X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 46944
Przesłano:

"Lokomotywa" J. Tuwima - czytamy wiersz

Konspekt lekcji (45 min.)
Przedmiot: Język polski
Temat: „Lokomotywa” J. Tuwima – czytamy wiersz

Cele główne:
-Poznanie treści „Lokomotywy: J. Tuwima
-Kształcenie umiejętności uważnego słuchania czytanego wiersza

Cele szczegółowe- Uczeń:
-Wie, kim był J. Tuwim
-Odpowiada na pytania dotyczące utworu
-Rozmawia na temat wiersza
-Ilustruje treść wiersza
-Słucha piosenki
-Uczestniczy we wspólnej zabawie ruchowej
-Ogląda multimedialną wersję wiersza
Metody:
-rozmowa
-praca z filmem animowanym
-praca z tekstem literackim
-wykład
-ćwiczenia plastyczne
-ćwiczenia ruchowe przy muzyce

Formy pracy:
-praca zbiorowa
-praca indywidualna

Pomoce dydaktyczne:
-tablica interaktywna
-laptop
-magnetofon
-płyta z piosenką „Jedzie pociąg z daleka”
-film animowany „Lokomotywa”
-portret J. Tuwima
-wiersz pt. „Lokomotywa”
-małe papierowe wagoniki

Przebieg lekcji
1. Oddanie wypożyczonych książek i wypożyczanie książek prze uczniów. Nauczyciel pyta uczniów o treść przeczytanych książeczek.
2. Podanie tematu lekcji i jego wyjaśnienie.
3. Określenie celów lekcji przez nauczyciela.

4. Wstęp
Nauczyciel zapoznaje uczniów z życiorysem J. Tuwima – treść życiorysu jest dostosowana do wieku dzieci. Na tablicy zawieszony zostaje portret J. Tuwima.

Część właściwa lekcji

5. Nauczyciel odczytuje tekst wiersza „Lokomotywa”. Następnie zadaje uczniom pytania dotyczące tekstu. Uczniowie wspólnie liczą wagony lokomotywy. Na tablicy zostaje zawieszony szary papier, na który uczniowie zawieszają 10 wagoników.

6. Kolejne zadanie polega na dopasowaniu zawartości pociągu do wagonów lokomotywy. Dzieci przyklejają obrazki – fortepianu, armaty, grubasów, itp. do odpowiednich wagoników. Każde dziecko zostaje nagrodzone za prace w czasie lekcji – otrzymuje naklejkę motywacyjną GWO.

7. Kolejne ćwiczenie wykorzystuje tablicę interaktywną. Uczniowie oglądają krótki filmik animowany będący muzyczo-plastyczną interpretacją wiersza. Nauczyciel pyta, która wersja wiersza podoba się bardziej i dlaczego.

8. Dzieci zostają poproszone o zilustrowanie wysłuchanego wiersza. Jeśli wystarczy czasu, uczniowie prezentują swoje prace. Jeśli praca dzieci się przedłuży, to rysunki zostaną dokończone na kolejnej lekcji.

10. Podsumowanie lekcji
- Przypomnienie życiorysu Tuwima
- Przypomnienie treści wiersza.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.