X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 53878
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosenna łąka - zajęcia plastyczne rozwijające kreatywność i wyobraźnię, ćwiczące koncentrację oraz umożliwiające doświadczanie różnych faktur w toku działań plastycznych

SCENARIUSZ ZAJĘCIA
PRZEPROWADZONEGO W OBECNOŚCI DYREKTORA
Opracowanie: mgr Iwona Racławska
Grupa wiekowa: dzieci 3 letnie.
Data: 23.04.2026 r.
TEMATYKA KOMPLEKSOWA: „Na wiosennej łące”.
TEMAT ZAJĘCIA: „Wiosenna łąka” – zajęcia plastyczne rozwijające kreatywność i wyobraźnię, ćwiczące koncentrację oraz umożliwiające doświadczanie różnych faktur w toku działań plastycznych.

Cele ogólne:
I. Fizyczny obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki
w szkole:
• uczestniczy w zabawach ruchowych (...) (PP I.5),
• wykonuje podstawowe ćwiczenia kształtujące nawyk utrzymania prawidłowej postawy ciała (PP I.8),
• wykazuje sprawność ciała i koordynację (ruchową) (...) (PP I.9).

II. Emocjonalny obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki
w szkole:
• rozpoznaje i nazywa podstawowe emocje, (...) (PP II.1),
• rozróżnia emocje i uczucia przyjemne i nieprzyjemne (PP II.6),
• szuka wsparcia w sytuacjach trudnych dla niego emocjonalnie; wdraża swoje własne strategie, wspierane przez osoby dorosłe lub rówieśników (PP II.7),
• zauważa, że nie wszystkie przeżywane emocje i uczucia mogą być podstawą
do podejmowania natychmiastowego działania, panuje nad nieprzyjemną emocją (...) (PP II.8),
• dostrzega, że zwierzęta posiadają zdolność odczuwania, przejawia w stosunku do nich życzliwość i troskę (PP II.10),
• dostrzega emocjonalną wartość otoczenia przyrodniczego jako źródła satysfakcji estetycznej (PP II.11).

III. Społeczny obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki
w szkole:
• używa zwrotów grzecznościowych (...) (PP III.4),
• obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe (PP III.8),
• komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi, wykorzystując komunikaty werbalne i pozawerbalne (...) (PP III.9).

IV. Poznawczy obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki
w szkole:
• wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą komunikatów pozawerbalnych: tańca, intencjonalnego ruchu, gestów, impresji plastycznych (...) (PP IV.1),
• wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim
w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych (...) (PP IV.2),
• odpowiada na pytania (...) (PP IV.5),
• (...) porusza się przy muzyce i do muzyki (...) (PP IV.7).
Cele operacyjne (dziecko...):
obszar fizyczny:
• uczestniczy w zabawach ruchowych (...) z przyborami lub bez nich; (PP I.5),
• wykonuje czynności, takie jak: sprzątanie (PP I.7),
• wykonuje podstawowe ćwiczenia kształtujące nawyk utrzymania prawidłowej
postawy ciała (PP I.8),
• wykazuje sprawność ciała i koordynację (...) (PP I.9).

obszar emocjonalny:
• szuka wsparcia...... (PP II.7),
• zauważa, że nie wszystkie przeżywane emocje i uczucia... (PP II.8),
• dostrzega, że zwierzęta posiadają zdolność odczuwania, przejawia w stosunku do nich życzliwość i troskę (PP II.10),
• dostrzega emocjonalną wartość otoczenia przyrodniczego... (PP II.11).

obszar społeczny:
• używa zwrotów grzecznościowych... (PP III.4),
• respektuje prawa i obowiązki swoje oraz innych osób (...) (PP III.7),
• obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe (PP III.8).

obszar poznawczy:
• wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy (...) (PP IV.1),
• wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu (...) (PP IV.2),
• odpowiada na pytania... (PP IV.5),
• ... porusza się przy muzyce i do muzyki, (PP IV.7),
• przelicza elementy zbiorów w czasie zabawy (...) (PP IV.15),
• podejmuje samodzielną aktywność poznawczą (...) (PP IV.19),

Formy: indywidualna, zespołowa, zbiorowa.
Metody: (wg M. Kwiatkowskiej): metoda samodzielnych doświadczeń – oparta
na inicjatywie własnej dziecka w czasie zabaw; metoda ćwiczeń – zabawy ruchowe, metoda zadań: stosowanie określonych umiejętności, metoda pokazowa
i modelowania zachowań, metoda aktywizująca i słowna (rozmowa kierowana).

