X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 53918
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Mały ratownik. Scenariusz zajęć otwartych dla nauczycieli w przedszkolu

Scenariusz zajęć otwartych dla nauczycieli w przedszkolu

Temat zajęcia: Mały Ratownik

Grupa wiekowa: dzieci 5-6 letnie
Cele główne: Kształtowanie postaw odpowiedzialności, empatii oraz właściwego i świadomego reagowania w sytuacjach zagrożenia, w tym korzystania z numerów alarmowych

Cele operacyjne:
Dziecko:

- potrafi rozwiązać zagadki,
- potrafi podać numer alarmowy i zna jego zastosowanie,
- wie, w jakich sytuacjach należy wezwać odpowiednie służby,
- potrafi rozróżnić zadania służb ratowniczych,
- wie, jakie informacje należy podać w sytuacjach zagrożenia,
- dopasowuje napisy do właściwej ilustracji,
- dzieli słowa na sylaby i głoski,
- odczytuje proste wyrazy,
- podaje prawidłowe rozwiązania quizu,
- czerpie radość ze wspólnej zabawy,
- wypowiada się zdaniami na określony temat,
- aktywnie uczestniczy w zabawach muzyczno–ruchowych,
- przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej,
- zgłasza chęć wypowiedzi poprzez podniesienie ręki;

METODY:
- słowna,
- oglądowa,
- czynna.

FORMY PRACY:
- grupowa
- indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
tekst z zagadkami, kartka z quizem, kartki z numerami alarmowymi,
ilustracje przedstawiające poszczególne pojazdy ratownicze,
kartki z wyrazami, smartfon, przenośny bezprzewodowy głośnik Bluetooth, tablica interaktywna, karty pracy;

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Kto pomoże? - zagadki o służbach ratowniczych

Rozwiązywanie zagadek o straży pożarnej, pogotowiu, policji. Układanie odpowiednich pojazdów, a pod nimi numerów alarmowych (dodatkowo nr 112). Dzielenie na sylaby nazw: policja, pogotowie, straż pożarna. Określanie jaką głoską rozpoczyna się dane słowo.

Kto na skrzyżowaniu
bez obawy staje,
bo ręką zatrzyma auta i tramwaje?
Bystrym okiem, dobrym słuchem, kieruje drogowym ruchem.
(POLICJANT)

Leczy wszystkich ludzi, odwiedza też chore dzieci.
Chodzi w białym fartuchu. Kto to jest? Czy wiecie?
(LEKARZ)

Kto pracuje w hełmie, pnie się po drabinie,
kiedy syczy ogień i gdy woda płynie?
(STRAŻAK)

Kto tak prędko, na sygnale do chorego jedzie.
Jeśli trzeba do szpitala szybko go zawiezie?
(RATOWNIK MEDYCZNY)

2. Zabawa z ilustracjami - połącz w pary

Nauczyciel prosi wybrane dziecko o połączenie w pary ilustracji przedstawiających pojazdy ratunkowe z odpowiednim wyrazem oraz numerem telefonu.

3. Zabawa dydaktyczna „Ważne telefony”
Podział na grupy – koła w trzech kolorach: czerwonym, niebieskim, białym. Każda grupa otrzymuje ilustrację, jako znak rozpoznawczy:
- I grupa: strażacy – kolor czerwony,
- II grupa: policjanci – kolor niebieski,
- III grupa: ratownicy medyczni – kolor biały.
Każdy zespół ma numer alarmowy i koła z podziału na grupy.
Nauczyciel jako dyspozytor odbiera zgłoszenia. Dzieci ustalają, która grupa – pogotowie, straż pożarna czy policja – powinna wyjechać, aby udzielić pomocy. Dzieci z odpowiedniej grupy podnoszą do góry swoje koła.

Zgłoszenie:
1. W parku ktoś zasłabł na ławce i nie reaguje na wołanie. – (pogotowie ratunkowe)
2. W nocy słychać hałas i ktoś próbuje włamać się do mieszkania sąsiada. – (policja)
3. Na klatce schodowej czuć intensywny zapach gazu. – (straż pożarna)
4. Na ulicy błąka się małe dziecko, które wygląda na zagubione i płacze. – (policja)
5. W lesie zauważono ogień, który szybko się rozprzestrzenia. – (straż pożarna)
6. Rowerzysta przewrócił się na ścieżce rowerowej i nie może wstać. – (pogotowie ratunkowe)
7. Ktoś niszczy zaparkowane samochody na osiedlu. – (policja)
8. Podczas burzy drzewo przewróciło się na drogę i blokuje przejazd. – (straż pożarna)
9. Osoba starsza skarży się na silny ból w klatce piersiowej i ma trudności z oddychaniem. – (pogotowie ratunkowe)
10. Na przystanku ktoś zachowuje się agresywnie i zagraża innym ludziom. – (policja)
11. W mieszkaniu wybuchł pożar od kuchenki, ogień rozprzestrzenia się. – (straż pożarna)
12. Na jeziorze przewróciła się łódka, ludzie są w wodzie. – (pogotowie ratunkowe/straż pożarna/policja)

