X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 8034
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Czujemy się odpowiedzialni za środowisko naturalne - wprowadzanie dzieci w świat treści ekologicznych.

SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z ZAKRESU POZNAWANIA PRZYRODY

TEMAT SZCZEGÓŁOWY: „Czujemy się odpowiedzialni za środowisko naturalne” – wprowadzanie dzieci w świat treści ekologicznych.

GRUPA: dzieci 6 letnie

CELE OGÓLNE:
- rozwijanie postaw proekologicznych wynikających z troski o obecną
i przyszłą jakość życia na Ziemi,
- nabywanie opiekuńczego stosunku do świata zwierząt i roślin.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
- nazywa drzewa i zwierzęta żyjące w lesie,
- zna podstawowe zasady ochrony przyrody,
- potrafi segregować obrazki przedstawiające zanieczyszczenia lub ochronę środowiska,
- wie do czego potrzebne jest drzewo,
- rozumie, co czuje drzewo, któremu grozi niebezpieczeństwo,
- składa przyrzeczenie.

METODY: pogadanka, drama, ekspozycja obrazków ilustrujących okazy przyrodnicze, przekazywanie żywym słowem utworów literackich.

FORMY: praca z całą grupą.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: liście z imionami dzieci, rysunek drzewa, napisy, kolorowe kartoniki, obrazki zwierząt, ilustracja lasu, obrazki przedstawiające zanieczyszczenia lub ochronę środowiska, zagadki, wiersze: „Kto w lesie mieszka”, „Co to jest ekologia?”, piosenka: „Przyjaciele przyrody”.

PRZEBIEG:

1. Zabawa integracyjna „Klasnę w ręce”
Dzieci w parach stoją na obwodzie koła, twarzami zwrócone do siebie. Recytują wiersz i ilustrują go ruchem.
Klasnę w ręce i nic więcej
Wznoszę nogę nad podłogę
Drugą nogę nad podłogę
Krótki wdech (przysiad)
Znowu wydech (wstają)
Witam Ciebie, cześć, cześć, cześć.
(koło wewnętrzne przesuwa się o jedna osobę w lewo, zabawę powtarzamy kilka razy).

2. Papierowe listki z imionami dzieci. Nauczycielka głoskami wypowiada imiona dzieci, które po rozpoznaniu swojego imienia otrzymują listek i naklejają go na ubranie.

3. Pogadanka. Wprowadzenie wyrazu do globalnego czytania oraz wyjaśnienie znaczenia słowa EKOLOGIA na podstawie wiersza D. Klimkiewicz
i W. Drabka, „Co to jest ekologia?” - ilustrowanego sylwetą sowy.
Ekologia mądre słowo,
a co znaczy – powiedz sowo!
Sowa chwilę pomyślała
I odpowiedź taką dała:
To nauka o zwierzętach,
lasach, rzekach, ludziach, ptakach.
Mówiąc krótko w paru zdaniach
O wzajemnych powiązaniach,
Między nami – bo to wszystko,
to jest nasze środowiska.
„Masz je chronić i szanować” –
Powiedziała mądra sowa.
Rozmowy na temat wiersza:
- Co to jest ekologia?
- Co to znaczy szanować środowiska? (być przyjacielem przyrody)

4. Szukanie Ekoludka. Na tablicy ukrył się przyjaciel przyrody – odczytywanie jego imienia EKOLUDEK. Czy chcielibyście dowiedzieć się jak on wygląda? Dowiecie się, jeśli rozwiążecie zagadki, które przygotował dla was Ekoludek.
Wspólne rozwiązywanie zagadek o tematyce ekologicznej z jednoczesnym odsłanianiem obrazka ukrytego pod trzema zasłonkami. Jedna rozwiązana zagadka = jeden odkryty fragment (zagadki umieszczone w kopertach). Po odgadnięciu wszystkich zagadek ukazuje się postać Ekoludka.
I. Ma koronę, królem nie jest.
Umie szumieć, gdy wiatr wieje.
Ma zieloną szatę latem,
Lecz przed zimą zrzuca szatę. (drzewo)
II Aby nasze środowisko było czyste, piękne, zdrowe...
Nawet dzieci segregują ....Co? (śmieci)
III Używamy jej do gotowania, mycia.
Potrzebna jest ludziom, zwierzętom, roślinom do życia. (woda)

5. Przyrzeczenie. Ekoludek chętnie zaprzyjaźni się z dziećmi, które wiedzą, jak dbać o środowisko. Czy wy chcecie być przyjaciółmi przyrody? EKOLUDEK prosi byście złożyli przyrzeczenie:
PRZYRZEKAMY
- CHRONIĆ PRZYRODĘ
- OSZCZĘDZAĆ WODĘ
- DOKARMIAĆ PTAKI
- DBAĆ O ZWIERZAKI
- KWIATY HODOWAĆ
- DRZEWA SZANOWAĆ
- ZIEMIĘ RATOWAĆ
- NIGDY NIE ŚMIECIĆ
- UCZYĆ TEGO WSZYSTKIE DZIECI

6. Zabawa ze śpiewem do piosenki pt. „Przyjaciele przyrody”. Dzieci ilustrują ruchem treść piosenki. Na zakończenie przyklejają papierowe listki ze swoim imieniem na sylwetę drzewa namalowaną na szarym papierze umieszczonym na tablicy.

