X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 51862
Przesłano:

Podróż przez Układ Słoneczny. Konspekt lekcji otwartej - geografia

Klasa: VI

Lekcja (przedmiot): geografia

Data: 07.11.2023 r.

Temat: Podróż przez Układ Słoneczny.

Powiązanie z wcześniejszą wiedzą:
1. Uczniowie potrafią rozpoznać ciała niebieskie przedstawione na makietach Układu Słonecznego.
2. Uczniowie znają elementy kosmosu i potrafią wybrać z dodatkowych źródeł informacje przydatne do lekcji i przedstawić je w formie inscenizacji.
Cele:
Wiadomości:
1. Uczeń potrafi wymienić planety Układu Słonecznego.
2. Rozróżnia planety Układu Słonecznego i podaje ich cechy charakterystyczne.
3. Określa miejsce Ziemi, Księżyca i Słońca w Układzie Słonecznym.
Umiejętności:
1. Uczeń potrafi wymienić planety w Układzie Słonecznym i określić miejsce Ziemi i Słońca w Układzie Słonecznym.
2. Zna cechy planet w Układzie Słonecznym i potrafi o nich opowiedzieć.
3. Potrafi wykonać własną makietę Układu Słonecznego z charakterystycznymi elementami poszczególnych planet.

Cele sformułowane w języku ucznia:
Na dzisiejszej lekcji :
1. Umiesz wskazać na makiecie planety Układu Słonecznego.
2. Wypowiadasz się na temat planet.
3. Rozpoznajesz na fotografiach planety.

„NaCoBeZu” (na co będę zwracał/ła uwagę):

1. Prawidłowe odczytywanie informacji i przedstawianie ich w różnych formach.
2. Umiejętność wykorzystania wiedzy z dostępnych źródeł.
3. Zaangażowanie i pracę w grupach.
Metody: pogadanka, prezentacja, inscenizacja
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.
Materiały i pomoce dydaktyczne:
- podręcznik do geografii,
- informacje z różnych źródeł i stron internetowych,
- makieta Układu Słonecznego,
- zdjęcia i prezentacje
Przebieg zajęć (metody i aktywności):

1. Faza wprowadzająca.
1.1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności.
1.2. Zapisanie tematu lekcji w dzienniku i na tablicy.
1.3. Określenie celów zajęć („NACOBEZU”).
2. Faza realizacyjna.
2.1. Wprowadzenie uczniów w tematykę zajęć.
2.2. Rozmowa o przedstawionych planetach.
2.3 Przedstawienie filmu o Układzie Słonecznym.
2.4. Uczniowie odczytują informacje ze zdjęć.
2.5. Rozmowa na temat przedstawionych prezentacji, podzielenie się przez uczniów swoimi wnioskami.
2.6. Odpowiadają na pytanie: Czy mamy wpływ na otaczający nas wszechświat ?
2.7. Prezentują informacje na podstawie makiet Układu Słonecznego.

3. Faza podsumowująca
3.1. Podsumowanie zdobytych informacji. Uczniowie, którzy wyróżnili się aktywnością otrzymają oceny.
Jak sprawdzę, czy cel został osiągnięty?
Sprawdzę:
- czy uczniowie, odpowiadali poprawnie na pytania,
- czy uczniowie potrafią pracować w grupach,
- czy byli aktywni na miarę swoich możliwości,
- czy wybrali poprawnie informacje z różnych źródeł i potrafili je przedstawić,
- czy wykonali prawidłowo makiety,

Kluczowe pytania dla uczniów:
1. Czy potrafisz wymienić planety Układu Słonecznego?
2. Jakie są dodatkowe elementy kosmosu?
Na lekcji rozwijane będą kompetencje kluczowe:
1. Porozumiewanie się w języku ojczystym.
2. Porozumiewanie się w językach obcych.
3. Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne.
4. Kompetencje informatyczne.
5. Umiejętność uczenia się.
6. Kompetencje społeczne i obywatelskie.
7. Inicjatywność i przedsiębiorczość.
8. Świadomość i ekspresja kulturalna.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.