X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 53373
Przesłano:
Dział: Rewalidacja

Ćwiczenie umiejętności pracy obiema rękami jednocześnie. Program SPH Ch. Knilla. Konspekt zajęć rewalidacyjno-wychowawczych

Konspekt zajęć rewalidacyjno – wychowawczych

Temat zajęć: Ćwiczenie umiejętności pracy obiema rękami jednocześnie. Program SPH Ch. Knilla.

Czas trwania: 60 minut

Uczestnik: 8 latek ( umiarkowany stopień niepełnosprawności intelektualnej)

Cele:
- rozwijanie zdolności manipulacyjnych
- polepszanie koordynacji wzrokowo – ruchowej
- rozwój umiejętności naśladowczych
- dostarczanie pozytywnych wrażeń
- rozbudzanie poczucia sprawczości
- wdrażanie do współpracy z nauczycielem
- poznawanie schematu własnego ciała

Forma zajęć: indywidualna w grupie

Metody: słowna, naśladownictwa, praktycznego działania, elementy metody Ch. Knilla

Środki dydaktyczne: drewniane i plastikowe klocki, kręgle, plastikowe piłki, pałeczki, gazeta, kilka sztuk tekturowych kartonów, grube gumy, duży pojemnik do wkładania klocków i innych przedmiotów, płyta z programem Ch. Knilla, odtwarzacz CD.

Przebieg zajęć:
1. Powitanie każdego ucznia piosenką „Witaj...”
2. Zabawy paluszkowe:

• Nauczyciel zapoznaje ucznia z dotykiem rąk oraz dłoni z jednoczesnym wymawianiem nazwy poszczególnych części ciała oraz funkcji jakie one pełnią:
- to są moje ręce – nauczyciel dotyka ręce ucznia
- ręce ciężko pracują – nauczyciel kołysze rękoma ucznia w różne strony
- to są moje dłonie – delikatny masaż dłoni
- dłonie dużo dotykają – nauczyciel pokazuje uczniowi misę z różnymi darami lasu – szyszki, liście, patyczki, orzechy itp. I zachęca ucznia do zapoznania się poprzez wzrok, dłonie oraz węch z przedmiotami znajdującymi się w misce. Obserwuje reakcję ucznia na stymulację wzrokowo – węchowo – dotykową.

• „Dwie rączki się spotkały – więc się rączki przywitały
Najpierw zaklaskały, później się pogłaskały
Mocno się ściskały, bo się nie widziały
Jak się przywitały, no to pogadały
Gdy się pogłaskały, to się żegnać zaczynały – znowu zaklaskały
Znów się pogłaskały
Mocno się ściskały – a na koniec pomachały”

3. Ćwiczenia rozwijające umiejętność pracy obiema rękami jednocześnie:

• Postukiwanie o siebie przedmiotami – klockami, kręglami, pałeczkami, plastikowymi piłkami
• Klaskanie w dłonie
• Ślizganie klocka po śliskiej powierzchni – po chodniczku, materacu, kartonie
• Zginanie papierów i kartonów
• Rozciąganie gum
• Próby łączenia plastikowych klocków
• Wkładanie poszczególnych rekwizytów wykorzystanych w zajęciach do pojemnika

4. Zajęcia końcowe . Włączenie płyty z programem specjalnym SPH Ch. Knilla. Ćwiczenia:

• Kołysanie się
• Wymachiwanie rękoma
• Pocieranie dłoni
• Klaskanie
• Poklepywanie się po policzkach
• Klepanie się po brzuchu
• Klepanie się po udach
• Poruszanie paluszkami u nóg
• Leżenie na plecach
• Poruszanie nogami
• Przewracanie się
• Odpoczywanie

5. Pożegnanie, zakończenie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.