Środki dydaktyczne: ilustracje do tematyki kompleksowej, piłka, kolorowe chustki dla każdego dziecka, duży arkusz z szablonem motyla, płyta CD z odgłosami wiosennej łąki, folia spożywcza, farby, wydrukowane szablony zwierząt i roślin, pędzle, małe stoliki, zielona bibuła, pojemniki, pluszowa maskotka motyla,
plakat ze schematem zajęć dla dzieci neuroróżnorodnych.

Przebieg:
1. Zabawa integracyjna – Co można spotkać na łące?
Pomoce: piłka
Dzieci siedzą na dywanie w kole. Nauczyciel turla piłkę do dziecka
i pyta: „Co można spotkać na łące? Wybrane dziecko odpowiada.
Następnie turla piłkę kolejnemu dziecku.

2. Malowane wierszyki – „Biedronka”.
Nauczyciel odtwarza wierszyk ze strony internetowej. Zadaniem dzieci jest naśladowanie ruchów i gestów nauczyciela.
Link do wierszyka online:
https://www.youtube.com/watch?v=bTypDkh-nEc

3. Zabawa ruchowa „Motyle na wietrze”.
Pomoce: kolorowe chustki
Nauczyciel rozdaje dzieciom kolorowe chustki. Zwraca uwagę na stosowanie zwrotów grzecznościowych. Wychowankowie wcielają się w rolę – motyla.
Przy muzyce poruszają się lekko, wysoko, nisko.

4. „Motyl” – zabawa ruchowa, matematyczna.
Nauczyciel prosi, aby dzieci usiadły w kole. Wyciąga szablon motyla, który jest narysowany na dużym arkuszu papieru. Na motylu umieszczone
są kolorowe figury. Obok przygotowane są takie same wycięte z papieru figury. Zadaniem dzieci jest dopasowanie odpowiedniego kształtu i koloru
i umieszczenie na motylu we wskazanym miejscu (obrysowanym odpowiednim kolorem).

5. Odgłosy wiosennej łąki – ćwiczenie słuchowe.
Nauczyciel odtwarza odgłosy wiosennej łąki. Włącza nagranie dwukrotnie.
Za pierwszym razem dzieci słuchają i próbują odgadnąć
a za drugim dodaje zabawę dźwiękonaśladowczą np. ptak – ćwir, ćwir, żaba – kum, kum, pszczoła – bzy, bzy) oraz naśladowcza (latanie – trzepot skrzydeł wolny, skoki, latanie – szybkie).

6. Wiosenna łąka – zabawa plastyczna, malowanie na folii spożywczej.
Nauczyciel gromadzi dzieci. Wyjaśnia, że będą malować na folii farbami
we wskazanych miejscach (nalepionych za folią wydrukowanych szablonach).
Uwaga: Praca odbywa się w małych zespołach.
Pozostałe dzieci zostają zaproszone do stolików, na których znajdują
się pojemniki przedstawiające wiosenną łąkę. Pod zieloną bibułą (imitującą trawę) ukryte są owady. Zadaniem dzieci jest ich odnalezienie oraz nazwanie.

7. Ewaluacja zajęcia
Pomoce: pluszowa maskotka motyla
Nauczyciel zaprasza dzieci na dywan. Trzyma w ręku pluszową maskotkę (motyla), którą przekazuje wybranemu dziecku. Dziecko, trzymając maskotkę, wypowiada się na temat zajęć, odpowiadając na pytania nauczyciela,
np.: „Co podobało Ci się podczas zajęć?”, „Co było dla Ciebie trudne?”.

Uwaga organizacyjna:
Dla dzieci o zróżnicowanych potrzebach rozwojowych (neuroróżnorodnych)
na tablicy nauczyciel na początku zajęć wywiesza plakat ze schematem zajęć
(w formie obrazków) i przesuwa przy pomocy magnesów przy kolejnych etapach zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2026 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.