różnorodnych materiałów (np. przyrodniczych), ma poczucie sprawstwa (potrafię to zrobić) i odczuwa radość z wykonanej pracy.
- Układa proste zdania, wyodrębnia głoski w słowach o prostej budowie fonetycznej.

METODY: podająca, eksponująca, czynnego działania.
FORMY: praca z całą grupą.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: teatrzyk sylwet, zagadki, rymowanka, piosenka, pianino, emblematy, opaski na głowę, drewniana łyżka, czepek kucharski, naturalne warzywa, napisy, duża kostka oklejona różnymi kolorami, marchewki, goździki, pinezki,

PRZEBIEG:
1. Powitanie:
Witamy, witamy
na teatrzyk zapraszamy
więc wygodnie już usiądźcie
i w teatrze grzeczni bądźcie.

2. „Niech żyje król ziemniak” – teatrzyk sylwet na podstawie utworu E. Stadtmiller.

NARRATOR:
Zamieszkały warzywa w spiżarni domowej.
Będą z nich obiadki smaczne oraz zdrowe.
Oto buraczek w czerwonym płaszczyku:

BURACZEK:
Jestem niezły z chrzanem, lecz lepszy w barszczyku.
Marzy każda kura, gąska czy też kaczka,
by kucharz ją podał koniecznie w buraczkach.
NARRATOR:
Wnet się do rozmowy włączyła kapusta:

KAPUSTA:
Kuchnia bez kapusty po prostu jest pusta.
Nie pachnie w niej bigos ani kapuśniaczek,
Nie gruchają gołąbki – chyba się popłaczę.

NARRATOR:
Grubą panią kapustę objęła cebula:

CEBULA:
Pani wie, jak ja łatwo się rozczulam.
I to zaraźliwie!
Seler czy buraczek, marchewka, pietruszka
przy mnie każdy płacze.
Gospodyni także łzy wylewa, ale kuchni bez cebuli
nie chce widzieć wcale.

NARRATOR:
Por chrząknął cichutko, bo nie był zbyt śmiały:

POR:
Ja – mówią – do sałatek jestem doskonały.

NARRATOR:
Pietruszka z selerem kiwnęli głowami:

PIETRUSZKA I SELER:
Jest pan doskonały, ale tylko z nami.

NARRATOR:
Dołączyła do nich marchewka rumiana:

MARCHEWKA:
Mogę być surowa albo gotowana.
Bardzo lubię cukier nie stronię od soli.
Do twarzy mi z groszkiem. Słowem – jak kto woli.

NARRATOR:
Uśmiechnął się do niej bury kartofelek:

ZIEMNIAK:
Przy mnie to wy wszyscy znaczycie niewiele.
Ja w każdziutkiej kuchni króluję, na co dzień,
Żyjąc ze wszystkimi w przyjaźni i zgodzie.
Może jestem brzydki, lecz są ze mnie frytki,
placuszki chrupiące, kluseczki pachnące.
Jestem dobry w zupie, z mięsem, jajkiem, sosem...
Nikt się nie odważy kręcić na mnie nosem.
NARRATOR:
Przyklasnęły warzywa szczerze zachwycone
I na głowę ziemniaka włożyły koronę.

3. Rozmowy na temat teatrzyku:
- Jakie warzywa mieszkały w spiżarni domowej – wymienianie nazw warzyw występujących w utworze,
- Omówienie jego treści – przypomnienie, o czym rozmawiały warzywa,
- Zwrócenie uwagi na wygląd warzyw oraz ich przydatność,
- Jakie warzywo jest najważniejsze w kuchni?
- Co otrzymał ziemniak od warzyw?

4. Zabawy w role: wybór przez dzieci dowolnych warzyw, manipulowanie sylwetami
z przedstawienia, wymyślanie własnych dialogów inspirowanych utworem; prezentowanie ich kolegom.

5. „Zgadnij co to?” - rozwiązywanie zagadek. Rozpoznawanie nazw warzyw na podstawie słownego opisu.

1. Jaka to głowa, duża czy mała,
z zielonych liści składa się cała? KAPUSTA

2. W wierszu Brzechwy „Na straganie”
ciągle wzdychał „A to feler” SELER

3. Ma gruby brzuszek i ogonek mały
będzie z niego pewnie barszczyk doskonały. BURAK

4. Jakie warzywo chociaż niewielkie
wyciśnie z oczu słoną kropelkę?
Więc gdy je pokroić się chce,
to chronić trzeba oczy swe. CEBULA

5. Latem w ogrodzie wyrósł zielony,
a zimą w beczce leży ukiszony. OGÓREK

6. Wspiął się na tyczkę, poczerwieniał cały,
na kanapkę i zupkę będzie doskonały. POMIDOR

Po prawidłowym rozwiązaniu zagadki, każde dziecko otrzymuje emblemat będący jej rozwiązaniem.

6. Powtórzenie rymowanki:
Warzywa są smaczne oraz kolorowe,
Mają witaminy, a to samo zdrowie.

7. Jakie warzywa są potrzebne?” – zabawa ruchowa.
Rozdanie emblematów z różnymi warzywami pozostałym dzieciom.
Dzieci w rytm tamburyna poruszają się swobodnie po sali, gdy tamburyno cichnie, dzieci ustawiają się w półkole na dywanie. Nauczycielka ubrana w czepek kucharski oraz drewnianą łyżkę wybiera spośród dzieci „warzywa” potrzebne jej do sporządzenia konkretnej potrawy. Zabawa toczy się dalej, przy następnej zmianie rolę kucharki pełnią dzieci, które z wybranych warzyw tworzą wymyśloną potrawę. Przy każdej zmianie wymawianie rymowanki.

8. „Co jest w takim kolorze” – dzieci rzucają dużą kostką, która ma na bokach naklejone koła w kolorach: czerwonym, jasnozielonym, ciemnozielonym, żółtym, pomarańczowym
i brązowym. Podają nazwę koloru, jaki wylosowały i podają nazwę warzywa, które ma taki kolor.

9. „Podpisywanie warzyw” – analiza i synteza wyrazów o prostej budowie fonetycznej. Nauczycielka podaje nazwę warzywa wymawiając jego głoski, po rozpoznaniu przez dzieci przyczepianie napisu na naturalnym okazie umieszczonym w koszu (burak, seler, por, kapusta, cebula, ziemniak.).

10. „Warzywa raz, dwa” – śpiew piosenki ilustrowanej ruchem z opaskami na głowie.

11. „Kukiełki z warzyw” – przejście do stolików, gdzie przygotowana jest pokrojona na różne kawałki marchewka, wykałaczki, goździki oraz pinezki. Omówienie sposobu wykonania dowolnej kukiełki. Samodzielne wykonywanie marchewkowych postaci
z kawałków surowej marchewki, nabijanie kawałków marchewki na wykałaczki, nabijanie goździków oraz pinezek jako oczy, usta, nos. Improwizowanie dialogów między wykonanymi kukiełkami. Umieszczenie na wystawie.

12. Poczęstunek: częstowanie kawałkami surowej marchewki.

OPRACOWAŁA: mgr Elżbieta Radaczyńska
Przedszkole Nr 7
Bielsko – Biała

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.