X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 53338
Przesłano:
Dział: Rewalidacja

Bawimy się literkami… Doskonalenie grafomotoryki, koncentracji i pamięci wzrokowej

Scenariusz zajęć
Zajęcia rewalidacyjne (autyzm i niepełnosprawność intelektualna w stopniu lekkim)

Data: 20.05.2025
Godzina : 11.30 -12.30
Prowadząca: Jolanta Baranowska
Uczestnik zajęć: uczeń klasa II

Temat: Bawimy się literkami... Doskonalenie grafomotoryki, koncentracji i pamięci wzrokowej.

Cel ogólny:
- rozpoznawanie liter i prawidłowe nazywanie ich,

Cele szczegółowe:
- utrwalanie kształtu i nazw liter,
- doskonalenie umiejętności: odwzorowywania, rysowania po śladzie, pisania, czytania,
- utrwalanie kolorów,
- ćwiczenia koncentracji uwagi.

Metody pracy:
• słowne (rozmowa, objaśnienia i instrukcje, wiersz, piosenka)
• pokazu ( obserwacja, pokaz, demonstrowanie przykładów)
• praktycznego działania (ćwiczenia do samodzielnego wykonania),
• elementy terapii ręki,
• opowiadanie ruchowe.

Formy pracy :
• indywidualna.

Pomoce dydaktyczne:
• zegar z emocjami,
• karty przedstawiające ćwiczenia paluszkowe,
• literki z imieniem,
• kartonik z napisem imienia nauczyciela,
• papier A4,
• kalka techniczna,
• karty pracy z literami,
• karty pracy z tekstem do przepisywania,
• pisaki, kredki, ołówek,
• plastelina,
• kolorowy papier,
• szablony z literami,
• piosenka o literkach
• komputer
• opowiadanie ruchowe „Pokaż o czym mówię”,
• kartonik z emotkami.
• karty pracy „Gimnastyka mózgu – Spirala kolorów”,
• etykiety z nazwami dni tygodnia, miesięcy, pór roku.
• klamerka do ubrań,
• chmurki przedstawiające emocje,
• emotki przedstawiające emocje.

I. CZYNNOŚCI ORGANIZACYJNE ( 5 minut)
1. Zaznaczenie obecności w dzienniku
2. Powitanie

Nauczyciel mówi wierszyk na powitanie i demonstruje do niego słowa i gesty. Uczeń powtarza słowa i gesty wypowiedziane przez nauczyciela.

Gdy się ludzie spotykają to od razu się witają.
(dzieci witają się skinieniem głowy i słowami dzień dobry)
Gdy się dzieci spotykają też od razu się witają.
(dzieci machają ręką i mówią dzień dobry)
Gdy się dłonie spotykają to od razu się witają.
(dzieci podają sobie ręce)
Gdy łokcie się spotykają to od razu się witają.
(dzieci dotykają się łokciami)
Gdy nogi się spotykają to od razu się witają.
(dzieci dotykają się nogami)

II. WSTĘP (10 minut)

1. Jak masz na imię? (układanie z liter swojego imienia)

Nauczyciel pyta ucznia jak ma na imię. Następnie prosi, aby uczeń ułożył z liter swoje imię. Uczeń mówi jak ma na imię i układa z liter swoje imię. Następnie nauczyciel zadaje pytanie: A czy pamiętasz jak ja mam na imię? Uczeń odpowiada. W razie trudności czyta imię nauczyciela zapisane na kartoniku.

2. Wskazanie na kole z symbolami emocji jak się dzisiaj czuję?

Uczeń wskazuje na zegarze przedstawiającym emocje, jak się dzisiaj czuje.

3. Ustalenie nazwy dnia tygodnia, miesiąca, pory roku.

Nauczyciel czyta globalnie nazwy dni tygodnia, miesięcy i pór roku. Uczeń wskazuje właściwe, udzielając odpowiedzi na pytanie: Jaki mamy dziś dzień tygodnia, miesiąc i porę roku?

4. Gimnastyka mózgu – ćwiczenia paluszkowe

Nauczyciel demonstruje karty przedstawiające poszczególne układ dłoni.
Uczeń wykonuje ćwiczenie zgodnie z przestawioną kartą.

