X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51854
Przesłano:

Skracanie i rozszerzanie ułamków. Scenariusz lekcji matematyki w klasie 4

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE IV
Temat: Skracanie i rozszerzanie ułamków.
Cele ogólne:
- zapoznanie się ze sposobem rozszerzania i skracania ułamków zwykłych,
Cele operacyjne:
Uczeń:
- wie, że najprostrza postać ułamka to ułamek nieskracalny
- potrafi skracać ułamki do najprostrzej postaci
- wie, co to jest ułamek nieskracalny
- wie, że można rozszerzyć każdy ułamek, ale nie każdy można skrócić
- potrafi rozszerzyć każdy ułamek zwykły

Metody pracy: pogadanka, pokaz, ćwiczenia

Formy pracy: praca z całą grupą i indywidualna
Pomoce dydaktyczne:
- multibook (multimedialny podręcznik Matematyka klasa 4)
- tablica interaktywna
- matzoo.pl
- zeszyt

Przebieg lekcji:

1. Część wstępna:
- Sprawdzenie listy obecności.
- Zapisanie tematu lekcji.
- Wprowadzenie do tematu lekcji, objaśnienie jego celu.

2. Część właściwa:
- Nauczyciel wprowadza uczniów krótką pogadanką przypominającą informacje o ułamkach:
co to jest ułamek, licznik, mianownik
co to jest ułamek właściwy i ułamek niewłaściwy
- Nauczyciel zapoznaje i objaśnia uczniom sposób skracania ułamków, szukając wspólnego dzielnika dla licznika i mianownika
- Ćwiczenia utrwalające – szukanie wspólnych dzielników dla licznika i mianownika – karta pracy 1
- Nauczyciel zapoznaje uczniów ze sposobem rozszerzania ułamków i wyjaśnia, że każdy ułamek zwykły
można rozszerzyć ale nie każdy można skrócić.
- Ćwiczenia utrwalające – wybór ułamków nieskracalnych spośród wielu – karta pracy 2

3. Część końcowa:
- Podsumowanie nowo poznanych wiadomości przez nauczyciela.
- Zakończenie lekcji.

Załącznik nr 1 - Karta pracy 1
Wykonaj polecenia:
1) Wypisz wszystkie wspólne dzielniki dla licznika i mianownika każdego podanego ułamka
2) Zaznacz największy z dzielników dla każdego przykładu
3) Skróć przez wybrany największy dzielnik każdy z przykładowych ułamków

18/24 6/12 4/6 15/27

4/16 10/20 36/48 6/18

Załącznik nr 2 - Karta pracy 2
Wybierz i zaznacz tylko ułamki nieskracalne

7/8 9/12 4/8 3/15

1/24 2/20 1/6 10/27

Opracowała:
Iwona Czerwińska-Duma

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.