X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51870
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dzień Ziemi

SCENARIUSZ Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO DNIA ZIEMI

Temat zajęcia: Dzień Ziemi.
Nauczyciele odpowiedzialni: mgr Barbara Sawicka, mgr Marta Żbikowska
Oddziały: 3, 4, 5-latki
Data: 22.04.2022 r.

Cele ogólne:
• doskonalenie umiejętności artystycznych (grupa Słoneczek);
• kształtowanie właściwego zachowywania się w trakcie występu;
• kształtowanie postaw proekologicznych i podstawowych zasad ochrony przyrody;
• uświadomienie dzieciom jakie niebezpieczeństwa grożą środowisku naturalnemu ze strony człowieka;
• wyjaśnienie pojęć: ekologia, segregacja śmieci;
• poszerzenie wiedzy na temat otaczającej przyrody;
• kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego;
• zapoznanie dzieci z rodzajami odpadów, zachęcanie do segregacji śmieci.

Cele szczegółowe:
Dziecko:
• właściwie zachowuje się w trakcie występu;
• wypowiada się na podany temat;
• wie jak dbać o Ziemię i środowisko przyrodnicze;
• rozumie potrzebę ochrony środowiska naturalnego;
• wie, jaka działalność człowieka może wpłynąć pozytywnie i negatywnie na przyrodę (jest świadome problemu);
• wie, co oznaczają słowa: ekologia, segregacja śmieci;
• udziela logicznych odpowiedzi na podstawie obserwowanego doświadczenia;
• współpracuje w zespole i czerpie radość ze zgodnej zabawy;
• przestrzega zasad bezpieczeństwa.

Metody:
• słowna;
• oglądowa;
• praktyczna (zadań stawianych do wykonania);
• burza mózgów;
• pedagogiki zabawy.

Formy:
• indywidualna;
• zbiorowa;
• grupowa.
Środki dydaktyczne: teatrzyk pt. ,,Leśne spotkanie’’ (załącznik nr 1); przebrania dla dzieci, scenografia, płyta CD, odtwarzacz CD, ilustracje pt. ,,Jak możemy pomóc Ziemi?’’(załączniki nr 2), ilustracje ,,Segregacja śmieci’’ (załączniki nr 3), chusta animacyjna, duża piłka, zagadki, latarka, list od Ziemi z zadaniami, przybory do działań twórczych (wg pomysłu nauczyciela), rękawiczki jednorazowe, worki na śmieci, najbliższa okolica.
Przebieg zajęć:

1. Powitanie wszystkich dzieci i zaproszenie na obejrzenie teatrzyku pt. ,,Leśne spotkanie’’ w wykonaniu grupy Słoneczek.

2. Rozmowa na temat obejrzanego przedstawienia:
Kto spotkał się na leśnej polanie?
O czy rozmawiały zwierzęta?
W jaki sposób ludzie zanieczyszczają Ziemię? (wyrzucanie śmieci w niedozwolone miejsca, wylewanie ścieków do rzek, dymy z kominów i samochodów).
W jaki sposób należy dbać o Ziemię? (segregacja śmieci, oczyszczalnie ścieków, recykling, oszczędność prądu).
Co możemy zrobić dla Ziemi z okazji jej święta? (posprzątać śmieci).

3. ,,Jak możemy pomóc Ziemi’’- swobodne wypowiedzi dzieci na podstawie rymowanek i ilustracji. Nauczyciel czyta rymowanki, następnie prosi dzieci, aby przyjrzały się obrazkom i spróbowały powiedzieć, w jaki sposób mogą pomóc naszej planecie.

Ekologiczne rymowanki:

 Tutaj śmieć i tam kilka,
hop do kosza, to jest chwilka!

 Tutaj metal, tam plastiki,
segregujcie śmieci smyki!

 Siatek nie bierz plastikowych,
jeśli nie chcesz śmieci nowych!

 Prosto z kranu kapie woda,
czy ci czasem jej nie szkoda?!

 Zabawki zamiast do śmieci,
lepiej niech trafią do innych dzieci!

