Konspekt zajęć wychowania fizycznego klasa II
1. Prowadzący – Marcin Pałczyński
2. Data – 06.03.2026 r.
3. Klasa – II
4. Temat zajęć – Ćwiczenia ramion, szyi, nóg i tułowia
5. Miejsce zajęć – sala gimnastyczna
6. Czas trwania zajęć – 45 minut
7. Cele ogólne:
• Zaprezentowanie uczniom rozmaitych sposobów aktywnego spędzania wolnego czasu.
• Zachęcanie do aktywności ruchowej.
• Kształtowanie prawidłowej postawy ciała.
• Wyrabianie poprawności ruchów.
• Rozwijanie naturalnych czynności ruchowych.
• Kształtowanie siły i koordynacji ruchowej.
8. Cele szczegółowe:
Uczeń
• Poprawia zwinność.
• Wzmacnia siłę ramion, brzucha, nóg i tułowia.
• Przestrzega reguł obowiązujących w zabawach.
• Potrafi bezpiecznie ćwiczyć.
• Wie, w jaki sposób może aktywnie spędzać czas.
• Zdaje sobie sprawę, że kluczem do długotrwałego zdrowia jest ruch.
• Poprawnie wykonuje ćwiczenia.
9. Metody: zabawa integrująca zespół klasowy, pokaz, rozmowa, aktywizująca.
10. Formy pracy: indywidualna jednolita, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita.
11. Przebieg zajęć:
I. Część wstępna:
1) Zbiórka w szeregu, sprawdzenie gotowości do zajęć, powitanie, podanie tematu zajęć.
2) Rozgrzewka (krążenie ramion, skłony, bieg, pajacyki, przysiady).
3) Zabawy bieżne.
"Berek zamrożony" - złapana osoba staje się "zamrożona" i musi czekać na odmrożenie przez innego gracza. Zazwyczaj "zamrożenie" polega na przybraniu określonej pozycji, np. stania w rozkroku lub w bezruchu, a odmrożenie następuje przez przejście pod nogami, dotknięcie lub wykonanie innej akcji.
"Berek z przejściem pod nogami" - to popularna zabawa ruchowa, w której jedna osoba (berek) goni pozostałych. Kiedy berek dotknie kogoś, ta osoba staje w rozkroku (albo "muruje"), a inni mogą ją "odmrozić" (odczarować) przechodząc pod jej nogami.
"Berek sieć" - osoba będąca berkiem próbuje złapać pozostałych zawodników. Schwytani zawodnicy tworzą z berkiem sieć, trzymając się za ręce i wspólnymi siłami próbują złapać pozostałych. Dwie ostatnie niezłapane osoby wygrywają zabawę i w następnej rundzie to oni we dwójkę są berkami.
II. Część główna
1. Rozmowa na temat aktywnego spędzania wolnego czasu.
• Jakie rodzaje sportów można uprawiać w wolnym czasie?
• W jaki sposób spędzacie czas wolny?
• Dlaczego aktywność ruchowa jest tak bardzo ważna?
2. Ćwiczenia rozwijające, zwinność, szybkość i siłę :
Ćwiczenia z własnym ciężarem ciała:
• Raczkowanie na czworaka : Dzieci poruszają się na dłoniach i stopach, utrzymując tułów uniesiony nad ziemią. Jest to ćwiczenie, które wzmacnia mięśnie, poprawia koordynację ruchową i równowagę oraz pomaga w kształtowaniu prawidłowej postawy ciała.
• Skoki jednonóż : to ćwiczenie polegające na wykonywaniu skoków, w których lądujemy i odbijamy się od podłoża jedną nogą. Jest to ćwiczenie jednostronne, które wzmacnia mięśnie nóg, poprawia równowagę i koordynację.
• Ćwiczenie "żabie skoki" : to dynamiczne ćwiczenie angażujące wiele grup mięśniowych, w szczególności nóg i mięśni ramion. Jest to efektywny sposób na poprawę siły, elastyczności i koordynacji ruchowej.
III Część końcowa
1. Gra w zbijaka : znana również jako dwa ognie, to gra zespołowa, w której dwie drużyny starają się wyeliminować przeciwników, trafiając ich piłką. Celem gry jest "zbicie" wszystkich graczy z drużyny przeciwnej, trafiając ich piłką.
2. Ćwiczenia rozciągające.
3. Zbiórka i zakończenie zajęć.
