X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 670
Przesłano:

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III - Ośrodek tematyczny: Dzień Ziemi przez cały rok

Temat dnia : Kłopoty naszej planety

Cele operacyjne:

Uczeń:
potrafi czytać ze zrozumieniem , wyszukiwać potrzebne informacje w źródłach pisanych
układać zdania – hasła z rozsypani wyrazowej
wypowiada się ustnie i pisemnie na określony temat
wykonuje działania na liczbach w zakresie 1000 sposobem pisemnym
rozumie pojęcia : ekologia i środowisko oraz zna podstawowe problemy ekologiczne
rozumie potrzebę przyjmowania aktywnej postawy związanej z ochroną środowiska
współpracuje i współdziała w grupie przy realizacji zadań

Metody : problemowe , eksponujące ,
Organizacyjne formy pracy : praca z całą klasą , praca w grupach , praca indywidualna

Środki dydaktyczne :
Fragmenty wierszy „ Ziemia , Powietrze , Woda ” – K. Kotynia , rozsypani wyrazowe , encyklopedie , zestawy zadań dla uczniów do pracy indywidualnej , wypowiedzi pisemne uczniów na temat „ Nasza Ziemia za 100 lat ” prace plastyczne na temat „ Ziemia moich marzeń ”

Przebieg zajęć :
1. Nawiązanie do tematu zajęć . Przypomnienie z jakiej okazji się odbywają - Dzień Ziemi - czy to ważny dzień ? Jakie niesie kolejne skojarzenia ? ( ekologia , środowisko ) Przypomnienie znaczenia tych pojęć w oparciu o encyklopedię .

2. Wypowiedzi uczniów na temat :
- Czy środowisko jest dla nas ważne ? Dlaczego ?
- Kto ma wpływ na środowisko ?
- Jakie elementy środowiska możemy wyróżnić ?
- Dlaczego mówiąc o środowisku myślimy też o ekologii ?

3. Na polecenie nauczyciela , uczniowie rozglądają się po kolasie , zgłaszają zauważone zmiany . Odczytują Hasło - motto , które dla potrzeb zajęć pojawiło się w klasie :

„ CZŁOWIEKU ! OBUDŹ SIĘ ! ZASTANÓW ! CZY MUSISZ BYĆ GŁUCHY NA NASZE WOŁANIA ? ”

4. Wypowiedzi na temat :

- Skąd mogą do nas płynąć te słowa ?
- Kto i nad czym powinien się zastanowić ?
- Jak brzmi to wołanie , czy daje się w nim wyczuć pewien niepokój i niecierpliwość , z jakiego powodu ?

5. Ekspresyjne odczytanie przez uczniów fragmentów wierszy :

Powietrze :
„ Przezroczystym szalem otulam Ziemię całą , jestem obecne wszędzie .
Choć mnie nie możesz pochwycić ,
choć mnie zobaczyć nie możesz , jestem Ci bardzo potrzebne .
Jak się beze mnie obejść ?
Odetchnij głębiej”

Woda :
„ Byłam kiedyś jasna i przejrzysta ,
płynęłam w rzekach szybko i zwinnie .
Co się stało ? Któż to zrozumie ? Teraz zgęstniałam i zohydziałam .
Często wzburzona w kolorach chemii stoję w swych korytach lub leniwie rozlewam się po Ziemi – trując rośliny , zwierzęta , ludzi … ”

Gleba :
„ Skryłeś w mym wnętrzu różne straszydła ,
Robiłeś porządki , przez co ja zbrzydłam .
Spuchłam w środku ,
często choruję a Ty mnie trujesz !
Stawiasz przede mną wielkie zadania , choć niemożliwe do wykonania .”

6. Wypowiedzi uczniów na temat odczytanych fragmentów:
- Na co uskarżają się autorzy tych słów ?
- Dlaczego się niepokoją ?

7. Praca w grupach , wypisywanie zagrożeń dla wody , powietrza i gleby oraz wyszukiwanie sposobów zapobiegania tym zagrożeniom .

woda
Zagrożenia : ścieki fabryczne , odpady , śmieci
Jak zapobiegać ? oczyszczanie i ponowne wykorzystanie wody , dotlenianie rzek i jezior , oszczędzanie wody

powietrze :
zagrożenia : pyły przemysłowe , spaliny , hałas, freony – gazy niszczące ozon
Jak zapobiegać ? sadzenie zieleni , filtry na kominy fabryczne , spaliny bezołowiowe, walka z hałasem , zakaz produkcji środków zawierających freon

gleba :
zagrożenia : środki chemiczne do uprawy roślin , wysychanie , wypalanie traw , zakopywanie śmieci nie ulegających rozkładowi
Jak zapobiegać ? zalesianie , zadrzewianie , nawadnianie , dbałość o czystość otoczenia , segregowanie śmieci , zakaz wypalania traw

Podsumowanie i ocena pracy w grupach .

8. „ Nasza Ziemia za 100 lat ” Wypowiedzi uczniów na temat ich wyobrażeń oraz przygotowanych wcześniej prac plastycznych . Odczytanie przez uczniów chętnych przygotowanych wcześnie pisemnych wypowiedzi dotyczących tematu „ Ziemia moich marzeń ” .

9. Zróżnicowana , indywidualna praca uczniów . Zadania dobieramy dla uczniów kierując się ich możliwościami oraz tempem pracy .
a ) Układanie zdania - hasła z rozsypani wyrazowej . Wklejanie do zeszytu .
Przykładowe zdania :
PAMIĘTAJMY , NA OCHRONĘ ŚRODOWISKA NIGDY NIE JEST ZA PÓŹNO !
CZYSTE POWIETRZE , WODA I ZIEMIA TO WARUNEK NASZEGO ISTNIENIA !
BĄDŹMY PRZYJACIÓŁMI PRZYRODY , ONA NAS ŻYWI I DAJE NAM SCHRONIENIE !

b) Samodzielne redagowanie kilku zdań na temat :
Czego nie robi przyjaciel przyrody ?

c) Rozwiązywanie zadań z zastosowaniem obliczeń sposobem pisemnym :
Wynikiem zbiórki plastikowych butelek było 8 pojemników po 137 butelek w każdym . Ile plastikowych butelek zebrano ?

Które klasy wygrały konkurs w zbieraniu puszek po napojach jeśli klasy pierwsze zebrały 4 pojemniki po 156 puszek w każdym , klasy drugie 3 pojemniki po 243 puszki zaś klasy trzecie 5 pojemników po 127 puszek ?

Za sprzedaną w skupie makulaturę sześć klas trzecich otrzymało 768 złotych . Postanowiły podzielić pieniądze między siebie po równo . Ile pieniędzy otrzyma każda klasa ?

10. Ocena wykonania zadań . Określenie o jakich ważnych sprawach przypomina ich treść .

11. Praca w grupach . Uczniowie otrzymują rekwizyty na podstawie których określają o czym pamiętać powinien przyjaciel Ziemi .
grupa pierwsza otrzymuje „ śmieci ” - czasopisma , butelki , opakowania plastikowe , słoiki z nakrętkami , worki foliowe , opakowania z kartonu itp.
grupa druga - rachunek za wodę i elektryczność
grupa trzecia – otrzymuje połamane gałązki drzew i krzewów zwiędłe kwiaty

11. Podsumowanie zajęć.

12. Uczczenie święta Ziemi sadzeniem drzewek lub krzewów na trawniku przed szkołą lub boisku szkolnym.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.