X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 5158
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Spotkanie z działkowcem

TEMAT: Wycieczka do ogródków działkowych-spotkanie z działkowcem

Cele:
Zapoznanie z pracami wykonywanymi na działce w okresie wiosny
Zapoznanie z narzędziami ogrodniczymi: łopata, grabki i ich rolą
Zapoznanie ze sposobem siania nasion w wyznaczone grządki
Wyrabianie szacunku do pracy innych ludzi
Dostrzeganie piękna przyrody wiosną

Metody:
Czynne-samodzielnych doświadczeń
Oglądowe- obserwacja, pokaz
Słowne- rozmowa, objaśnienie

Środki dydaktyczne: łopatki, grabki, nasiona

Formy pracy: z całą grupa, indywidualna

Treści programowe: Obserwuję, eksperymentuję i odkrywam przyrodę w okresie wiosny:
- Obserwowanie prac wiosennych w polu i w ogrodzie, rola narzędzi w ich wykonywaniu, pomoc w prostych pracach np.; grabienie, siew

Program wychowania w przedszkolu ABC XXI wieku s.60

Przebieg:
1. organizacja wstępna.

Nauczycielka wyjaśnia dzieciom cel wycieczki do ogrodów działkowych.
Krótka rozmowa na temat zachowania się dzieci podczas pobytu w ogrodzie(chodzenie po wyznaczonych ścieżkach, nie zrywanie roślin, zachowanie ciszy) oraz przypomnienie o właściwym zachowaniu się podczas spotkania z działkowcem.

2. Przywitanie się nauczycielki i dzieci z działkowcem. Wyjaśnienie czym się on zajmuje (sadzi rośliny w ogródku, dba o nie –wyrywa chwasty, podlewa ).

3. Zapoznanie z narzędziami, które pomagają w pracach na działce: łopata, grabki. Pokaz czynności, które można nimi wykonać (przekopanie ziemi, aby rośliny lepiej rosły, wykopanie dołka na sadzonki roślin; grabienie zeszłorocznych liści, zagrabianie ziemi) .Zwrócenie uwagi na ciężką pracę, jaką trzeba wykonać przed przystąpieniem do siania. Pokaz wysiewu nasion przez działkowca. Rozmowa na temat bezpieczeństwa podczas pracy w ogrodzie.

4. Próby samodzielnego siania nasion w wyznaczone grządki z zachowaniem kolejnych etapów-zrobienie grządki, wysiew nasion, przykrycie je ziemią, podlanie.-dzieci 4 letnie.

5. Zwrócenie uwagi dzieci na piękno otaczającej przyrody, i zachęcenie do dbania o nią.

6. Zakończenie spotkania z działkowcem- wręczenie samodzielnie wykonanej laurki oraz recytacja wiersza „Idzie wiosna”.

Cele operacyjne:
1. dziecko potrafi nazwać prace wykonywane w ogrodzie wiosną
2. dziecko potrafi nazwać narzędzia ogrodnicze-łopata, grabki
3. podejmuje próby samodzielnego wysiania nasion z zachowaniem kolejnych etapów

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.