X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50546
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Świętujemy Dzień Kota - kocie opowieści

Grupa wiekowa: oddział mieszany (3,4,5,6-latki)
Temat dnia: Świętujemy Dzień Kota - kocie opowieści
Cel główny: Zapoznanie z literą „K, k” na podstawie wiersza H. Bechlerowej Jak kotek mlekiem zwierzęta częstował i wyrazu kot.
Cele szczegółowe, dziecko:
 poznaje kształt drukowanej litery K;
 ćwiczy analizę i syntezę słuchowo-wzrokową;
 rozwiązuje zagadki o kolorach;
 wskazuje wyrazy rozpoczynające się na literę K;
 tworzy z drucików kreatywnych literę K;
 uczestniczy w zabawach muzyczno – ruchowych;
 wie dlaczego warto pić mleko
Metody pracy:
1. Oparte na działaniu – czynne:
a. Samodzielnych doświadczeń dziecka
b. Zadań stawianych dziecku
c. Ćwiczeń
2. Oglądowe:
a. Pokaz
b. Graficzne karty pracy
3. Słowne:
a. Rozmowy, opowiadania
b. Objaśnienia i instrukcje
c. Żywego słowa
d. Zagadki
Formy pracy:
a. Indywidualna
b. Zbiorowa
Pomoce dydaktyczne:
Obrazek kota, 4 kartki w różnych kolorach, obrazki zwierząt występujących w wierszu i innych, płyta z piosenką „Czworonożni przyjaciele”, druciki kreatywne, drukowana litera K, karta pracy dla dzieci młodszych (załącznik 1), plansza z literą K.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa Kolorowe puzzle
Dzieci siedzą na dywanie. Na środku leży obrazek kota zasłonięty kartką rozciętą na cztery części (każda część jest w innym kolorze). Nauczyciel mówi zagadkę. Chętne dziecko po jej odgadnięciu, odkrywa kartkę w kolorze, o którym była zagadka. Po odsłonięciu obrazka dzieci opisują go, a nauczyciel wyjaśnia, że jest to kot o imieniu Kuba i będzie on bohaterem opowiadania.
Zagadki:
 To kolor wozu strażackiego i pomidora pysznego
Raz, dwa, trzy – jaki to kolor? Zgadujesz Ty! (czerwony)
 Ogórek jest taki i trawa też – jaki to kolor?
Na pewno wiesz (zielony)
 Ten kolor ma banan, słońce
I mlecze kwitnące na łące (żółty)
 Niezapominajki są takie i niebo też
Jaki to kolor? Czy już wiesz? (niebieski)

2. Słuchanie wiersza „Jak kotek mlekiem zwierzęta częstował”
To jest Kuba-kotek bury. Ma wąsiki i pazury
Kuba jest naprawdę miły, chce by wszyscy mleko pili.
Stanął Kuba przy kurniku-Czy chcesz mleka koguciku?
Lecz kogucik z kurką czarną na śniadanie jedli ziarno.
Koło żłobu stoi konik. Kuba ładnie się ukłonił.
-Lubisz mleko? –Nie, ja rano smaczny owies jem i siano.
Do królika kotek poszedł. Pij, pij mleko bardzo proszę!
Ale królik siadł pod drzewkiem: chrupu, chrupu –gryzł marchewkę.
Więc do krówki kotek poszedł-Czy na mleko masz ochotę?
-Nie Kubusiu, bo ja przecież, jem zieloną trawę w lecie
Koło furtki koza biała także mleka pić nie chciała.
-Zabierz sobie kotku dzbanek! Ja jem liście kapuściane

3. Rozmowa na temat wiersza
 Jak miał na imię kot z wiersza?
 Co chciał zrobić kot Kuba?
 Jakie zwierzęta częstował mlekiem? (dzieci wybierają odpowiednie obrazki)
 Co zwierzęta odpowiadały kotkowi?
 Dlaczego Kuba chciał wszystkich częstować mlekiem?
 Dlaczego powinniśmy pić mleko?
 Nazwijcie wszystkie zwierzęta na obrazkach i powiedzcie jaką głoską rozpoczynają się ich nazwy?

4. Wyodrębnienie wyrazu podstawowego kot

 Jaką głoską zaczyna się wyraz kot?
 Dzieci młodsze – przesylabowanie wyrazu kot
 Dzieci starsze – próby głoskowania wyrazu kot
 Jakie znacie inne wyrazy zaczynające się na literę K?

5. Prezentacja drukowanej litery K

 Omówienie wyglądu litery
 Stworzenie z drucików kreatywnych litery K (każde dziecko)
 Pisanie litery K w powietrzu prawą ręką
 Pisanie litery K stopą po podłodze

6. Zabawa Głośne K
Dzieci wymawiają głoskę K zgodnie z instrukcją nauczyciela: głośno, cicho, szeptem, krzyk, smutno, wesoło, jak najdłużej, jak najkrócej.

7. Rozśpiewane K
Zaśpiewanie przez dzieci popularnej piosenki „Wlazł kotek na płotek”, a następnie zaśpiewanie ponowne, tym razem zastępując słowa głoską K.

8. Zabawa ruchowa Sprytne kotki
Dzieci spacerują po sali słuchając piosenki „Czworonożni przyjaciele”. Na przerwę w piosence nauczyciel wypowiada jedno z typowych zachowań kotów, np. piją mleczko, i dzieci naśladują daną czynność.

9. Praca indywidualna
 Dzieci starsze: Praca przy stolikach- rozwiązanie karty pracy z literą K w zeszycie ćwiczeń „Przygoda z uśmiechem”
 Dzieci młodsze: Praca na dywanie: Łączenie kropek i wskazanie, czym lubią się bawić poszczególne kotki. Kolorowanie obrazka.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.