X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 46921
Przesłano:

Objętość prostopadłościanu

Temat: Objętość prostopadłościanu.

Klasa: 5

Cele operacyjne:
1. Kształcenie umiejętności wykorzystania i interpretowania reprezentacji.
2. Przygotowanie do stosowania strategii jasno wynikającej z treści zadania, do tworzenia strategii rozwiązania problemu;
3. Doskonalenie umiejętności rozumowania;
4. Ćwiczenie umiejętności rozróżniania objętości bryły od pola powierzchni całkowitej;

Cele szczegółowe:
1. Uczeń zna wzór na obliczanie objętości prostopadłościanu i sześcianu
2. Uczeń rozumie pojęcie objętości figury
3. Uczeń umie zamieniać jednostki objętości
4. Uczeń umie obliczyć objętość prostopadłościanu i sześcianu
5. Uczeń oblicza objętość prostopadłościanu, także w zadaniach osadzonych w kontekście praktycznym;

Metody pracy:
• pokaz z wykorzystaniem szklanego naczynia
• dyskusja
• praca samodzielna

Środki dydaktyczne:
• podręcznik,
• karta pracy,
• tablica interaktywna,
• modele prostopadłościanu i sześcianu

Formy pracy:
• praca z całą klasą
• praca w grupach pięcioosobowych
• praca indywidualna

Przebieg lekcji:
1. Sprawdzenie listy obecności i pracy domowej;
2. Omówienie celów lekcji i zapisanie tematu;
3. Przeprowadzenie pokazu ze szklanym naczyniem. (Zwrócenie uwagi uczniów na fakt jak zmienia się wysokość poziomu wody wraz z wlewaną wodą)
4. Wnioski prowadzące do zapisania wzoru na obliczanie objętości prostopadłościanu oraz sześcianu;
5. Wyświetlenie na tablicy wzoru, który uczniowie przepisują do zeszytu;
6. Dalsza część doświadczenia. Do wody wlanej do naczynia wkładamy klocek o obliczonej objętości i sprawdzamy jak zmienia się wysokość wody. Obliczamy jak zmienia się objętość wody w akwarium i porównujemy z objętością klocka.
7. Pokaz z wykorzystaniem przygotowanych modeli prostopadłościanu i sześcianów oraz wnioski poparte obliczeniami objętości brył.
8. Praca w grupach, uczniowie rozwiązują zadania praktyczne wyświetlane na tablicy interaktywnej - grupy zgłaszają się do odpowiedzi. Grupa, która poprawnie odpowie na największą liczbę pytań wygrywa i otrzymuje oceny bardzo dobre.
Zadania wykorzystane na lekcji:
https://learningapps.org/1037623
9. Zadanie pracy domowej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.