SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
TEMAT : SEGREGACJA ŚMIECI
Prowadzący: Ewa Kołodziejczyk
Grupa wiekowa: 4-latki
Termin: 24.04.2025
CELE GŁÓWNE :
• Utrwalanie zasad segregacji odpadów;
• Kształtowanie postaw ekologicznych;
• Poszerzanie zakresu słownictwa;
• Zachęcanie do wypowiadania się na zadany temat;
• Wprowadzanie kolorów związanych z segregacją odpadów (zielony, żółty, niebieski, brązowy);
• Kształtowanie motoryki małej.
CELE OPERACYJNE (dziecko):
• Czeka na swoją kolej i ustawia się przy odpowiednim kolorze kosza;
• Wkłada odpady do odpowiedniego pojemnika;
• Wykona prace plastyczną zgodnie poleceniem nauczyciela;
FORMY PRACY:
Indywidualna, zbiorowa
Metody pracy:
• Słowna: opowieść ruchowa, instrukcje;
• Czynna: stawiania zadań dziecku, zajęć praktycznych;
• Oglądowa: ilustracje.
Środki dydaktyczne:
Ilustracja wesołej i smutnej Ziemi, sylwety do teatrzyka pt. „Czerwony Kapturek”, pojemniki do segregacji śmieci w odpowiednich kolorach, przedmioty przedstawiające odpady, szarfy
w 4 kolorach: brązowym, żółtym, zielonym, niebieskim, sylwety drzew, zielona bibuła, klej.
Do toru przeszkód: koło hula-hop
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. „Dobre rady na złe odpady, czyli ekologiczny Czerwony Kapturek” – teatrzyk.
Szedł sobie do babci Czerwony Kapturek.
Wtem w lesie przystanął, okrutnie zdziwiony.
Lecz to nie z powodu strasznego wilczyska,
Któremu ze ślepiów błyskawica tryska.
To śmietnik okropny, przy drodze, tam widział:
Papiery żelastwo, butelek bez liku.
„Ach, któż to mógł zrobić”? – dziwi się Kapturek.
Przez taki bałagan popsuta wycieczka.
Lecz nagle zza krzaków dobiega szuranie.
Ucieka Kapturek – co teraz się stanie?
I chowa się szybko w największą gęstwinę.
Spogląda w przestrachu, zgaduje przyczynę.
To wilk, ten niecnota, co z nory
Wynosi odpadków dwadzieścia trzy wory.
Porządki dziś robi i czyści chałupę,
Lecz śmieci wynosi do lasu, na kupę.
Czerwony Kapturek wybiega na ścieżkę:
„Nie ma co czekać, urządzę koleżkę”.
Bierz się do roboty, wywieź z lasu śmieci.
Wstyd, żeby porządku uczyły cię dzieci”.
„Lecz co miałem zrobić” – zaczął się wilk żalić.
„Co z furą odpadów – zakopać czy spalić?”
Czerwony Kapturek na to mu odpowie:
„Segregacja śmieci wyjdzie ci na zdrowie”.
„Co to segregacja?” – dziwi się wilczysko.
„Do jednego worka wrzucać trzeba wszystko?”
„Nie” – mówi Kapturek. „Aby mieć wyniki,
Trzeba poustawiać różne pojemniki.
Żółte są na plastik i sztuczne tworzywa,
Do brązowych wrzucaj resztki po warzywach,
Niebieski pomieści papier i kartony,
Do zielonych wkładaj co ze szkła zrobione.
Kiedy pojemniki napełnisz śmieciami,
To z firmy przyjedzie traktor z przyczepami,
Do fabryki wywiezie ten bałagan cały,
Żeby z nich nowiutkie przedmioty powstały.
Możesz w punktach skupu śmieci się pozbywać,
A wtedy pieniążków będzie ci przybywać”.
Wilk na te wiadomość tak się rozradował,
Że zrobił porządek, wszystko segregował.
Choć troszkę się zmęczył, był zadowolony.
Nowiutki kapelusz zakupił dla żony.
Z bajeczki tej morał wynika dla dzieci:
Nauczymy się wszyscy SEGREGOWAĆ ŚMIECI.
Nie powstanie wtedy żadne wysypisko
I będziemy mieli czyste środowisko.
2 . „Dobre rady na złe odpady”- rozmowa kierowana na temat utworu literackiego.
-Co zobaczył Kapturek podczas spaceru?
-Kto zrobił bałagan w lesie?
-Co powiedział Czerwony Kapturek, do wilka gry zobaczył w lesie bałagan?
- Jakie kolory koszy służą do segregacji?
Wyjaśnienie pojęcia– „Segregacja” – sposób gromadzenia odpadów, polegający na ich podziale ze względu na rodzaj materiału z którego zostały wytworzone, celem ich jest powtórne wykorzystanie. Pokazanie i omówienie do czego służą pojemniki i dlaczego mają różne kolory (każdy kolor oznacza inny rodzaj odpadów). Wyjaśnienie do którego pojemnika, jakie odpady wrzucamy (brązowy - bio, żółty-plastik, niebieski-papier, zielony-szkło)
3. „Pomagamy wilkowi posegregować odpady ”- zabawa ruchowa z torem przeszkód.
W sali znajdują się pojemniki do segregacji śmieci w czterech kolorach. Dzieci pokonują tor przeszkód i docierają do wysypiska śmieci w lesie. Każde dziecko wybiera jeden odpad i siada w kole na dywanie. Następnie pojedynczo wkłada przedmiot do odpowiedniego koloru kosza. Pozostałe dzieci obserwują i potwierdzają czy segregacja przebiegła prawidłowo.
4. „Liczymy odpady” – zabawa matematyczna. Przeliczanie odpadów znajdujących się
w koszach. Sprawdzenie zawartości koszy, przeliczenie liczby przedmiotów w każdym z nich, porównanie liczebności.
5. „Kolor do koloru” – zabawa ruchowa orientacyjno – porządkowa. Nauczyciel rozdaje dzieciom szarfy w 4 kolorach. Dzieci zakładają je przez ramię i poruszają się w rytm muzyki. Na hasło nauczyciela: Segregujemy! Ustawiają się przy odpowiednim kolorze kosza na odpady.
6. „Zdrowe drzewa” – praca plastyczna – dzieci otrzymują od nauczyciela sylwetę drzewa
w kolorze brązowym. Zadaniem dzieci jest uformowanie z bibuły małych zielonych kulek i naklejenie ich na koronę drzewa.
7. „Ewaluacja” – prawda fałsz - Nauczyciel zadaje dzieciom pytania a zadaniem dzieci jest ustawić się we właściwym miejscu (przy tablicy z uśmiechnięta ziemią lub smutną ziemią)
− Pojemnik na papier jest żółty. (F)
− Śmieci możemy wyrzucać gdziekolwiek. (F)
− Zużyte chustki do nosa wyrzucamy do pojemnika na papier. (F)
− Wszystkie śmieci należy wyrzucać do tego samego kosza. (F)
− Recykling jest dobry dla środowiska. (P)
− Pojemnik na szkło jest zielony. (P)
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 