X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 46943
Przesłano:

Co czuje zanieczyszczone miasto? - Joanna Kulmowa "Pod asfaltem". Konspekt lekcji

Konspekt lekcji (45 min.)

Przedmiot: język polski
Klasa: V
Prowadząca: Hanna Kempa

Temat: Co czuje zanieczyszczone miasto? - Joanna Kulmowa „Pod asfaltem”. Piszemy dalszy ciąg wypowiedzi.

Cel główny: analiza i interpretacja utworu lirycznego

Cele szczegółowe - Uczeń:
• odczytuje obraz poetycki,
• odczytuje fotografie,
• gromadzi skojarzenia wywołane fotografią,
• rozwiązuje krzyżówkę,
• redaguje dalszy ciąg wypowiedzi w roli.

Metody:
- praca z tekstem
- dyskusja
- krzyżówka
- burza mózgów
- praca ze słownikiem i encyklopedią
Pomoce dydaktyczne:
- ksero z krzyżówką
- ksero z tabelką
- karteczki samoprzylepne
- podręcznik
- słownik ortograficzny
- Encyklopedia PWN
Przebieg lekcji

1. Sprawdzenie zadania domowego.

2. Wstęp – Uczniowie rozwiązują krzyżówkę, która stanowi przypomnienie wybranych zagadnień, omawianych na lekcjach języka polskiego. Hasło: „pod asfaltem” to zarazem tytuł wiersza, który będzie omawiany na danej lekcji.

3. Opisują dwa zdjęcia zamieszczone w podręczniku. Jedno przedstawia zieloną łąkę, drugie – zakład przemysłowy, fabrykę. Do każdego obrazka podają co najmniej pięć skojarzeń. Swoje propozycje zapisują na karteczkach samoprzylepnych i przywieszają do tablicy. Nauczyciel odczytuje zapisane przez uczniów pomysły.

4. W Encyklopedii PWN wyszukują informacje o Joannie Kulmowej - autorce wiersza, który będzie omawiany na lekcji.

5. Dwukrotnie czytają głośno wiersz Joanny Kulmowej pt. „ Pod asfaltem”. Wypowiadają się na temat jego treści. Charakteryzują obraz poetycki przedstawiony w utworze i zastanawiają się, dlaczego jest on tak zaskakujący.

6. Uczniowie otrzymują ksero z tabelką (co znajduje się: nad asfaltem, pod asfaltem) Wypełniają ją informacjami, które znajdują się w wierszu. Nazywają oba przedstawione w nim krajobrazy.

7. Redagują krótką wypowiedź, która rozpoczyna się od słów: Jestem zanieczyszczonym miastem... Trucizna wsiąka we mnie... Do dyspozycji mają „Słownik ortograficzny”, z którego korzystają, jeśli mają problem z napisaniem wyrazu z trudnością ortograficzną.

Zadanie domowe W pięciu zdaniach napisz, co Ty i Twoi koledzy możecie zrobić, aby chronić przyrodę w najbliższej okolicy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.