SCENARIUSZ ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU
Temat: Wiosenne zabawy
Grupa dzieci: Maluchy i starszaki
Data przeprowadzenia zajęć: 01.04.2025 r.
Prowadzący: Aleksandra Strzyż
Cel główny: Utrwalenie wiadomości związanych z oznakami wiosny
Cele operacyjne: Dziecko
Uważnie słuch wiersza czytanego przez nauczyciela
Dopowiada brakujące słowa w każdym wersie
Kształtuje umiejętność rozpoznawania rymów
Improwizuje ruchem tekst opowiadania czytanego przez nauczyciela
Wie, jakie są oznaki wiosny
Utrwala znajomość nazw kolorów
Doskonali umiejętność rozumienia stosunków przestrzennych
Używa pojęć: nad, pod, obok, przed, za, na, pomiędzy.
Aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych
Stosuje się do zasad zabawy
Przelicza w dostępnym zakresie
Kształtuje umiejętność tworzenia zbiorów
Metody:
Słowne (wiersz, opowiadanie, polecenie, instrukcja)
Oglądowe (sylwety motyli i kwiatów)
Czynne (ćwiczenie orientacji w przestrzeni, zabawy)
Formy:
Zbiorowa
Indywidualna
Środki:
Wiersz “Wiosna” Danuty Wawiłow
“Krzyś szuka wiosny” - tekst opowiadania
Zdania do zabawy “Prawda, fałsz”
Sylwety motyli dla każdego dziecka (w trzech lub czterech różnych kolorach)
Trzy papierowe kwiatki w różnych kolorach
Kółka - gniazda
Piosenki o tematyce wiosennej do zabaw ruchowych
Przebieg zajęć:
1.“Wiosna” - słuchanie wiersza. Nauczyciel czyta krótki wierszyk, dzieci dopowiadają ostatnie słowa w każdym wersie. W razie potrzeby nauczyciel podpowiada dzieciom znaleźć słowo gestem.
2.“Krzyś szuka wiosny” - opowieść ruchowa. Nauczyciel powoli czyta tekst opowiadania, dzieci naśladują opisane czynności.
3.“Prawda, fałsz” - zabawa pomagająca utrwalić wiadomości związane z wiosną. Nauczyciel czyta różne zdania. Jeśli dzieci uważają, że są prawdziwe - klaszczą w dłonie, jeśli fałszywe - uderzają dłońmi w podłogę.
4.“Motyl i kwiatki” - ćwiczenie orientacji w przestrzeni. Nauczyciel rozdaje sylwety motyli każdemu dziecku. Dzieci manipulują sylwetami według poleceń nauczyciela (motyl usiadł przed tobą, motyl lata nad tobą itp.). Następnie nauczyciel zawiesza na tablicy trzy papierowe kwiatki w różnych kolorach. Dzieci po kolei wykonują polecenia nauczyciela- przyczepiają swoje motyle w odpowiednim miejscu (nad żółtym kwiatkiem, obok niebieskiego kwiatka, pomiędzy czerwonym i żółtym kwiatkiem itp.).
5.“Taniec motyli” - zabawa muzyczno- ruchowa. Dzieci poruszają się po dywanie machając swoimi motylami w rytm muzyki. Nauczyciel wymienia kolory motyli, które latają w danym momencie.
6.“Ptaszki do gniazd” - zabawa ruchowa przy muzyce. Nauczyciel rozkłada na dywanie kółka- gniazda. Dzieci zamieniają się w ptaszki i latają po dywanie przy akompaniamencie muzyki. Na przerwę w muzyce nauczyciel mówi, ile ptaszków powinno znaleźć się w każdym gnieździe (jeden, dwa lub trzy). Dzieci łączą się w odpowiednie zespoły.
“Wiosna” Danuta Wawiłow
Idzie wiosna po świecie
Piszą o niej w gazecie
Ma zziębnięte paluszki
A we włosach kwiatuszki
Biega boso po trawie
Chowa płatki w rękawie
“Krzyś szuka wiosny”
Krzyś obudził się rano, przeciągnął mocno (dziecko wyciąga ręce w górę) i szeroko ziewnął. Wyjrzał przez okno (robi „daszek” z rąk nad oczami) i pomyślał: „Czy to już wiosna?”. Postanowił to sprawdzić. Włożył buty (naśladuje zakładanie butów), zapiął kurtkę (ruch zapinania zamka) i wyszedł z domu. Krzyś szedł raźno przed siebie (marsz w miejscu z wysokim unoszeniem kolan). Pod stopami szeleściły mu jeszcze zeschnięte liście (szuranie nogami o podłogę). Zatrzymał się i rozejrzał (obroty głową w prawo i lewo). Nagle zauważył coś pod drzewem. Pochylił się nisko (głęboki skłon), by zobaczyć pierwszy przebiśnieg. Usłyszał radosny śpiew. Spojrzał wysoko w górę (zadarcie głowy), gdzie ptaki budowały gniazda, machając skrzydełkami (dziecko macha rękami jak skrzydłami). Na drodze było sporo błota i kałuż po stopionym śniegu. Krzyś musiał przez nie przeskakiwać (wykonywanie skoków obunóż). Nagle zza chmur wyszło słońce. Krzyś poczuł jego ciepło, wystawił buzię do promieni i zaczął się obracać z radości (obrót wokół własnej osi z rozłożonymi rękami). Zmęczony, ale szczęśliwy, że wiosna już idzie, Krzyś wrócił do domu, zdjął kurtkę i buty (naśladowanie czynności) i odpoczął na dywanie (dziecko kładzie się i wykonuje kilka spokojnych oddechów).
Zdania do zabawy “Prawda, fałsz”
Wiosną robi się coraz cieplej
Jedną z oznak wiosny jest powrót ptaków
Wiosną kolorowe liście spadają z drzew
Wiosna to najlepszy czas na lepienie bałwana
Wiosną przyroda budzi się do życia
Wiosna jest zawsze zaraz po jesieni
Podczas wiosennych spacerów możemy poszukiwać pierwszych kwiatów
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 