SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ (INDYWIDUALNE NAUCZANIE)
Temat: Woda – bezcenny dar przyrody
Autor: Emilia Zbozień Grupa docelowa: Uczeń klasy III ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (nauczanie indywidualne) Czas trwania: 45 minut Obszar edukacyjny: polonistyczno-przyrodniczy
________________________________________
1. CELE ZAJĘĆ
Cel ogólny:
• Kształtowanie świadomości ekologicznej oraz zrozumienie znaczenia wody dla życia na Ziemi.
Cele szczegółowe (Uczeń):
• Wymienia główne funkcje wody w organizmie człowieka i przyrodzie.
• Rozróżnia zbiorniki wody stojącej i płynącej.
• Wyjaśnia w uproszczony sposób zjawisko obiegu wody w przyrodzie.
• Doskonali umiejętność czytania sylabowego oraz pisania ze słuchu.
• Rozwija koordynację wzrokowo-ruchową poprzez ekspresję plastyczną.
2. METODY I FORMY PRACY
• Metody aktywizujące: pogadanka, metoda obrazkowa, obserwacja.
• Metody praktyczne: doświadczenie, ćwiczenia grafomotoryczne.
• Multisensoryczne: praca z filmem edukacyjnym, praca z rekwizytem (globus).
• Indywidualizacja: dostosowanie tempa pracy i stopnia trudności do możliwości psychofizycznych ucznia ze SPE.
3. ŚRODKI DYDAKTYCZNE
• Podręcznik „Elementarz odkrywców” (kl. 3).
• Zasoby cyfrowe: portal Zintegrowana Platforma Edukacyjna (ZPE), komputer/telefon z dostępem do Internetu.
• Pomoce wizualne: globus, autorskie karty pracy z literami (W, O, D, A, M, P, S), infografiki dotyczące zasobów wody.
• Materiały do doświadczeń: woda, sól.
________________________________________
4. PRZEBIEG ZAJĘĆ
I. Faza wprowadzająca
1. Rozgrzewka językowa: Ćwiczenie czytania metodą sylabową oparte na słownictwie związanym z wiosną i wodą.
2. Dyktando graficzne: Pisanie ze słuchu wyrazów: MAJ, WODA, DAR.
3. Zabawa słowna: Tworzenie nowych wyrazów poprzez manipulację literami w słowie WODA (wykorzystanie ruchomego alfabetu).
II. Faza realizacyjna
1. Burza mózgów: „Dlaczego woda jest nam potrzebna?”. Analiza infografik przedstawiających zawartość wody w organizmie człowieka oraz jej rolę dla roślin i zwierząt.
2. Mały badacz: Doświadczenie porównawcze – woda słodka vs słona. Wyjaśnienie, dlaczego nie każda woda na Ziemi nadaje się do picia (analiza zasobów na globusie).
3. Projekcja multimedialna: Oglądanie materiału wideo na ZPE dotyczącego wód płynących i stojących. Klasyfikacja zbiorników (rzeki, potoki vs morza, oceany).
4. Lokalny patriota: Odniesienie wiedzy do rzeczywistości ucznia – identyfikacja zbiorników wodnych w miejscowości Kęty.
5. Cykl życia kropli: Omówienie obiegu wody w przyrodzie z wykorzystaniem animacji edukacyjnej oraz ćwiczenia w liczeniu na podstawie zasobów ZPE.
III. Faza podsumowująca
1. Podsumowanie werbalne: Wyciągnięcie wniosku, że woda jest bezcennym darem, o który należy dbać.
2. Relaksacja plastyczna: Malowanie wodą – ćwiczenie wyciszające, rozwijające motorykę małą i kreatywność ucznia.
________________________________________
5. BIBLIOGRAFIA / ŹRÓDŁA
• Program nauczania edukacji wczesnoszkolnej „Elementarz odkrywców”, wyd. Nowa Era.
• Zintegrowana Platforma Edukacyjna (www.zpe.gov.pl) – materiały interaktywne „Obieg wody”.
• Rozporządzenie MEN w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