 Żeby spalin było mało,
wskocz na rower, tylko śmiało!
4. „Dookoła świata”- zabawa ruchowa z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Cała grupa trzyma chustę animacyjną, na której kładziemy dużą piłkę- Ziemię. Wspólnie tak podnosimy i opuszczamy materiał, aby piłka krążyła dookoła. Czasami trzeba podnieść ręce wysoko lub przykucnąć. Ważna jest współpraca, aby każde dziecko poruszało swoim kawałkiem materiału w odpowiednim momencie. Piłki nie można zgubić. Jeśli jednak piłka wyskoczy, wtedy cała grupa robi zadanie: trzymając materiał wspólnie robi 2 przysiady.

5. Co możemy zobaczyć z naszej planety na niebie?- rozwiązywanie zagadek.
• Co to za świetlna kula, która swym ciepłem Ziemię otula? (SŁOŃCE)
• Kiedy po niebie wędruje nocą, dokoła niego gwiazdy migocą. (KSIĘŻYC)
• W dzień ich nie ujrzysz, chociaż są nad nami. Można je zobaczyć nocą i wieczorami. (GWIAZDY).

6. ,, Dzień i noc’’- przeprowadzenie doświadczenia. Dwoje dzieci wciela się w role Ziemi i Słońca. Słońce stoi nieruchomo, zaś Ziemia porusza się dookoła Słońca i dodatkowo wokół własnej osi. Słońce trzyma latarkę, która oświetla Ziemię, ale tę część Ziemi, która zwrócona jest w jej stronę. Kiedy słońce oświetla tę półkulę, na której mieszkamy, mamy dzień, a ponieważ Ziemia obraca się wokół własnej, po około 12 godzinach nadchodzi noc. Dlatego na Ziemi mamy dzień i noc.

7. ,,Segregujemy śmieci’’- grupowanie przedmiotów ze względu na ich przynależność. Pod ilustracjami koszów na śmieci, dzieci przyklejają odpowiednie sylwety odpadów, które można wydrukować lub wyciąć z gazetek reklamowych.

8. ,,List od Ziemi’’- odczytanie listu zostawionego przez Ziemię.

Drogie Dzieci!
Dzień dobry. Piszę ten krótki list do Was, ponieważ, często zaglądam do waszego przedszkola. Obserwuję ciekawe zajęcia, w których uczestniczycie. Na koniec dzisiejszego dnia przygotowałam dla Was zadania do wykonania. Z góry dziękuję Wam za wykonanie wszystkich.
Ziemia...

Zadania wyznaczone przez Ziemię:

Zadanie 1
Sprawdźcie, czy w sali lub w indywidualnych szafeczkach nie ma żadnych nieposprzątanych śmieci.
W razie czego, zbierzcie i wyrzućcie je do kosza.
Pamiętajcie o odpowiedniej segregacji.

Zadanie 2
Udajcie się do łazienki. Sprawdźcie, czy krany są dokładnie zakręcone.
Zobacz także, czy w ubikacji nie wylewa się niepotrzebnie woda.

Zadanie 3
Sprawdźcie we wszystkich pomieszczeniach Waszego przedszkola, czy jest wyłączone światło. Od dziś pilnujcie, żeby w Waszej sali nie paliło się ono niepotrzebnie. Zerknij też od czasu do czasu, czy do kontaktu nie jest podłączone jakieś urządzenie elektryczne, które akurat nie jest akurat używane.

Zadanie 4
Jak tam Wasze roślinki, które umieściliście w kąciku przyrody?
Może najwyższy czas je podlać, przesadzić je do ogródka lub do większej doniczki?

9. Wspólne złożenie przysięgi ekologicznej:
DZIŚ EKOLOGIA – MODNE SŁOWO
PRZYRODĘ WSZYSCY CHCEMY MIEĆ ZDROWĄ
JEJ PRZYJACIÓŁMI SIĘ OGŁASZAMY
I SZANOWAĆ PRZYRODĘ
PRZYRZEKAMY!

10. „ Dzień Ziemi"- działania twórcze. Stwórzcie wspólnie plakat z okazji dzisiejszego święta. Technika wykonania dowolna. Dajcie się ponieść wyobraźni!

11. Piosenki według wyboru nauczyciela, proponowane tytuły:
 ,,Ekologia’’;
 ,,Pomóżcie naszej planecie’’;
 ,,SOS Ziemi’’.

