Scenariusz zajęć
prowadzonych Metodą Dobrego Startu
w grupie dzieci 4-letnich
Temat zajęć: Opracowanie wzoru graficznego 2B na podstawie piosenki
„My jesteśmy krasnoludki” Metodą Dobrego Startu
Cele zajęć:
Cele dydaktyczne:
• przygotowanie do nauki czytania i pisania, utrzymanie właściwego tempa pracy, zwiększenie odporności na zmęczenia
Cele terapeutyczne:
• stymulowanie funkcji percepcyjno-motorycznych, rozwijanie kompetencji językowych, orientacja w schemacie ciała i przestrzeni
Pomoce dydaktyczne: tacki z kaszą, wzory graficzne, pisaki, ilustracja przedstawiając krasnoludki i grzyby, tekst, nagranie piosenki
Przebieg zajęć:
I. Zajęcia wprowadzające
Dzieci stoją w kole i poruszają się swobodnie przy dźwiękach tamburynu. Następnie poruszają się w rytm piosenki pt. „Labada”. Podczas śpiewania piosenki odpowiadają na pytania ( Czy małe rączki były?, Czy małe plecki już były? Itp.). Prowadząca zajęcia prosi dzieci aby wyobraziły sobie, że krzesła to grzyby a one są krasnoludkami i muszą schować się pod grzybem, usiąść na grzybie na grzybie, stanąć obok grzyba.
Następnie prowadząca zajęcia prezentuje ilustrację przedstawiając krasnoludki i prosi o odpowiedź na postawione pytania: Jak wyglądają krasnoludki? , Co jeden z nich trzyma w ręku?, Ile krasnoludków widzicie na obrazku?, Kogo jeszcze widzicie na obrazku?, Co robią krasnoludki? itp.
Następnie słuchają piosenki pt. Krasnoludki? a potem odpowiadają na pytania dotyczące jej treści: Co robią krasnoludki, gdy ktoś zbłądzi?, Co robią gdy ktoś jest senny?, Czy wy jako krasnoludki lubicie pomagać innym?, Komu i w jaki sposób najchętniej pomagacie?
.
II. Zajęcia właściwe
1. Ćwiczenia ruchowe
Prowadząca zajęcia prosi aby dzieci wyobraziły sobie, że są malutkimi krasnoludkami. Dzieci kucają i przez chwilę chodzą w tej pozycji. Gdy usłyszą hasło Hopsasa wstają i podskakują, najpierw na dwóch nogach a potem na jednej a potem na drugiej nodze. Następnie podskakują tak wysoko jak potrafią.
2. Ćwiczenia ruchowo-słuchowe
Śpiewając piosenkę o krasnoludkach rytmicznie chodzą z wysoko uniesionymi kolanami. Następnie siadają „po turecku”. Śpiewają rytmicznie piosenkę uderzając rytmicznie o kolana.
3. Ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe
Prowadząca zajęcia prezentuje wzór graficzny i prosi o uważnie przyjrzenie mu się. Zadaję pytanie dotyczące wzoru: Ile linii jest na kartce? Czy linie „leżą” czy „stoją”? Prezentuje prawidłowy sposób pisania wzoru i wyjaśnia, że takie „stojące” linie nazywamy pionowymi. Następnie prezentuje sposób pisania wzoru na kartce oraz na tacy z kaszą. W dalszej kolejności dzieci wykonują polecenia prowadzącego zajęcia:
*narysujcie linie palcem na kartce ze wzorem, powtórzcie to ćwiczenie,
*narysujcie linie jeszcze raz śpiewając piosenkę o krasnoludkach
* śpiewając piosenkę, rysujcie wzór na flamastrem na kratce papieru a następnie palcem na tacce z kaszą. Następnie dzieci wykonują zadanie na karcie pracy.
III. Zajęcia końcowe
Prowadząca zajęcia prosi aby dzieci wyobraziły sobie, że są krasnoludkami, które mieszkają w lesie. Dzieci podzielone są na kilka kilkuosobowych grup. Każda grupa znajduje swój materac, który staje się ich domkiem. Dzieci wchodzą pod koc i zamykają oczy i przez chwile słuchają spokojnej muzyki.
.....................................
prowadząca zajęcia
