X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 46494
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dbamy o środowisko, dbamy o naszą planetę - dbamy o siebie. Zajęcia otwarte dla innych nauczycieli przedszkola z kodowania w grupie 4-latków

Scenariusz zajęć otwartych (dla innych nauczycieli przedszkola)
z kodowania w grupie 4-latków 26.04.2021r.

Temat: Dbamy o środowisko, dbamy o naszą planetę – dbamy o siebie.
(nawiązanie do obchodzonego kilka dni wcześniej Dnia Ziemi)

Cele ogólne:
-Poszerzenie wiadomości na temat ochrony środowiska,
-Rozwijanie umiejętności swobodnej wypowiedzi,
-Rozwijanie miękkich kompetencji (umiejętność pracy zespołowej,
logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów),
-Rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego

Cele operacyjne:
Dziecko:
-Wie, w jaki sposób można dbać o środowisko,
-Potrafi złożyć obrazek w całość,
-Potrafi znaleźć pole na macie (kratownicy) odpowiadające wskazanym koordynatom,
-Potrafi ułożyć obrazki zgodnie z podanymi warunkami,
-Próbuje stworzyć kod przy pomocy symboli graficznych, uwzględniając podane warunki,
-Planuje swoje działania, sprawdza ich efekt,
-Chętnie pracuje w parach i w grupie.

Metody:
poszukujące, podające, praktycznego działania.

Formy pracy: grupowe, zespołowe (w parach).

Środki dydaktyczne:
Mata do kodowania mała i duża, koordynaty rysunkowe (do oznaczenia współrzędnych), sznurki do wyznaczania pól wg współrzędnych, obrazki Ziemi pocięte na części (jeden obrazek na dwójkę dzieci), symbole (grafiki, krążki) związane z ochroną środowiska, krążki funkcyjne (pole start, pole stop, strzałki).

Przebieg zajęć:
1.Przywitanie się z dziećmi, wspomnienie minionego Dnia Ziemi.
2.Zapoznanie dzieci z tematem zajęć – układanie puzzli "Ziemia" (praca w parach) i zaproszenie dzieci do aktywności na macie do kodowania.
3.Krótka rozmowa o planecie, na której mieszkamy, o Ziemi, o tym, co możemy i powinniśmy robić, żeby dbać o środowisko (przypomnienie tego, o czym rozmawialiśmy już nieraz na zajęciach).
4.Przedstawienie i omówienie grafik (krążków z symbolami graficznymi) dotyczących ochrony środowiska - np. z koszami do segregacji, z wiatrakami, z kranem i kropelką wody (oszczędzanie wody;), z żarówka i włącznikiem światła (oszczędzanie prądu;), z rowerem (zamiast samochodu;), itd. - wg pomysłu nauczyciela.
5.Zabawa (łamigłówka) logiczna z krążkami – tzw. sudoku – rozłożenie 16 krążków z w/w grafikami (cztery wybrane wcześniej wzory przygotowane w czterech egzemplarzach) na małej kratownicy (4x4) tak, żeby wzór nie powtórzył się ani w linii pionowej ani w linii poziomej.
6.Wspólne rozłożenie wszystkich tematycznych krążków (z pkt. 4) na macie do kodowania według wskazanych przez n-la koordynatów (odszukiwanie pól na kratownicy za pomocą podanych obrazkowych współrzędnych).
Próba stworzenia pierwszego pełnego kodu offlinowego prowadzącego niebieską kropkę na pole, na którym znajduje się kula ziemska, przez pola, na których znalazły się grafiki związane z ochroną środowiska.
7.Sprawdzenie – weryfikacja zapisanego kodu.
8.Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę i aktywny udział w zajęciach.
9. Ewaluacja zajęć metodą emotek (buźka smutna, buźka wesoła)

Oprac. Katarzyna Żądło.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.