X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51861
Przesłano:
Dział: Przedszkole

A w przyszłości będę... Scenariusz zajęć w grupie dzieci 6-letnich

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 6-LETNICH

Temat tygodnia: Fryzjer, weterynarz czy lekarz?

Temat dnia: A w przyszłości będę...

Cele ogólne:
- zapoznanie z zawodem mozaikarza,
- doskonalenie umiejętności liczenia,
- kształtowanie logicznego  myślenia,
- uważne słuchanie,
- zgodne współdziałanie w grupie,
- koncentrowanie uwagi na zdaniu.

Cele operacyjne:
- wie czym zajmuje się mozaikarz,
- rozwiązuje zagadki,
- rozwiązuje zadania z treścią na liczydełkach,
- posługuje się liczebnikami głównymi,
- rozwiązuje zagadki,
- bierze czynny udział w zabawach,
- swobodnie się porusza, zachowując bezpieczeństwo,
- wykonuje pracę zgodnie z instrukcją nauczyciela,
- 6l – odczytuje wyraz: zawody, wykonuje działania matematyczne typu: 3 + 6 = 9, 7 – 5 = 2, wykonuje mozaikę na planszy do kodowania.

Metody pracy:
- słowna (pogadanka, zagadki, piosenka)
- praktyczna (zadań stawianych do wykonania)

Formy pracy:
- grupowa
- indywidualna

Pomoce dydaktyczne: litery do wyrazu zawody, cyfry, kolorowe ilustracje mozaiek, , duże kwadraty w trzech kolorach (żółty, niebieski, czerwony), woreczki w trzech kolorach, ilustracje tęczy i piłki, nagranie piosenki „Mogę wszystko”.
Dla każdego dziecka: obrazki przedstawiające postacie z różnych zawodów, liczydełka, koraliki w pudełeczkach, plansza do układania mozaiki, małe kwadraty w trzech kolorach (żółty, niebieski, czerwony), klej, 6l – plansza do kodowania, kwadraty w trzech kolorach (żółty, niebieski, czerwony)

Przebieg zajęć:

1. Zabawa na powitanie „Witam dzieci, które ...”
Nauczycielka w szczególny sposób wita uczestników zabawy tak, aby wszyscy poczuli się przywitani indywidualnie, np.:
„Witam tych, którzy lubią dobrą zabawę”
„Witam tych, którzy umyli dziś rano zęby”
„Witam tych, którzy mają niebieskie oczy”
„Witam tych, którzy mają krótkie włosy”
„Witam tych, którzy mają w domu zwierzątko”
„Witam tych, którzy lubią się śmiać”

Dzieci, które czują się powitane, machają do nauczycielki rękoma.

2. Wprowadzenie do zajęć – rozwiązanie zagadki.
Na tablicy nauczycielka odcłania przypięte cyfry od 1 do 6. Na dywanie wybrane dziecko rozkłada litery (każdy kartonik z lterą ma w rogu napisaną cyfrę od 1 do 6). Dzieci przypinają litery na tablicy przyporządkowujć do siebie te same cyfry.
6-latki: odczytują powstały wyraz: ZAWODY.

3. Rozwiązywanie zagadek o zawodach.
Nauczycielka prosi wybrane dziecko, o rozdanie wszystkim dzieciom woreczków z obrazkami – postacie z rożnych zawodów. Dzieci rozkładają obrazki przed sobą. Nauczycielka czyta zagadki. Na rozwiązanie zagadki dzieci podnoszą odpowiedni kartonik.

W białej czapce na ulicy
on kieruje ruchem,
jeśli dobrze znasz przepisy
jesteś jego druhem.
POLICJANT

Jedzie gasić pożar na głośnym sygnale.
Płomieni i ognia
nie boi się wcale.
STRAŻAK

Choremu zawsze pomaga,
zajrzy do gardła, do ucha.
Zanim przepisze lekarstwa
każdego dokładnie osłucha.
LEKARZ
Chodzi z dużą torbą
i z tego jest znany,
że nosi przekazy,
listy, telegramy.
LISTONOSZ

Najpierw włosy ścina,
często je farbuje,
a na końcu pięknie
je wymodeluje.
FRYZJER

4. Zabawa dydaktyczna „Mozaikarz”.
Nauczycielka prezentuje dzieciom róże rodzaje mozaiek wykonanych przez mozaikarza. Opowiada z czego w rzeczywistości mozaikarz je wykonuje.
Następnie rozkłada na dywanie planszę. Mówi dzieciom, że dzisiaj będą tworzyć swoją własną mozaikę. Dzieci kolejno rzucają kostką (ścianki kostki w trzech kolorach: żółtym, czerwonym, niebieskim) następnie wybierają kwadrat zgodnie z wylosowanym kolorem. Następnie układa kartonik na planszy zgodnie z zaznaczonym kodem.

5. Zadania z treścią o zawodach.
Wybrane dzieci przez nauczycielkę rozkładają pozostałym dzieciom liczydełka i koraliki. Nauczycielka odczytuje zadania z treścią, dzieci układają rozwiązanie na liczydełkach. Następnie po każdym zadaniu 6l układają zapis cyfrowy na dywanie.
Zadanie 1
Cukiernik upiekł 3 pączki z lukrem i 6 pączków z polewą czekoladową. Ile pączków upiekł cukiernik? 3 + 6 = 9

Zadanie 2
Listonosz miał w torbie 8 listów. Doręczył 4 listy. Ile listów zostało listonoszowi w torbie do dręczenia? 8 – 4 = 4

Zadanie 3
Piekarz upiekł 4 chleby z makiem i 6 z sezamem. Ile chlebów upiekł piekarz? 4 + 6 = 10

Zadanie 4
W garażu remizy strażackiej stało 7 wozów strażackich. Strażacy dostali wezwanie do pożaru. Z garażu wyjechało 5 wozów strażackich. Ile wozów strażackich zostało w garażu? 7 – 5 = 2

7. Zabawa ruchowa „Słońce i deszcz”.
Dzieci biegają po sali do do muzyki. Na przerwę w muzyce nauczycielka podnosi obrazki (słońce lub deszcz). Dzieci wykonują określone czynności:
słońce – stają z wyciągniętymi rekami w górę,
deszcz – przykucają, robią z dłoni kapelusz nad głową.

8. Praca przy stolikach – wykonanie własnej mozaiki
Dzieci siadają przy stolikach. Otrzymują planszę do kodowania z legendą. Ich zadaniem jest stworzyć mozaikę wg zapisanych kodów z kolorowych kwadratów.

9. Podsumowanie zajęć – śpiewanie piosenki „Mogę wszystko”.
Dzieci śpiewają piosenkę Mogę wszystko. Następnie każde dziecko otrzymuje naklejkę motywacyjną, za aktywny udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.