SCENARIUSZ ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH
Temat: , Mnóstwo Dźwięków wokół nas”
CELE:
-poprawa artykulacji mowy, akcent, tempo mowy, wyrazistość słów;
-zabawa ciekawym tekstem- motywowanie do wyraźnej mowy i kontaktu z literaturą;
-rozwijanie umiejętności słuchania, koncentracji uwagi i współpracy zespołowej, cierpliwości, pamięci, wykonywania poleceń zgodnie z podanymi zadaniami.
Materiały: płatki kosmetyczne, paluszki, kolorowe karteczki, tekst wiersza Juliana Tuwima, Lokomotywa” - link do tekstu:
https://poezja.org/wz/Julian_Tuwim/24238/Lokomotywa
Grupa wiekowa: klasa 1.
Przebieg zajęcia:
Powitanie i wprowadzenie do tematu.
1.ZABAWY Z DŹWIĘKAMI, które coś naśladują. Kto ma? Kto lubi?
Odpowiadanie na pytania logopedy dźwiękiem wydanym przez określone zwierzątko.
Kto ma kota? (miau, miau).
Kto ma psa? Robi: hau, hau,
Kto ma myszkę lub szczura? - robi pi, pi.
Kto ma papugę mówi śmiesznie Papuga.
Kto ma rybki mówi: plum, plum.
Kto lubi krowy mówi: mu, mu, mu.
Kto lubi konie mówi: iha, iha.
kto lubi świnie mówi: chrum, chrum, chrum.
2. ZABAWA Z DŹWIĘKAMI: Orkiestra i dyrygent’’
Logopeda mówi: Teraz będziemy orkiestrą. Jak powiem, bębenki robimy: bum, bum. Jak powiem trąbka: robimy tru tu tu. Jak powiem dzwoneczki to robimy dzyń, dzyń, dzyń.Jak powiem flet robimy: fiu, fiu, fiu Jak powiem duże dzwonki robimy: bim bam, bom. Jak powiem harfa to robimy delikatnie: la la la. Jak powiem pianino robimy: do re mi fa so la si do. Zaczynamy: bębenki, duże dzwonki, trąbka, pianino, harfa. Logopeda zaprasza inne dzieci, by były dyrygentem i stworzyły własną orkiestrę, własną melodię.
3. WIERSZ DŹWIĘKONAŚLADOWCZY- WIERSZ J. TUWIMA, LOKOMOTYWA”
Logopeda mówi: teraz będziemy mówić wiersz Juliana Tuwima, który ma bardzo dużo dźwięków, a fajnie się go wypowiada. Najpierw ja mówię, a potem wy powtarzacie po mnie. Naśladujecie mnie w sposobie wymawiania różnych słów m.in. szybko, wolno, bardzo wolno, śmiesznie, poważnie, radośnie.
4. ĆWICZENIA ARTYKULACYJNE: WARGI, JĘZYK.
Logopeda wyjaśnia, że zrobimy sobie fajne ćwiczenia na wzmocnienie mięśni ust a potem języka co przyczyni się do lepszej, wyraźnej mowy.
Ćwiczenia z kolorowymi karteczkami:
Nauczyciel rozdaje kolorowe karteczki pokazuje, jak wykonać ćwiczenie. Ściskanie warg, utrzymywanie karteczki w ustach przez zaciśnięte wargi, żeby nie można jej było wyciągnąć. Dziecko ćwiczy samodzielnie, a później w parach. Wyjaśniamy, że nie szarpiemy karteczki, by jej nie rozerwać.
Ćwiczenia z paluszkiem:
- ćwiczenie, Drabina, wspinanie się po paluszku;
- ćwiczenie Schody, schodzenie po paluszku;
- ćwiczenie Wskazówki zegara. Dotykanie językiem paluszka raz z jednej strony kącika ust, raz z drugiej;
- ćwiczenie: masaż. Robienie masażu językowi- paluszek poziomo roluje po języku;
- ćwiczenie: robienie sztuczki, przytrzymywanie językiem paluszka ułożonego poziomo za górnymi zębami.
5. Miłe zakończenie zajęć logopedycznych: poczęstunek paluszkami.