X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 53874
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Sensoryczny Dzień Pluszowego Misia

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Prowadzący: Monika Łukaszyk-Kowal
Odbiorcy: dzieci 5-6 lat
Temat zajęć: Sensoryczny Dzień Pluszowego Misia
Cel główny:
- rozwijanie zmysłów poprzez zabawy sensoryczne
- profilaktyka zaburzeń integracji sensorycznej
Cele operacyjne:
Dziecko:
- doświadcza różnorodnych wrażeń zmysłowych
- wykonuje aktywności z obszaru motoryki dużej
- ćwiczy reakcje równoważne w wysokich pozycjach
- wykonuje zadania rozwijające koordynację wzrokowo-ruchową
- uważnie słucha tekstu piosenki, polecenia
Metody:
- specjalne: elementy metody integracji sensorycznej
- czynne: metoda kierowania aktywnością dziecka, samodzielnych doświadczeń
- słowne: instruktaż słowny, zagadki
Formy:
- indywidualna
- zbiorowa
Środki dydaktyczne: pluszowe maskotki, utwory muzyczne, odtwarzacz CD, pendrive, kamienie sensoryczne, plandeka, wędki na magnes, rybki magnetyczne, wiaderka, opaski, materiały plastyczne: filc, włóczka, bibułka, klej, sylweta misia

Przebieg zajęć:

CZĘŚĆ WSTĘPNA
1. Przywitanie uczestników zajęć. Wprowadzenie w ich tematykę piosenką „Kto przytuli misia”- zachęcanie do witania się z maskotką. Rozwijanie wrażliwości dotykowej dłoni. Werbalne określanie dotkniętej faktury.

CZĘŚĆ WŁAŚCIWA
2. Zabawa taneczno-ruchowa. Rozwijanie ruchów całego ciała- ćwiczenia motoryki dużej z wykorzystaniem maskotek. Bujanie pluszaka w rytm muzyki- stymulacja słuchowa (różnicowanie tempa dźwięków) i przedsionkowa (kołysanie na boki) w pozycji stojącej i klęku podpartym.
3. „Głodny miś”- spacer po kamieniach sensorycznych bez obuwia, ćwiczenia reakcji równoważnych (dynamicznych) w wysokich pozycjach. Łowienie rybek magnetycznych- ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej.
4. Praca plastyczna „sensoryczny miś”. Wykonanie w grupach wspólnej, tematycznej pracy plastycznej z wykorzystaniem różnorodnych materiałów- zbieranie wrażeń dotykowych.

CZĘŚĆ KOŃCOWA
5. Wyciszenie układu nerwowego po zajęciach bogatych w różnorodne bodźce sensoryczne. Relaksacja przy spokojnej muzyce ze swoją przytulanką, skupienie na spokojnym oddechu. Zapobieganie przeciążeniu sensorycznemu.
6. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach. Pożegnanie dzieci, rozejście się na sale grupowe.
7. Ewaluacja zajęć. Obserwacja aktywności dzieci, podsumowanie zajęć przez wychowanków z wykorzystaniem emotikonów.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2026 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.