Podsumowując zabawę nauczyciel tłumaczy dzieciom, że:
Dzwoniąc na numer 112 dodzwonisz się do Centrum Powiadamiania Ratunkowego i zostaniesz przekierowany do odpowiednich służb: policji, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego. Kiedy po drugiej stronie odezwie się dyspozytor, czyli osoba odbierająca numer alarmowy to spokojnie i wyraźnie przekaż mu następujące informacje:
1. Jakie zdarzenie zgłaszasz?
2. Czy są poszkodowani?
3. Dokładny adres zdarzenia.
4. Podaj swoje imię i nazwisko
5. Podaj też swój numer telefonu

4. „Dzwonimy po pomoc” - zabawa dramowa (odegranie scenki wzywania pomocy)
Nauczyciel zaprasza dwa chętne przedszkolaki. Jeden przedszkolak naśladuje nieprzytomną osobę, drugi dzwoni na numer alarmowy 112.
Zdarzenie: Starszy pan upadł na chodniku. Jest nieprzytomny. Nikogo nie ma w pobliżu. – (pogotowie ratunkowe)

5. „Pozycja bezpieczna” - zabawa sensoryczna.
Nauczyciel zaprasza dwa chętne przedszkolaki. Jeden przedszkolak naśladuje nieprzytomnego, a drugi naśladuje ratownika medycznego. Nauczyciel informuje dzieci, że gdy ktoś straci przytomność, w oczekiwaniu na pogotowie ratunkowe należy ułożyć tę osobę w pozycji zwanej pozycją bezpieczną. Nauczyciel zaprasza na środek dywanu dwóch ochotników, jedno dziecko kładzie się na plecach, a drugie układa je w pozycji bezpiecznej. Następnie dzieci zamieniają się rolami.

Układanie w pozycji bezpiecznej:
1. Ułóż poszkodowanego na plecach, ręce wzdłuż tułowia.
2. Ułóż prawą rękę poszkodowanego jakby się z kimś witał – odciągnij na bok, zegnij w łokciu. Ułóż lewą rękę poszkodowanego na jego prawym policzku.
3. Zegnij lewą nogę poszkodowanego tak, aby kolano było w górze.
4. Złap za lewą rękę i lewo kolano poszkodowanego i przełóż go na prawy bok.
5. Delikatnie odchyl głowę poszkodowanego i uchyl jego usta.

6. Nauka piosenki „112 Numer alarmowy”

Piosenka „112 Numer alarmowy” Śpiewające Brzdące

Tekst piosenki:

Jedno połączenie
Czy się domyślicie
Może uratować
Komuś cenne życie
Jeden jeden dwa
Jeden jeden dwa
Numer ratunkowy
Każde dziecko zna
Jeden jeden dwa
Jeden jeden dwa
Numer ratunkowy
Każde dziecko zna
Gdy jest niebezpiecznie
Musisz być gotowy
I zadzwonić pod ten
Numer alarmowy
Jeden jeden dwa
Jeden jeden dwa
Numer ratunkowy
Każde dziecko zna
Jeden jeden dwa
Jeden jeden dwa
Numer ratunkowy
Każde dziecko zna

7. „Służby ratunkowe” - zabawa ruchowa z elementami języka angielskiego

Nauczyciel wprowadza nowe słowa w języku angielskim: firefigher – strażak, police officer – policjant, doctor – lekarz.
Dzieci maszerują po sali w rytmie wygrywanym przez nauczyciela na tamburynie. Na hasło nauczyciela: Firefighter dzieci ilustrują ruchem trzymanie węża strażackiego i lanie wody na ogień, na hasło: Police officer – stoją prosto i podnoszą prawą rękę – naśladują kierowanie ruchem na ulicy, na hasło: Doctor – prawą ręką dotykają się po klatce piersiowej, jakby się badały stetoskopem.

8. Quiz

Nauczyciel zadaje dzieciom pytania, dzieci odpowiadają na nie poprzez podniesienie właściwego lizaka (odpowiedź a) - zielony lizak, odpowiedź b) - czerwony lizak)

Quiz

- Jak nazywa się samochód, którym jeżdżą policjanci?
a) ciężarówka
b) radiowóz policyjny
- Atrybuty potrzebne lekarzowi to:
a) kredki, nożyczki, klej
b) stetoskop, termometr, patyczek laryngologiczny
- Pod jaki numer można zadzwonić, żeby przyjechała policja?
a) 997
b) 007
- Jak się nazywa budynek strażaków?
a) remiza strażacka
b) sala bankietowa
- Pod jaki numer można zadzwonić, żeby wezwać policję, straż pożarną oraz pogotowie?
a) 112
b) 22
- Do kogo możemy się zwrócić o pomoc, gdy widzimy stłuczkę samochodów?
a) do policji
b) do pilota
- Jak się nazywa samochód, którym jeżdżą strażacy?
a) samochód osobowy
b) wóz strażacki
- Dyspozytor to osoba, która...?
a) odbiera numer alarmowy
b) segreguje odpady
- Atrybuty potrzebne policjantowi to:
a) odznaka, kajdanki, gwizdek
b) kalkulator, telefon, laptop

9. Praca w karcie pracy

10. Podsumowanie zajęć

Nauczyciel zadaje dzieciom pytanie:
Czy podobały się Wam dzisiejsze zajęcia?
Co w dzisiejszych zajęciach podobało się Wam najbardziej?
Jeśli:
TAK, to dzieci podnoszą lizaki koloru zielonego,
NIE, to dzieci podnoszą lizaki koloru czerwonego.

Opracowała: Katarzyna Modrak

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2026 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.