Scenariusz lekcji matematyki
Temat: Wykres funkcji wymiernej
Czas trwania: 45 minut
Klasa II TŻ
Przygotowała: Lidia Kałużna
Cel główny:
Wykształcenie umiejętności szkicowania wykresów funkcji wymiernych i odczytywania ich własności
Cele operacyjne lekcji:
Uczeń zna:
Pojęcie funkcji, argumentu, wartości funkcji, hiperboli
Uczeń potrafi:
wskazać dziedzinę funkcji, zbiór wartości
odczytać z wykresu funkcji dla jakich argumentów funkcja jest malejąca, rosnąca, stała,
ustalić czy funkcja jest monotoniczna.
wskazać asymptoty
wyznaczyć miejsca zerowe funkcji
Metody, techniki i formy:
• Praca zbiorowa
• Praca w grupach
• Praca indywidualna
Materiały:
• Podręcznik MATeMAtyka, zeszyt
Uwagi:
Przebieg lekcji:
I Wprowadzenie:
Nauczyciel sprawdza obecność, zadanie domowe. Następnie podaje temat lekcji i cele zajęć.
2. Lekcja właściwa:
Zajęcia rozpoczynam od przypomnienia definicji funkcji, pojęcia dziedziny, zbioru wartości, monotoniczności , miejsca zerowego,w jakich sytuacjach spotykamy się z funkcją wymierną?
Klasa zostaje podzielona na czteroosobowe grupy, w których rysuje wykresy funkcji:
f(x)=2/x
f(x)=4/x
f(x)=-3/x
f(x)=-2/x
f(x)=3/x
Praca w grupach trwa 3-minuty, nauczyciel w szczególnych przypadkach ukierunkowuje pracę uczniów.
Wyniki pracy - wykresy - przedstawiciele grup przedstawiają na tablicy w jednym układzie współrzędnych. Na podstawie zamieszczonych wykresów zauważają wpływ znaku współczynnika na położenie wykresu.
Następuje wspólne opisanie własności wykresu funkcji dla a>0
Korzystając z powyższych wiadomości chętni uczniowie rozwiązują zadanie 2a ze strony 45 na tablicy. Poprawne rozwiązanie nagradzam plusem.
3. Podsumowanie
Powtórzenie własności funkcji wymiernych.
Ocena pracy uczniów według wcześniej ustalonych kryteriów
4. Zadanie domowe
opisać własności wykresu funkcji dla a<0
zadanie 2 b), c), d)
ze strony 45 podręcznika.
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 