X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 5167
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Uczymy się bawić i pracować w grupie. Scenariusz zajęcia w grupie 6 - latków

W zajęciu wykorzystałam wiedzę z warsztatów „Rozwijanie pamięci małego dziecka” oraz elementy metody ruchu rozwijającego W. Sherborne.

Temat kompleksowy: UCZYMY SIĘ BAWIĆ I PRACOWAĆ W GRUPIE.

Temat zajęcia: CZY ZNAM MOICH KOLEGÓW?

Cele ogólne: Zapoznanie dzieci z imionami kolegów i koleżanek.

Cele operacyjne:
dziecko: - zna imiona kolegów i koleżanek,
-rozpoznaje po głosie kolegę i koleżankę,
-potrafi zapamiętać elementy stroju i opisać wygląd koleżanki lub kolegi,
-potrafi przedstawić swój nastrój za pomocą gestów i mimiki,

Środki dydaktyczne: fragment piosenki „Podajmy sobie ręce”, tabliczki z imionami dzieci,
podręczniki, farby plakatowe, pędzle, karton.

Metody: metoda ruchu rozwijającego W.Sherborne, drama, praktycznego działania.

Przebieg zajęcia:

1. Powitanie śpiewem każdego dziecka:
„Witaj Olu, witaj Olu, jak się masz, jak się masz.
My ciebie lubimy, my ciebie lubimy, bądź w wśród nas, bądź wśród nas.”

2.Wysłuchanie piosenki „Podajmy sobie ręce” – próby śpiewania refrenu piosenki.

3.Ćwiczenia słuchowe i darmowe służące wzajemnemu poznawaniu się dzieci.
a. „Czyj to głos?” – rozpoznawanie kolegów i koleżanek po głosie.
Dzieci siedzą w kole. Jedno z nich wchodzi do środka koła i zakrywa sobie oczy.
Dziecko wskazane przez nauczycielkę podchodzi do dziecka w środku koła, staje za nim i woła do niego po imieniu. Dziecko z zasłoniętymi oczami musi odgadnąć imię dziecka stojącego za nim i wołającego go po imieniu. Jeżeli zgadnie siada na swoje miejsce w kole, a do środka wchodzi kolejne dziecko. Jeżeli nie, odgaduje imię następnego dziecka.
b. ”Jak wygląda mój kolega (koleżanka)?”
Dzieci stoją w kole parami. Na sygnał nauczycielki przyglądają się sobie wzajemnie przez około 20 sekund. Starają się zapamiętać jak najwięcej szczegółów twarzy, ubrania (wygląd zewnętrzny partnera). Następnie odwracają się do siebie tyłem w taki sposób, aby partner, o którym dziecko mówi, był zwrócony twarzą do koła (był widziany przez uczestników zabawy). Kolejne dzieci przedstawiają swoich kolegów, mówiąc o ich wyglądzie, np. „Moja koleżanka ma jasne włosy, niebieskie oczy, ma ubranie w kolorze czerwonym, ma kapcie na rzepy itd.” Dziecko, które zgadnie o kim mowa, opisuje swojego kolegę.

4. Odszukiwanie tabliczek ze swoim imieniem – globalne czytanie imion (wspólnie z nauczycielem).

5. Drama-przedstawienie mimiką i ruchem przez chętne dzieci, w jakim są dziś nastroju (wesołe, smutne, zamyślone, złe itp.).Pozostałe dzieci odgadują.

6. Wyszukiwanie i łączenie linią imion zaczynających się tą samą literą-podręcznik „Wesoła szkoła”.

7. Działalność plastyczna- malowanie farbami plakatowymi na kartonie portretu ulubionej koleżanki lub kolegi.

8. Sprzątanie sali.
9.Odgadywanie przez dzieci, kogo przedstawiają poszczególne portrety.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.