12. Sprzątamy naszą planetę- wyjście w okolicę przedszkola i wspólne sprzątanie śmieci.

ZAŁĄCZNIK NR 1
Scenariusz teatrzyku z okazji obchodów Światowego Dnia Ziemi pt. „Leśne spotkanie”

Występują:
MIŚ, 2 ZAJĄCE, 3 WIEWIÓRKI, BOCIAN, 4 ŻABKI, 2 MOTYLE, KWIATKI
W centrum sceny widoczna jest leśna polana, wokół wysokie drzewa.
Na polanę wychodzą zwierzęta.

MIŚ
Witam szanowne leśne zgromadzenie
czas rozpocząć ekoposiedzenie.
Moi drodzy! Źle się dzieje!
Szumią o tym drzewa, knieje...

ZAJĄC 1
Prawda szczera, to było zimą... Usłyszeliśmy – kulig w lesie.
Smród spalin i wrzaski niosły się po lesie.

ZAJĄC 3
Gdy już kulig odjechał wyszliśmy z ukrycia.
Pomyśleliśmy...może zostawili jakieś jedzenie do spożycia?

ZAJĄC 1
Zostały tylko puste butelki i jakaś puszka,
dla nas nie było nawet okruszka.

WIEWIÓRKA 1
Proszę o głos w ważnej sprawie.
Żyję w strachu i obawie.
Ludzie muszą być świadomi,
że las ich żywi, że las ich chroni!

BOCIAN
A ja gdy leciałem z ciepłych stron,
Widziałem pode mną wielkie kominy,
a z nich buchały czarne dymy!

WIEWIÓRKA 2
Las to wielka fabryka tlenu, lepiej oddycha się dzięki niemu,
Kto drzew nie szanuje, to swoje zdrowie rujnuje.

WIEWIÓRKA 3
Drzewa to nasze domy, przez ich wycinanie,
my właśnie tracimy mieszkanie!

ŻABKA 1
Las niszczą kwaśne deszcze,
trują też wodę, glebę, powietrze.

ŻABKA 2
Smog trujący to dymy i spaliny,
trzeba zakładać filtry na kominy.

ŻABKA 3
Człowiek śmieci wciąż produkuje,
niedługo sam się od nich zatruje.

ŻABKA 4
A co będzie za parę lat,
Jak wyglądać będzie wtedy świat?

MIŚ
Czarno to widzę moje dzieci...
Zamiast ludzi i zwierząt,
Ziemię pokryją wysypiska śmieci!

MOTYL
Kiedyś Ziemia była przepiękna.
Czy ktoś o tym dziś pamięta?
Błękitne niebo, czysta woda.
Światem rządziła właśnie przyroda.

MOTYL 2
A gdy człowiek zajął wszystkie lądy,
zabrał przyrodzie jej prawa i rządy.
Więc w jego rękach naprawiać świat,
a z całą przyrodą być za pan brat.

MIŚ
Taki apel o Ziemi na pewno ludzi zmieni!
Moi przyjaciele, niech nasze wołanie poleci w świat!

WSZYSCY
Człowieku oczyść powietrze, wodę, glebę i las.
Zdrowo i pięknie będzie wokół nas!

Wspólne odśpiewanie piosenki pt. ,,Wyspa zielona’’.

Ziemia - wyspa zielona - tekst piosenki

Nie warto mieszkać na Marsie,
nie warto mieszkać na Venus.
Na Ziemi jest życie ciekawsze,
powtarzam to każdemu.

Ref. Bo Ziemia to wyspa , to wyspa zielona,
wśród innych dalekich planet.
To dom dla ludzi, dla ludzi i zwierząt,
więc musi być bardzo zadbany.

Chcę poznać życie delfinów
i wiedzieć co piszczy w trawie.
Zachwycać się lotem motyla
i z kotem móc się bawić.

Ref. Bo Ziemia to wyspa , to wyspa zielona,
wśród innych dalekich planet.
To dom dla ludzi, dla ludzi i zwierząt,
więc musi być bardzo zadbany. 3.

Posadźmy kwiatów tysiące.
Posadźmy krzewy i drzewa,
niech z nieba uśmiecha się słońce,
pozwólmy ptakom śpiewać.

Ref. Bo Ziemia to wyspa ,
to wyspa zielona,
wśród innych dalekich planet.
To dom dla ludzi, dla ludzi i zwierząt,
więc musi być bardzo zadbany.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.