X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 53917
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Ruch to zdrowie

SCENARIUSZ ZAJĘĆ HOSPITOWANYCH
Temat: „Ruch to zdrowie”

Prowadzący: Ewa Kołodziejczyk
Grupa wiekowa: 5-latki
Termin: 19.03.2026r
Miejsce: Sala gimnastyczna

Cele ogólne:
• kształtowanie postaw i zachowań prozdrowotnych, wspieranie aktywności fizycznej;
• kształtowanie nawyków zdrowego stylu życia;
• rozwijanie potrzeby codziennej aktywności fizycznej;
• wzmacnianie świadomości dbania o własne zdrowie;
Cele szczegółowe:
• wykonuje slalom pomiędzy pachołkami;
• wybiera produkty służące zdrowiu i wkłada je do koszyka;
• potrafi przełożyć owoc – maskotkę nad głową;
Formy pracy:
• Indywidualna jednolita, zbiorowa

Metody pracy:
• Słowna: instrukcje;
• Czynna: stawiania zadań dziecku, zajęć praktycznych,
• Oglądowa: ilustracje,

Środki dydaktyczne:
Ilustracje (sport, warzywa, owoce, sen, zdrowe i niezdrowe produkty) szarfy, pachołki, tamburyn, piosenka pt.: „Maszerujemy – stop”, 2 talerzyki, 2 owoce lub warzywa,
2 koszyki

Przebieg zajęć:

1. „Maszerujemy, stop” – zabawa rytmiczna z piosenką
Dzieci poruszają się zgodnie z zadaniami zawartymi w treści utworu muzycznego.
Maszerujemy, maszerujemy, maszerujemy, stop X3 (dzieci maszerują)
Szukamy pary, szukamy pary, szukamy pary, raz i dwa X2 (dobierają się w pary)
A teraz, łokcie witamy, łokcie witamy, łokcie witamy raz i dwa X2 (dotykają się łokciami)
A teraz, szybko zmykamy, szybko zmykamy, stop X2
2. „Co pomaga nam być zdrowym? – rozmowa kierowana w oparciu o ilustracje
Nauczyciel pokazuje ilustracje (sport, zdrowe jedzenie, mycie rąk, sen). Dzieci odpowiadają na pytania?
• Co robimy, żeby być zdrowym?
• Dlaczego warto wykonywać aktywność fizyczną?
• Jakie znacie sporty luz zabawy ruchowe?
Podsumowanie: ruch, zdrowe jedzenie, odpoczynek pomagają nam być zdrowym i być silnym.

3. „Trenujemy jak sportowcy” – zabawa ruchowa naśladowcza
Dzieci wykonują ćwiczenia zaprezentowane przez nauczyciela:
• krążenia ramion – rozgrzewka sportowca
• bieg w miejscu – jak biegacze
• podskoki – jak koszykarze
• skłony – jak gimnastycy

4 „Gimnastyka” – zabawa ruchowa orientacyjno - porządkowa
Dzieci poruszają się w rytm tamburyna, na ustanie dźwięków instrumentu muzycznego zatrzymują się. Nauczyciel pokazuje obrazek z przykładem ćwiczenia, które dzieci mają wykonać.

5. „Zdrowo – niezdrowo” – zabawa ruchowa z elementem podskoku obunóż
Nauczyciel mówi różne hasła, jeśli czynność jest:
o zdrowa – dzieci podskakują,
o niezdrowa - kucają.
Przykłady:
• jedzenie warzyw
• oglądanie telewizji
• jazda na rowerze
• mycie rąk
• jedzenie dużej ilości słodyczy
• jazda na hulajnodze
• spacery
• gra na telefonie
• jedzenie hamburgerów
• coca – cola jest zdrowa dla zębów

6. „Owoc w tunelu” – zabawa ruchowa kształtująca obręcz barkową
Dzieci siadają w dwóch rzędach w siadzie skrzyżnym, następnie podają sobie owoc nad głowami. Ostatnia osoba z rzędu biegnie na początek i podaje owoc pierwszej osobie. Wszyscy z rzędu zmieniają miejsca i kolejno znajdują się na końcu swego rzędu.

7. „Tor przeszkód” - ćwiczenia sprawnościowe
Nauczyciel dzieli dzieci na dwie grupy. Ustawiają się w dwóch rzędach. Przed nimi umieszczone są pachołki. Zadaniem dzieci jest wykonać slalom pomiędzy pachołkami, trzymając w ręku talerz, na którym znajduje się owoc, następnie przekazać talerz kolejnej osobie.
8. „Zdrowy koszyk” – zabawa ruchowa orientacyjno - porządkowa
Dzieci podzielone są na dwie grupy. Ustawiają się w dwóch rzędach. Na drugim końcu sali umieszczone są obrazki przedstawiające zdrowe i niezdrowe produkty. Zadaniem dzieci jest przełożyć szarfę przez całe ciało, następnie dobiec do obrazków, wybrać zdrowy produkt (spośród wszystkich produktów) i umieścić go w koszyku swojej drużyny.

9. Podsumowanie i wyciszenie
Dzieci kładą się na podłodze na plecach, podczas słuchania muzyki relaksacyjnej wykonują głębokie wdechy i wydechy. Robią skłony dotykając stóp. Następnie mocno rozciągają ręce
i nogi.

10. Ewaluacja
Nauczyciel zadaje dzieciom pytania czy aby być zdrowym:
• należy jeść owoce i warzywa i prowadzić aktywny tryb życia?
• czy należy spożywać produkty niezdrowe takie jak słodycze?
Zadaniem dzieci jest ustawić się przy właściwej buźce uśmiechniętej lub smutnej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2026 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.