Scenariusz zajęć klasa I
Blok tematyczny: Zimowy czas
Temat: Zima wokół nas
CEL OGÓLNY:
• kształtowanie umiejętności określania zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla zimy,
• utrwalenie pojęcia symetria,
• kształtowanie umiejętności społecznych: zgodne funkcjonowanie w sytuacjach zadaniowych.
CELE OPERACYJNE:
Uczeń:
• wypowiada się na temat tekstu,
• odpowiada na pytania do wysłuchanego tekstu,
• podaje swoje skojarzenia związane z zimą,
• opisuje ustnie rysunek przedstawiający bałwanka,
• ustala kolejność wydarzeń w historyjce obrazkowej,
• opowiada historyjki obrazkowe,
• układa zdania z rozsypanki wyrazowej,
• wie w jaki sposób powstaje śnieg,
• wykonuje rysunek zgodnie z zasadą symetrii,
• zna zjawiska pogodowe związane z zimą,
• dba o ład i porządek w miejscu pracy,
• wykonuje zadania zgodnie z poleceniem,
• zgodnie współpracuje w grupie podczas wykonywania zadania
METODY:
• pogadanka,
• burza mózgów,
• praca z tekstem,
• gry dydaktyczne.
FORMY:
• indywidualna,
• grupowa,
• zbiorowa.
POMOCE DYDAKTYCZNE:
Podręcznik „Ale to ciekawe” część 3 – wiersz Doroty Gellner „Dzikie bałwanki”, monitor multimedialny, ilustracje przedstawiające zimowe zjawiska atmosferyczne, prezentacja
o płatkach śniegu, ilustracje śnieżynek, karty pracy z symetrii, ilustracje do historyjki obrazkowej, karta pracy „wyturlaj bałwanka”, kostki do gry.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie dzieci.
• Burza mózgów: „Z czym kojarzy ci się zima? Co ci się podoba w tej porze roku? Co ci się w niej nie podoba? Co można robić zimą?
2. Rozmowa na temat wiersza Doroty Gellner „Dzikie bałwanki”.
• Dlaczego bohater wiersza nie chce iść na sanki?
• Co w wierszu dzieje się naprawdę, a co w wyobraźni?
• Próba odpowiedzi na pytanie: czy zima jest zła? Jakie niebezpieczne sytuacje mogą się wydarzyć zimą?
3. Pogadanka na temat zjawisk atmosferycznych zimą – ilustracje.
4. Omawianie historyjki obrazkowej, ocenianie postępowania bohatera.
• Dlaczego właściciel kapelusza ma niewesoła minę?
• Co należy zrobić, zanim sięgniemy po cudzą własność?
• Praca w parach: układanie i opowiadanie historyjki obrazkowej o bałwanku.
5. Prezentacja multimedialna - płatki śniegu.
• Co jest potrzebne do powstania płatka śniegu?
• Ile ramion mają płatki śniegu?
6. Utrwalenie pojęcia symetrii.
• Szukanie identycznych połówek śnieżynek
• Rysowanie symetrycznych części śnieżynek – karty pracy
7. Układanie zdań z rozsypanek wyrazowych o zimowej tematyce.
8. Zabawa plastyczna: „Wyturlaj bałwanka”.
9. Podsumowanie zajęć:
• wypowiedzi o zimowej pogodzie,
• kończenie zdania: dzisiaj nauczyłam się/nauczyłem się...
