Scenariusz zajęć logopedycznych
TEMAT: Utrwalanie głoski w grupach spółgłoskowych.
Cele zajęć:
wdrażanie do prawidłowej artykulacji głoski ,,s” w grupach spółgłoskowych;
usprawnienie funkcjonowania narządów mowy - oddychania, motoryki artykulatorów i fonacji;
utrwalanie prawidłowego toru oddechowego.;
rozwijanie kompetencji fonologicznych;
Metody: słowna, pokazu, naśladownictwa, ćwiczeń praktycznych.
Środki dydaktyczne: lustro, łamigłówka, Rymy”, zestaw obrazków, papierowe słonko i kilka chmurek, słomka.
Przebieg zajęć:
Powitanie.
Sprawdzenie utrwalenia artykulacji w przekazanym do domu materiale językowym.
Przedstawienie tematu zajęć.
Ćwiczenia usprawniające pracę artykulatorów:, Nad strumieniem”.
Prowadzący zajęcia umawia się dzieckiem, że będzie włączało się do opowiadania we wskazanym momencie i w określony sposób. Ćwiczenia należy wykonać przed lustrem.
Sławek wybrał się nad strumień (rytmiczne poruszanie językiem pomiędzy górnym i dolnym wałkiem dziąsłowym przy otwartych ustach). Zauważył na nim wąski mostek (wypychanie policzków utrzymywanym w ustach powietrzem). Wszedł ostrożnie na mostek (przesuwanie czubkiem języka po dolnych zębach) i rozejrzał się (ruch okrężny językiem wokół ust). Postanowił usiąść na mostku i spojrzał w dół. (Wysuwanie języka w kierunku brody). Zobaczył w wodzie małe rybki (otwieranie i zamykanie zaokrąglonych ust przy zwartych zębach). Postanowił je policzyć (dotykanie kolejno wszystkich górnych zębów przy otwartych ustach). Ryb było tak wiele, że w końcu zrezygnował z ustalenia ich ilości. Siedział jeszcze chwilę, gwiżdżąc radośnie (gwizdanie z czubkiem języka ułożonym na dolnym wałku dziąsłowym i zaokrąglonymi ustami).
Rozwijanie kompetencji fonologicznych, Rymy’’.
Dziecko otrzymuje łamigłówkę. Prowadzący podaje nazwy umieszczonych na niej obrazków. Prosi, aby dziecko powtórzyło słowa zawierające głoskę, s’’. W przypadku pojawienia się trudności w artykulacji grupy spółgłoskowej poleca ćwiczenie jej w logatomach, a następnie w słowach. Dba o poprawność wymawianych haseł. Następnie proponuje dziecku wykonanie zdania polegającego na odszukaniu obrazków, których nazwy tworzą rymy, i połączeniu ich w pary. Po wykonaniu zadania prosi ucznia o wymówienie utworzonych rymów.
schody - lody, skarbonka- biedronka, słoń - dłoń, smok- blok, skarby - farby skakanka – firanka, skarpetka- rakieta.
Ćwiczenia artykulacyjne: Nazywanie obrazków.
Osoba prowadząca zajęcia prezentuje dziecku kolejne obrazki i podaje ich nazwy. Przy każdym obrazku prosi o powtórzenie hasła przez ucznia z wydłużoną artykulacją głoski: s”. Ćwiczenie trwa aż do wyczerpania rysunków. W drugiej serii prowadzący ponownie pokazuje kolejno obrazki, ale nie podaje wzorca słuchowego ich nazwy. Poleca dziecku odpowiedzieć na pytanie: co to jest?
Maska, ognisko, laska, usta, jaskółka, listy, miska, kapusta, wiosło, masło, miasto, bluzka.
Zabawa oddechowa: Odsłanianie słonka”.
Kierujący zabawą układa przed dzieckiem papierowe słonko i przysłania je wyciętymi z papieru chmurami. Przypomina o prawidłowym torze oddechowym i prosi o rozwianie chmur silnym strumieniem wydychanego powietrza skierowanym przez słomkę ułożoną na linii środkowej języka. Następnie proponuje odsłanianie słonka powietrzem wydychanym przez słomkę ułożoną w omówiony wcześniej sposób wraz z artykulacją głoski, s’ na długim wydechu. W kolejnej próbie poleca dziecku usunięcie chmur za pomocą zassanego przez słomkę powietrza.
Ćwiczenia artykulacyjne: Mistrz pamięci””.
Osoba kierująca zabawą układa przed dzieckiem 5 - 6 obrazków, podaje ich nazwy i zachęca ucznia do zapamiętania ich kolejności. Dziecko odwraca się plecami do obrazków i stara się poprawiło odtworzyć ciąg słów. W kolejnych seriach zabawy prowadzący dokłada kolejne obrazki i zaprasza do ponownego wykonania zadania. Na zakończenie gratuluje osiągniętego wyniku. Podczas ćwiczenia dba o poprawność artykulacyjną wymawianych przez ucznia haseł.
9. Rozwijanie kompetencji fonologicznych: segregowanie obrazków. Dziecko otrzymuje zestaw obrazków. Prowadzący podaje ich nazwy i za każdym razem prosi o ich powtórzenie. Następnie wyjaśnia, że zadanie polega na posegregowaniu nazw obrazków na dwusylabowe i trzysylabowe.
10. Podsumowanie zajęć.
Osoba prowadząca zajęcia wkleja do zeszytu łamigłówkę, Rymy’’ oraz zestaw obrazków. Poleca w domu utrwalenie artykulacji haseł związanych z łamigłówką i obrazkami. Dziękuje uczniowi za pracę i nagradza go.