5. Gimnastyka mózgu – spirala

Uczeń, w tym czasie, kiedy nauczyciel wypowie wybrany kolor, palcem wskazującym prawej ręki i palcem wskazującym lewej reki dotyka kropek w tym kolorze.

6. Opowiadanie ruchowe : „Pokaż o czym mówię”
Nauczyciel czyta opowiadanie „Pokaż o czym mówię” .Uczeń wykonuje ruchy zgodne ze słowami opowiadania.

Budzimy się, siadamy, przecieramy oczy, wyciągamy prawa rękę w górę, wyciągamy lewą rękę w górę, pochylamy głowę w prawa stronę, pochylamy głowę w lewą stronę, wstajemy, rysujemy na dywanie koło prawa nogą, rysujemy na dywanie koło lewą nogą, kucamy, obejmujemy rękami kolana, rysujemy prawa ręką koło na dywanie, rysujemy lewą ręką koło na dywanie, wstajemy, wznosimy się na palcach, wyciągamy ręce w górę, a na koniec pięknie się kłaniamy,

II. CZĘŚĆ WŁAŚCIWA (40 minut)

1. Odsłuchanie piosenki Piosenka dla dzieci o alfabecie, ABC, abecadło

Nauczyciel włącza na komputerze piosenkę o literach. Po wysłuchaniu piosenki przez ucznia nauczyciel zadaje pytania:
*O czym jest piosenka?
Następnie nauczyciel mówi, co będzie tematem dzisiejszych zajęć,
Uczeń słucha i odpowiada na pytanie.

2. Zabawa „Uderz w stół, gdy usłyszysz literę”

Nauczyciel odczytuje ciąg liter jedną po drugiej, zadaniem ucznia jest uderzyć w stół, gdy usłyszy literę A. Uczeń uważnie słucha, gdy usłyszy literę A – uderza ręką w stół.

3. Rysowanie wybranych liter po śladzie. Formowanie wybranej litery z plasteliny. Wyklejanie kolorowym papierem wybranej litery.

Uczeń na polecenie nauczyciela rysuje wybrane litery pośladzie Następnie wybiera jedną literę i formułuje ją z plasteliny, inną wykleja kolorowym papierem.

4. Zabawy w kaszy mannej

Uczeń na polecenie nauczyciela pisze w kaszy mannej wybrane litery.

5. Kalkowanie

Uczeń przepisuje tekst przez kalkę techniczną.

6. Pisanie po śladzie

Uczeń pisze tekst (litery) po śladzie.

7. Z liter wyrazu KLEMENTYNA uczeń układa jak najwięcej nowych wyrazów.

Uczeń układa trzy nowe wyrazy z liter słowa KLEMENTYNA. W razie trudności korzysta z pomocy nauczyciela.

8. Gra edukacyjna literki

Uczeń układa z liter wyrazy.

9. Wskazywanie brakującej litery w wyrazach – głoskowanie.

Nauczyciel głoskuje zapisane na kartach wyrazy. Uczeń przypina klamerkę w miejscu wskazującym brakującą literę.

10. Układanie wyrazów według alfabetu.

Uczeń na polecenie nauczyciela układa podane wyrazy według alfabetu.

III. PODSUMOWANIE ( 5 minut)

1. Dobieranie sytuacji do emocji.

2. Uczeń nazywa emocje umieszczone na chmurkach. Następnie dopasowuje odpowiednie sytuacje. Nauczyciel kontroluje poprawność wykonania zadania.

3. Wybranie odpowiedniej minki po zajęciach.

Nauczyciel zadaje pytania i prosi o wskazanie odpowiedniej emotki przedstawiającej różne emocje :
1. Czy podobały Ci się zajęcia?
2. Co Ci podobało się najbardziej?
3. Czy jesteś zmęczony?
4. Jak się czujesz?

4. Ocena pracy ucznia

Nauczyciel chwali ucznia za pracę na lekcji . W nagrodę uczeń otrzymuje nagrodę w postaci ulubionej naklejki
5. Pożegnanie

Nauczyciel dziękuje za zajęcia i żegna się z uczniem.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.