7. Rozmowy na temat drzew.
- Jakie znacie nazwy drzew?
- Gdzie rosną drzewa? (w parku, w lesie, w ogrodzie przedszkolnym, itp.).

8. Zabawa „Zwierzęta i drzewa” z udziałem rodziców. Rodzice są drzewami, stoją w rozsypce. Dzieci – zwierzęta biegają przy muzyce, na przerwę chowają się za drzewa. Nauczyciel mówi: „Szumi park, szumi las, czy to drzewo znasz?
i wymienia nazwę drzewa głoskami np. k-l-o-n-, dzieci odpowiadają razem
- klon (buk, lipa, dąb, topola, jawor, sosna, jodła, akacja).

9. Zapoznanie z wierszem „Kto w lesie mieszka?” Cz. Janczarskiego ilustrowanym sylwetami, ponieważ las to nie tylko drzewa, to także jego mieszkańcy.
Miło jest chodzić po leśnych ścieżkach.
A wiecie dzieci, kto w lesie mieszka?
Mieszka tu sarna, co biega prędko.
Nie bój się dzieci zgrabna sarenko!
A tu widzicie rudego liska.
Potrząsa kitą, oczami błyska.
Ten ptak wesoły to sroczka miła.
Co w bajce dzieciom kaszkę warzyła.
Zajączek skubie trawy i zioła.
Ujrzał na drzewie pstrego dzięcioła.
Kukułka kuka daleko, blisko.
Jeż w suchych liściach ma legowisko.
W lipowej dziupli wiewiórka mieszka.
Poproście, może da wam orzeszka.
Sowa dzień cały drzemała smacznie.
A teraz w nocy polować zacznie.
Rozmowy na temat wiersza:
- Czym jest las? – mieszkanie dla zwierząt. Podpisywanie zwierząt występujących w wierszu.
- Do czego potrzebne są drzewa? – ostoja dla zwierząt i ptaków, produkują tlen, miejsce odpoczynku dla ludzi, materiał budowlany, na meble, do produkcji papieru, urozmaicają krajobraz, mogą być symbolem). Nauczycielka podaje kilka przykładów symboli drzew: np. dąb – symbol siły, wytrzymałości i długowieczności; jarzębina – symbol radości
i powodzenia, lipa – symbol przyjaźni.

10. Drama „Co czuje drzewo?” Dzieci stoją w rozsypce, na wypowiedziane przez nauczyciela zdanie wczuwają się w odczucia drzewa i odpowiednio reagują, jeśli drzewo jest „zadowolone” – podskakują i klaszczą, jeśli „smutne” – przykucają, zwieszają głowę.
Nauczycielka mówi:
- między swoimi konarami ma ptasie gniazdo,
- jest łamane przez wandali,
- musi rosnąć w sąsiedztwie fabryk i śmieci,
- czuje krople deszczu na liściach,
- ktoś scyzorykiem wyciął na jego pniu litery,
- w okresie suszy jest podlewane przez dziecko.
Wszyscy doskonale rozumiecie odczucia drzew, a czy potraficie rozpoznać co czuje Ziemia na której te drzewa rosną?

11. „Co czuje Ziemia?” – segregowanie obrazków przedstawiających zanieczyszczenia lub ochronę środowiska i przywieszanie na tablicę przy sylwecie Ziemi smutnej lub wesołej.

12. Praca z tekstem. Dzieci słuchają tekstu czytanego przez nauczycielkę
a następnie podnoszą do góry kartonik zielony – „dobra rada” lub czarny – „zła rada”.
I Gałęzi nie daj łamać i wszystkim tłumacz, że
Ognisko nigdy w lesie, nie może palić się!
II Odpocznij po spacerze chwilę. I soku łyknij łyk.
Ze smakiem zjedz kanapkę, a śmieci zakop w mig!
III Chcesz w lesie zjeść coś – zjadaj
Dbaj też pieczołowicie
By po posiłkach wszelkich
Zabrać po sobie puszki i butelki!

IV Kochaj przyrodę! Szanuj przyrodę!
Omijaj w lesie, sadzonki młode!

13. Sadzenie kwiatów doniczkowych. Przejście do dwóch stolików, gdzie przygotowane są doniczki do sadzenia kwiatów. Zachęcanie do obserwowania wzrostu roślin oraz do pielęgnowania ich. Ustawienie doniczek z kwiatami na parapecie okiennym.

Opracowała: mgr Elżbieta Radaczyńska
Przedszkole Nr 7
Bielsko - Biała

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.