Numer: 53923
Przesłano:

Jak upływa czas? - scenariusz zajęć dla ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Klasa III

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ (NAUCZANIE INDYWIDUALNE)
Temat: Tajemnice kalendarza – jak mierzymy upływ czasu?
Autor: Emilia Zbozień
Grupa docelowa: Uczeń klasy III ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (SPE)
Obszar edukacyjny: polonistyczno-społeczny
Czas trwania: 45 minut
________________________________________
1. CELE ZAJĘĆ
Cel ogólny:
• Zapoznanie ucznia z jednostkami czasu oraz sposobami ich pomiaru w życiu codziennym.
Cele szczegółowe (Uczeń):
• Prawidłowo posługuje się kalendarzem i wskazuje bieżącą datę.
• Wymienia dni tygodnia w poprawnej kolejności chronologicznej.
• Rozumie i przyporządkowuje wartości liczbowe do pojęć: doba (24h), tydzień (7 dni), wiek (100 lat).
• Doskonali umiejętność czytania metodą sylabową oraz kaligrafię.
2. METODY I FORMY PRACY
• Metody wspierające czytanie: Metoda sylabowa (dostosowana do indywidualnych potrzeb ucznia).
• Metody aktywizujące: Rozsypanka wyrazowo-sylabowa, quiz dydaktyczny.
• Metody podające i audiowizualne: Pogadanka, piosenka edukacyjna, projekcja filmu.
• System motywacyjny: Technika pozytywnych wzmocnień (nagroda naklejkowa).
3. ŚRODKI DYDAKTYCZNE
• Podręcznik „Elementarz odkrywców” (kl. 3).
• Pomoce własne: karty z sylabami, etykiety z nazwami dni tygodnia, karty z liczbami (7, 24, 100) i terminami czasowymi.
• Narzędzia multimedialne: telefon/tablet z dostępem do zasobów edukacyjnych wideo .
• Kalendarz ścienny/biurkowy.
________________________________________
4. PRZEBIEG ZAJĘĆ
I. Faza wprowadzająca
1. Trening czytania: Rozpoczęcie zajęć od głośnego czytania tekstów metodą sylabową – stały element wspierający ucznia w pokonywaniu trudności dyslektycznych.
2. Ćwiczenia grafomotoryczne: Doskonalenie estetyki pisma w ramach kaligrafii.
II. Faza realizacyjna
1. Praca z kalendarzem: Analiza budowy roku (miesiące, tygodnie). Uczeń odpowiada na pytania dotyczące aktualnej daty i struktury kalendarza.
2. Laboratorium słowa: Układanie nazw dni tygodnia z rozsypanki sylabowej – łączenie nauki o czasie z terapią pedagogiczną.
3. Rytmika i pamięć: Wspólne słuchanie piosenki „Dni tygodnia” ułatwiającej zapamiętanie chronologii.
4. Trening orientacji w czasie: Układanie etykiet z dniami tygodnia. Ćwiczenia operacyjne: „Co było wczoraj?”, „Co będzie jutro?” z wykorzystaniem pomocy wizualnych.
5. Multimedialna pigułka wiedzy: Emisja krótkiego filmu edukacyjnego o jednostkach czasu.
6. Quiz „Liczby i pojęcia”: Zadanie polegające na logicznym dopasowaniu liczb (7, 24, 100) do haseł (tydzień, doba, wiek).
III. Faza podsumowująca
1. Personalizacja wiedzy: Rozmowa o nadchodzących urodzinach ucznia – próba osadzenia daty w konkretnym dniu tygodnia.
2. Zadanie domowe: Wywiad z rodzicami na temat dat ich urodzin – wdrażanie do praktycznego wykorzystania umiejętności posługiwania się kalendarzem.
3. Ewaluacja i wzmocnienie: Podsumowanie aktywności ucznia i wręczenie nagrody motywacyjnej.
________________________________________
5. BIBLIOGRAFIA
• Program nauczania edukacji wczesnoszkolnej „Elementarz odkrywców”, wyd. Nowa Era.
• Materiały edukacyjne wideo dotyczące mierzenia czasu:
„Dni tygodnia. Zabawy muzyczne w duchu Montessorii”. Kanał Jazzowanki na portalu You Tube. https://youtu.be/ojUmv6tRMrk?feature=shared
„Czas – film edukacyjny dla dzieci.” Kanał @Opowiadalki na portalu YouTube https://youtu.be/T7oaN7iF61E?feature=shared

• Metodyka nauczania uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – literatura przedmiotu dotycząca terapii pedagogicznej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2026 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.