SCENARIUSZ ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH DLA DZIECKA 6-LETNIEGO
Temat: Ćwiczenia artykulacyjne – grupy spółgłoskowe z „r” (tr, dr, br, pr), rozwijanie słownika i wypowiedzi.
Czas trwania zajęć: 30 min.
Cel główny:
Kształtowanie i utrwalanie prawidłowej artykulacji głoski „r” w grupach spółgłoskowych: tr, dr, br, pr ;rozwijanie słownika i umiejętności budowania wypowiedzi.
Cele operacyjne – dziecko:
•artykułuje prawidłowo głoskę „r” po spółgłoskach t, d, b, p,
•rozwija słownik czynny i bierny,
•usprawnia motorykę narządów artykulacyjnych (szczególnie czubka języka),
•rozwija umiejętność analizy i syntezy głoskowej,
•buduje poprawne wypowiedzi.
Forma pracy: indywidualna
Metody pracy:
•metoda słuchowa,
•metoda wzrokowa,
•metoda fonetyczna.
Środki dydaktyczne:
•obrazki z wyrazami zawierającymi tr, dr, br, pr (np. traktor, drabina, broda, pralka),
•lusterko,
•chrupki kukurydziane lub plastikowa łyżeczka,
•zagadki, domino logopedyczne, „wąż wyrazowy”.
Przebieg zajęć:
1.Powitanie i rytmizacja:
Dziecko wyklaskuje liczbę sylab w swoim imieniu i wybranym słowie z grupą spółgłoskową (np. traktor, trampolina).
2.Ćwiczenia narządów artykulacyjnych (z lusterkiem):
•kląskanie językiem,
•unoszenie czubka języka do wałka dziąsłowego,
•drżenie języka (z wydechem: „rrrr...”),
•masaż języka chrupką (przesuwanie chrupki po podniebieniu),
•oblizywanie warg ruchem okrężnym,
•liczenie zębów czubkiem języka,
•wypychanie policzków językiem.
3.Rozpoznawanie i nazywanie obrazków z grupami spółgłoskowymi (tr, dr, br, pr):
Dziecko nazywa obrazki (np. traktor, drabina, broda, pralka), zwracając uwagę na prawidłowe ułożenie języka i wyraźny dźwięk głoski „r”.
Zadaniem dziecka jest też podział słów na sylaby lub głoski.
4.Zabawa „wąż wyrazowy”:
Dziecko układa łańcuch wyrazów rozpoczynających się lub zawierających grupy spółgłoskowe z „r”:
Np. trampolina– trawa – drukarka – drewno – broda – pralka – prawo.
5.Zagadki słowne – utrwalanie słownika z „tr, dr, br, pr”:
Ma koła i silnik,
Pole nim ora rolnik. (traktor)
Ma szczeble i się po niej wspina,
Łatwo idziesz do komina. (drabina)
Pierze skarpety, koszulki i spodnie.
Nie robi tego ręcznie. Co to? (pralka).
6.Zabawa w zdrobnienia z grupami spółgłoskowymi:
Dziecko nazywa obrazek i dopowiada zdrobnienie. Np.:
broda – bródka
drewno - drewienko
trawa – trawka
pralka- praleczka
7.Rozwijanie wypowiedzi – budowanie pytań do zdania:
Dziecko opowiada treść obrazka, słucha odczytanego tekstu. np.:
Brat Piotr przyniósł z piwnicy drabinę i postawił ją przy trampolinie.
Pytania:
Kto przyniósł drabinę?
Gdzie ją postawił?
Po co była potrzebna drabina?
8.Segregowanie wyrazów – co nie pasuje i dlaczego?
Dziecko wybiera wyraz, który nie pasuje do reszty i uzasadnia wybór.
traktor, drabina, broda, pomidor
pralka, odkurzacz, żelazko, rower
brat, siostra, drewno, mama
Zakończenie:
Podsumowanie zajęć, pochwalenie dziecka, zadanie do domu:
np.: Narysuj jedną rzecz z „br”, „pr”, „dr” lub „tr” i poproś rodzica, by zapisał zdanie z tym słowem.