X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 53961
Przesłano:

Wielkanoc tuż tuż... Scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ

Temat: Wielkanoc tuż tuż...
Prowadzący: Karolina Rymgayłło
Grupa wiekowa: 8 latki (klasa I „b”)
Czas trwania: 45 minut
Cele ogólne:
• rozwijanie kompetencji językowych,
• rozwijanie kompetencji matematycznych,
• utrwalenie znajomości tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami Wielkanocnymi,
• doskonalenie umiejętności współpracy w zespołach.
Cele szczegółowe:
• uczeń rozpoznaje i nazywa litery,
• odczytuje treści zagadek i zadań,
• wypowiada się na określony temat,
• wykonuje proste działania w zakresie 20,
• zgodnie współpracuje w zespole i dzieli się obowiązkami,
• korzysta z tablicy multimedialnej,
• potrafi wymienić zwyczaje i tradycje wielkanocne.
Formy pracy: grupy, indywidualna.
Metody pracy: aktywizujące (burza mózgów, mapa myśli), czynne (zadań stawianych dziecku).
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do zajęć.
Nauczyciel podaje dzieciom hasło – „Wielkanoc”. Rozpoczęcie burzy mózgów i wspólne stworzenie mapy myśli do podanego hasła. Podsumowanie zgromadzonych informacji.
2. Losujemy grupy.
Nauczyciel informuje uczniów, że kolejne zadania będą wykonywać w grupach. Dzieci losują kolorowe kartki, według których zostaną podzielone na trzy zespoły.
3. Pracujemy w grupach.
Uczniowie podzieleni na grupy przystępują do wykonania zadań według instrukcji nauczyciela:

- „Wielkanocne przeliczanie” – wykonanie działań matematycznych w zakresie 20.
Uczniowie rozwiązują 5 działań matematycznych dostosowanych do ich umiejętności i możliwości. Wyniki działań (liczby) znajdują się na przygotowanych wcześniej kopertach. Każda grupa sprawdza wyniki i wybiera odpowiednią kopertę z kolejnym zadaniem do wykonania.

- „Wielkanocne zagadki” – uczniowie wybierają koperty z zagadkami dotyczącymi Świąt Wielkanocnych, które muszą odczytać i rozwiązać.
Przykładowe zagadki:
1. Długie ma uszy, przyjazne lico i z ogonkiem jak pompon po łąkach kica. Kto to?
2. W wielkanocnym koszyczku leżeć będą sobie. Zanim je tam włożę, ślicznie je ozdobię. Co to?
3. Na wielkanocnym stole to ona króluje. Polana słodkim lukrem i gościom smakuje. Co to?
4. Pleciony ze słomy albo z wikliny. W święta do kościoła go zanosimy. Co to?
5. Jeden taki dzień świąteczny w całym roku mamy, że gdy nas obleją, to się nie gniewamy.
6. Potulne zwierzątko z masła ulepione, małą chorągiewką wdzięcznie ozdobione.
7. Wielkanocna zupa, w niej kiełbaska pływa. Jest tam też jajeczko, żółte jak słoneczko.
8. Święcimy je na tydzień przed Wielkanocą. Są barwne kolorowe, zrobione z żywych gałązek wierzby, bazi lub sztucznych kwiatów.

- „Wielkanocny plakat” – wykorzystując rozwiązania zagadek, uczniowie w swoich zespołach tworzą plakaty podsumowujące wiedzę na temat tradycji i zwyczajów wielkanocnych. Każda grupa prezentuje wykonany przez siebie plakat.

Wskazówka nr 1: Warto umieścić wydrukowane litery tworzące hasło WIELKANOC. Uczniowie współpracując układają razem napis i umieszczają go na plakacie.

Wskazówka nr 2: Ilustracje/zdjęcia rozwiązań zagadek mogą znajdować się w kopertach lub informujemy dzieci, że mają je samodzielnie narysować/wykonać i umieścić na plakatach.

Wskazówka nr 3: Hasła będące rozwiązaniami zagadek mogą być wydrukowane (np. zając, święconka, żurek, itd.) i dzieci podklejają je do właściwych ilustracji bądź samodzielnie podpisują.

4. Podsumowanie zajęć.
Prezentowanie wykonanych plakatów przez każdą grup.

5. Zabawy i gry multimedialne.
Uczniowie biorą udział w dydaktycznych grach związanych z tematyką zajęć na tablicy multimedialnej, np. dostępne gry na platformie Wordwall.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2026 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.