Scenariusz zajęć dla dzieci 5–6 letnich
Temat: Dzień pszczoły
Opracowała: Agnieszka Bogdał
Cele ogólne:
• rozwijanie zainteresowań przyrodniczych oraz budowanie świadomości znaczenia pszczół w środowisku,
• wspieranie rozwoju ruchowego, językowego i poznawczego dziecka,
• doskonalenie umiejętności współpracy i działania w grupie,
• wprowadzanie elementów nauki czytania metodą symultaniczno-sekwencyjną.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• reaguje ruchem na muzykę i jej tempo
• rozwija koordynację ruchową i sprawność fizyczną
• integruje się z grupą i współpracuje z innymi
• naśladuje ruchy pszczół
• poznaje rolę pszczół w przyrodzie i ich znaczenie
• zdobywa wiedzę o życiu i pracy pszczół
• uważnie ogląda i słucha
• wzbogaca słownictwo przyrodnicze
• rozpoznaje i powtarza sylaby: WA, WO, WU, WÓ, WE, WY, WI
•rozwija słuch fonemowy i świadomość sylabową
• łączy ruch z nauką czytania
• reaguje na sygnały i polecenia nauczyciela
• odczytuje prosty kod i działa według instrukcji
• rozwija myślenie logiczne i orientację przestrzenną
• ćwiczy motorykę małą i chwyt pęsetkowy
• wzmacnia mięśnie dłoni i nadgarstka
• rozwija koncentrację i precyzję
• ćwiczy pamięć, rytm i mowę
Metody pracy:
• czynne (zabawy ruchowe, manipulacyjne)
• słowne (rozmowa, instrukcja, rymowanki)
• oglądowe (film edukacyjny, pokaz)
• metoda symultaniczno-sekwencyjna nauki czytania (wg prof. Jagody Cieszyńskiej)
• elementy kodowania
Formy pracy:
• praca z całą grupą
• praca indywidualna
• praca w małych zespołach
Środki dydaktyczne:
• nagranie piosenki o pszczołach
• film edukacyjny o pszczołach
• obrazki/ilustracje
• kartoniki z sylabami
• mata do kodowania
• rekwizyty (np. opaski pszczół, obręcze – ule)
• pompony i spinacze, wytłoczki po jajach pomalowane na żółto,
• rymowanka do zabawy paluszkowej
Przebieg zajęć:
1. „Pracowite pszczółki” – zabawa ruchowa na powitanie.
• Dzieci poruszają się przy muzyce, naśladując lot pszczół. Reagują na zmianę tempa – szybciej (zbieranie nektaru), wolniej (odpoczynek w ulu).
2. „Poznajemy życie pracowitej pszczoły” – zabawa dydaktyczna.
• Oglądanie krótkiego filmu edukacyjnego o pszczołach.
• Rozmowa kierowana:
o Gdzie mieszkają pszczoły?
o Co robią?
o Dlaczego są ważne?
3. „Pszczoły do ulu” – zabawa ruchowa z elementami czytania.
• Na podłodze rozłożone „ule” (np. obręcze) z sylabami: WA, WO, WU, WÓ, WE, WY, WI.
• Dzieci „latają”, a na sygnał nauczyciela (np. „WA!”) muszą odnaleźć odpowiedni ul.
• Powtarzanie sylab na głos.
4. „Zakodowana pszczoła” – zabawa dydaktyczna.
• Dzieci pracują na macie do kodowania (układają kolorowe kartoniki według kodu)
• Nauczyciel podaje prosty kod (czarne kartoniki: 1C, 1H, 2C, 2E, 2F, 2H, 3D, 3E, 3F, 3G, 4E, 4F, 5D, 5E, 5F, 5G, 7D, 7E, 7F, 7G, 9D, 9E, 9F, 9G, 10E, 10F, niebieskie kartoniki: 5C, 5H, 6B, 6C, 6H, 6I, 7A, 7B, 7C, 7H, 7I, 7J, 8B, 8C, 8H, 8I, 9C, 9H, żółte kartoniki: 6D, 6E,6F,6G, 8D,8E,8F, 8G ).
• Zadaniem dzieci jest ułożenie pszczoły w odpowiednim miejscu.
• Ćwiczenie orientacji przestrzennej i logicznego myślenia.
5. „W ulu” – zabawa ruchowa
• Dzieci czołgają się (jak pszczoły w ulu) między przeszkodami (stoły nakryte żółtym materiałem, pod blatem stołów przyklejano na nitce żółte balony.)
• Ćwiczenia wzmacniające całe ciało.
6. „Zbieramy pyłek” – zabawa manipulacyjna.
• Dzieci zbierają „pyłek” (pompony) za pomocą spinaczy.
• Przenoszą je do „ula” (wytłoczka po jajkach pomalowana na żółto, plastik po czekoladkach).
• Ćwiczenie chwytu pęsetkowego i precyzji.
7. „Pszczoły marzycielki” – zabawa paluszkowa. (autorzy: E.Bartczak – Sroka, S. Ciechowicz Bliżej Przedszkola 4.259/2023, s. 46.
• Nauka rymowanki połączonej z ruchem palców.
• Powtarzanie rymowanki i ilustrowanie jej ruchem za nauczycielem.
„Pszczoły marzycielki”
Latały pszczoły nad łąką wysoko
(dzieci machają naprzemiennie palcami)
i skrzydełkami machały szeroko.
(rozkładają szeroko palce obu rąk)
W prawo, w lewo popatrzyły
(machają naprzemiennie palcami raz po prawej, raz po lewej stronie ciała)
i o kwiatkach zamarzyły.
(delikatnie zamykają i otwierają dłoń)
Pierwszej śnił się krokus biały, delikatny i wspaniały.
(unoszą kciuk)
Drugiej narcyz marzył się, śniła o nim całe dnie.
(unoszą palec wskazujący)
Trzecie zaś irysa chciała , ciągle przy nim by latała.
(unoszą palec środkowy)
Czwarta fiołka wypatruje i o niego dopytuje.
(unoszą palec serdeczny)
Piąta wkoło się rozgląda, wszystkim kwiatkom się przygląda.
(unoszą mały palec)
Teraz kwiatów tych szukają i marzenia swe spełniają.
(machają naprzemiennie palcami).
Zakończenie zajęć:
• Krótkie podsumowanie: czego dzieci się nauczyły.
• Pochwała za aktywność.
• Relaks – „odpoczynek pszczół w ulu” (chwila wyciszenia).
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 