SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Temat: „Przebudzenie wiosny”
Grupa wiekowa 7/8 lat; I klasa
Czas trwania: 45 min
Cel główny:
•Rozbudzanie wrażliwości na piękno budzącej się do życia przyrody
•Rozpoznawanie symptomów zmieniającej się pory roku
•Korzystanie z nowych technologii – użycie tablicy multimedialnej w dydaktyce.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- potrafi wypowiadać się na temat zmian zachodzących w przyrodzie,
- potrafi ilustrować ruchem budzącą się do życia przyrodę
- wie, kiedy rozpoczyna się kalendarzowa wiosna
- dokonuje syntezy głoskowej
- wymienia nazwy wiosennych kwiatów i ptaków
- rozpoznaje wybrane gatunki ptaków
- rozpoznaje głosy wybranych ptaków odgłosy wybranych ptaków
- potrafi współpracować w grupie
- potrafi rozszyfrować diagram literowy
Metody: rozmowa kierowana, zadaniowo-czynnościowa, praktycznego działanie, pedagogika zabawy, stymulowania aktywności fizycznej, stymulowania aktywności twórczej.
Formy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: kartoniki z literami, film edukacyjny : „Pierwsze oznaki wiosny”, prezentacje multimedialne, kartoniki z figurami geometrycznymi (kwadrat i trójkąt) i obrazki zwierząt, diagram literowy – wykreślanka przygotowana w aplikacji Learning.Apps, szablon wiosennego ptaszka, nożyczki, klej, kredki, piosenka o wiośnie.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Przedstawienie tematyki zajęć – „WIOSNA” - zabawa słowna - szyfr
2.Rozmowa na temat zwiastunów wiosny.
3.„Pierwsze oznaki wiosny” – zabawa ruchowa z wykorzystaniem filmiku edukacyjnego.
4.Zaprezentowanie wybranych gatunków ptaków powracających do Polski wiosną – prezentacja multimedialna.
5.„Kto tak śpiewa?” – zabawa słuchowa – rozpoznawanie głosów wybranych ptaków – prezentacja multimedialna.
6.„Zgadnij kim jestem?” – kalambury ruchowe, naśladowanie i odgadywanie wybranych wiosennych zwierząt.
7.„Znajdź ukryte nazwy ptaków” – diagram literowy – wykreślanka przygotowana w aplikacji Learning.Apps.
8.Wykonanie ptaszka z papieru.
9.Podsumowanie zajęć.