X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50545
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Odwiedziny Detektywa Parasola - zajęcia rozwijające mowę i myślenie

Konspekt zajęć w grupie 4- latków

Temat tygodnia: Jesteśmy ostrożni- jesteśmy bezpieczni.
Temat: „Odwiedziny Detektywa Parasola”- zajęcia rozwijające mowę i myślenie.
Cel główny:
- poznanie i przestrzeganie przez dzieci zasad bezpiecznej zabawy w
sali.
Cele szczegółowe:
- omówienie wyglądu bezpiecznego pomieszczenia,
- zwrócenie uwagi na zachowanie porządku,
- dostrzeganie sytuacji stwarzających zagrożenie,
- ustalenie cech bezpiecznej zabawy,
- uświadamianie konieczności dbania o bezpieczeństwo swoje oraz
innych,
- omówienie sposobu zachowania się w sytuacji zagrożenia,
- dostarczenie radości z bezpiecznej zabawy,
Metody: czynne, słowne, percepcyjne;
Forma: zbiorowa
Środki: tekst bajki „W Kolorkowie” Justyny Gizy, papierowe kółka zielone (uśmiechnięte) i czerwone (smutne), parasol, papierowa pszczoła, wykonane wcześniej przez dzieci znaczki dzieci, obrazki przedstawiające różne sytuacje, zabawki sprawne i zepsute, worek, walizka, emblematy parasola, kartoniki (zielone, niebieskie i czerwone),
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematu
A) Zabawa: „Rytmiczne imię”. Detektyw Parasol przedstawia się dzieciom, dzieci przedstawiają się rytmicznie wypowiadając swoje imiona. Przywitanie Gościa.
B) Detektyw Parasol zadaje dzieciom następujące pytania:
- Czy lubicie się bawić?
- Co to jest zabawa?
C) Detektyw Parasol opowiada o tym, że jest mu bardzo miło w przedszkolu, widzi same grzeczne dzieci i dlatego ma nadzieje, że znajdzie tu swoich pomocników. Detektyw oznajmia, że wędruje po wszystkich przedszkolach, gdyż poszukuje małych bohaterów, którzy będą przestrzegać zasad bezpieczeństwa oraz uczyć ich innych. Nauczycielka zdaje dzieciom pytanie, czy chcą zostać pomocnikami Detektywa? Jeśli tak, to trzeba się do tego przygotować.
D) „Burza mózgów" - dzieci podają skojarzenia ze słowem "bezpieczeństwo".
E) Zabawa ruchowa „W kolorkowie”- orientacyjno- porządkowa.
2. Zajęcia właściwe
A) Cechy bezpiecznej zabawy.
Dzieci wspólnie z nauczycielką ustalają listę cech bezpiecznej zabawy- kodeks. Nauczycielka zapisuje propozycje dzieci na żółtych paskach, które następnie umieszcza na pszczole.
B) Zabawa ruchowa „Zamiana miejsc”- orientacyjno- porządkowa.
C) Prezentacja ilustracji przedstawiających zabawy dzieci.
Detektyw chwali dzieci za wykonany kodeks. Oznajmia następnie, że przygotował dzieciom pewne zadania do wykonania. Pokazuje walizkę, z której wyjmuje obrazki przedstawiające pewne zachowania dzieci. Zadaniem dzieci jest posegregowanie ich na te, które ukazuję zabawę bezpieczną oraz na których w sposób zagrażający ich bezpieczeństwu (wspólne omówienie).
D) Oznaczenie miejsc bezpiecznych i niebezpiecznych w sali.
Detektyw przekazuje dzieciom kółka z miną uśmiechniętą i smutną. Zadaniem dzieci jest oznaczenie nimi miejsc bezpiecznych i niebezpiecznych w sali.
E) Zabawa ruchowa „Samochody”- z elementem biegu.
F) Demonstracja sprawnych i zepsutych zabawek przyniesionych w worku przez Detektywa Parasola- zabawa typu Czarodziejski worek. Detektyw omawia kolejne zadanie do wykonania. Tym razem pokazuje dzieciom worek, w którym znajduje się mnóstwo zabawek. Zadaniem dzieci jest dokonanie podziału zabawek na sprawne i zepsute. Następnie wspólnie z dziećmi omawia sposób zachowania się w sytuacji, gdy zabawka okaże się zepsuta.
G) Zabawa "Prawda - fałsz".
Detektyw postanawia jeszcze raz upewnić się, czy dzieci wiedzą, jak należy postępować. Zadaniem dzieci jest klaskanie, jeśli zdanie jest prawdziwe oraz kucanie, gdy jest fałszywe:
- chlapiemy wodą na kolegę,
- biegamy w łazience,
- lekko odkręcamy kran podczas mycia rąk,
- bawimy się wodą, kiedy pani nie widzi,
- otrząsamy rączki z wody do umywalki po umyciu rąk.
H) Detektyw jest zachwycony poprawnym wykonaniem zadań przez dzieci, tym, że wiedzą jak bawić się bezpiecznie. Dlatego oznajmia im, że wszystkie mogą zostać pomocnikami Detektywa, gdyż pamiętają o przestrzeganiu ustalonych umów. Detektyw gratuluje dzieciom, po czym wręcza wszystkim dzieciom emblemat parasola- symbol bezpieczeństwa.
3. Zakończenie.
Zajęcie oznaczonego miejsca z miną przedstawiającą smutek lub radość- określenie przez dzieci czy czują się bezpiecznie w przedszkolu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.