Numer: 53576
Przesłano:

Pożegnanie zimy - konspekt lekcji

DATA: 2025r.
KRĄG TEMATYCZNY: Pożegnanie zimy
TEMAT: Bezpieczne poruszanie się po drogach zimą.
ZAJĘCIA ZINTEGROWANE: e. polonistyczna, e. matematyczna,
e. środowiskowa, e. plastyczno-techniczna
ZADANIA: - wypowiedzi na temat ruchu drogowego w zimie na podstawie
doświadczeń i ilustracji;
- doświadczenia na temat drogi hamowania pojazdu w zależności
od nawierzchni;
- eksperyment ze solą – lód pod wpływem soli topi się;
- uzupełnianie zdań podanymi wyrazami;
- wyrazy z „ó” wymiennym – uzupełnianie zapisów i przepisywanie zdań;
- monografia liczby 18;
- zadania tekstowe dotyczące ruchu drogowego;
- rozmowa na temat bezpieczeństwa na drogach zimą – czytanie
przestrogi – zapamiętanie jej;
- zaprojektowanie podeszwy buta, chroniącej przed pośliźnięciem;

CELE: uczeń:
- wie, jaka jest różnica między drogą hamowania auta na śliskiej
nawierzchni a jaka na asfalcie;
- wie, że sól roztapia lód;
- potrafi uzupełnić zdania brakującymi wyrazami;
- potrafi wypowiadać się na temat ruchu drogowego;
- wie, jakie są wyrazy z „ó” wymiennym i potrafi je odmienić;
- potrafi rozwiązywać zadania z treścią dotyczące ruchu drogowego;
- potrafi liczyć w zakresie 18;
- potrafi zaprojektować podeszwę buta, chroniącą przed pośliźnięciem;

ZASADY NAUCZANIA: - zasada świadomego i aktywnego udziału uczniów w
procesie nauczania;
- zasada samodzielności;

ZASADY WYCHOWANIA: - kształtowanie postaw wychowawczych, aktywności, oddziaływania na świadomość uczniów;

METODY NAUCZANIA: - słowna: instrukcje, rozmowa
- czynna: ćw. w czytaniu, ćw. manualne, ćw. w liczeniu
- oglądowa: obserwacja
METODY WYCHOWANIA:- strukturalne: instruowanie
- sytuacyjne: stawianie zadań, pytań dziecku,
dostarczanie informacji;
FORMY PRACY: praca grupowa, indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: podręcznik do kl.I, karty pracy, samochodziki
PRZEBIEG ZAJĘĆ

1.Swobodne wypowiedzi na temat ruchu drogowego zimą na podstawie obserwacji, dotychczasowych spostrzeżeń.

- Jak wygląda droga w zimie? (oblodzona, zaśnieżona, w kałużach, roztopach)

- Jak poruszają się pojazdy po drogach w zimie ? (wolniej niż zwykle, przy włączonych światłach)

- Dlaczego drogi posypuje się piaskiem lub solą?

2. Doświadczenia na temat drogi hamowania pojazdu w zależności od nawierzchni.
Lód jest śliski jak szyba, lubimy się po nim ślizgać, jeździć na łyżwach. A jak zachowują się pojazdy na śliskich nawierzchniach?

- Ocena długości drogi hamowania pojazdu:(doświadczenie)

Aby uświadomić dzieciom, że długość drogi hamowania jest różna i zależy od wielu czynników, przeprowadzone zostało doświadczenie;
Przebieg doświadczenia: 3 samochodziki ustawiamy na szybie, na wykładzinie i na papierze ściernym. Wprawiamy je jednocześnie w
ruch, popychając linijką. Dzieci obserwują je i zaznaczają miejsce, w którym się zatrzymują.
Wynik: najdalej zatrzymuje się samochodzik na szybie, bliżej ten jadący po papierze ściernym, najbliżej jadący po wykładzinie.
Wniosek: jeśli nawierzchnia jest śliska jak szyba, np. oblodzona, to droga hamowania jest bardzo długa. Jeśli nawierzchnia jest miękka, np. droga zaśnieżona lub droga polna, piaszczysta, to droga hamowania jest bardzo krótka. Jeśli droga jest twarda, chropowata jak asfalt, to droga hamowania jest pośrednia.

3.Rozmowa o zachowaniu bezpieczeństwa na drogach zimą, odczytanie
przestrogi ze str.10. uzupełnianie zdań podanymi wyrazami.

4. Wykonanie zadania 4 – karta matematyczna nr.4

5. Co należy robić, aby ludzie nie ślizgali się na oblodzonych ulicach?

Oglądanie podeszwy przygotowanego do pokazu buta.
Oglądanie swoich butów, porównanie ich z butami kolegów.
Próby odpowiedzi na pytanie: - Komu grozi pośliźnięcie?

6.Zaprojektowanie podeszwy buta chroniącej przed pośliźnięciem.

Dzieci wycinają odrysowany z szablonu kształt podeszwy buta i projektują układ wzorków.

7. Liczenie świateł na samochodach – karta matematyczna

8.Wspólne rozwiązywanie problemu: „Jak należy dbać o drogi zimą?”

Wyjaśnijcie, dlaczego oblodzone drogi posypuje się pisakiem?
Czym jeszcze posypuje się drogi?

9.Dlaczego drogi posypuje się również solą? – wykonanie doświadczenia

10.Opracowanie wyrazów z „ó” wymiennym, odczytanie rymowanki ortograficznej i przepisanie jej do zeszytu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.