X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 43629
Przesłano:

Sławne kobiety. Konspekt zajęć w świetlicy szkolnej z okazji Dnia Kobiet

TEMAT ZAJĘĆ: Sławne kobiety.
CEL OGÓLNY : Zapoznanie uczniów z sylwetkami sławnych kobiet.
CELE OPERACYJNE :
Uczeń:
- wymienia sławne kobiety w Polsce i na świecie, które zaznaczyły się w historii.
- wie, czym wsławiły się W. Szymborska, M. Skłodowska – Curie,
- wie, kiedy obchodzony jest Dzień Kobiet
METODY PRACY :
- słowna;
- aktywna;
- praktycznego działania;
- burza mózgów.
FORMY PRACY:
- indywidualna;
- zbiorowa.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- książka „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych kobiet.”
- zagadki do rozwiązania dotyczące zawodów kobiet;
- zdjęcia sławnych kobiet

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1.Przywitanie dzieci i wprowadzenie do tematu zajęć. Rozmowa na temat zbliżającego się Dnia Kobiet – pytanie o doświadczenie dzieci.
2.Przedstawienie krótkiej informacji na temat Dnia Kobiet.
3.Rozwiązywanie zagadek słuchowych dotyczące zawodów kobiet.
4.Zabawa ruchowa „Strona żeńska – strona męska”.
5.Czytanie opowiadań z książki „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych kobiet.” - rozmowa na temat treści, pokazywanie ilustracji/ zdjęć.
6.Burza mózgów - „Jaka jest kobieta?” – praca w grupach 3-4 osobowych. Wspólne przygotowanie plakatu w formie graficznej.
7.Podsumowanie zajęć.

Zagadki słuchowe:
1.W dzień i w noc pracuje, chorym leki przepisuje? ( lekarka )
2. Kto na skrzyżowaniu bez obawy staje, bo ręką zatrzyma auta i tramwaje? (policjantka)
3. Chodzi z torba dużą i z tego ją znamy, że nosi przekazy, listy i telegramy? (listonoszka)
4. Biała bluza, spodnie białe, ubielone ręce całe, nawet czapka biała też. Kto to jest? Czy wiesz? (piekarz)
5. Choć to nie rolnik, to rolę ma. Często w teatrze lub w filmie gra.
(aktorka)
6. Kto ma na półkach książek bez liku i dba o książki i czytelników? (bibliotekarka)
7. Na stoliku mam nożyce, gdy je sprytnie w ręce chwycę, gdy przy pracy się uwinę, wnet ostrzygę ci czuprynę. (fryzjerka)
8 . Kto w telewizji albo w radio wywiady, audycje prowadzi. Z artykułem do gazety także świetnie sobie radzi? (dziennikarka)
9. Mam dwie dzielne pomocnice, cienką igłę i nożyce. One krają, ona zszywa. Powiedz, jak ja się nazywam? (krawcowa)
10.Kiedy wy już wyjdziecie, po szkole się krząta. Każdy kącik wymiecie, klasy pięknie sprząta. (sprzątaczka – woźna)
11.Pani za sklepowa ladą kupujących grzecznie wita. Tu odważy, tam odmierzy towar dobry, tani, świeży. (sprzedawczyni)
12.Noszę biały czepek i biały fartuszek, ażebyś był zdrowy, czasem ukłuć muszę? (pielęgniarka)
13.Kto dzieci o coś codziennie pyta i pisze cyfry i literki w zeszytach? (nauczycielka)
14.W kuchni stoi całymi dniami, w ręku trzyma łyżkę, obiady smaczne gotuje, czy zgadniecie kim jest ta pani?
(kucharka)

Zabawa ruchowa „Strona żeńska – strona męska”. Klasę dzielimy na dwie części za pomocą taśmy naklejonej na podłogę –jedna część jest „damska”, druga „męska”. Dzieci chodzą po całej sali, na sygnał nauczyciela zachowujemy się w określony sposób, np. cieszymy się jak dziewczyny/ chłopcy, kłaniamy się jak dziewczyny/ chłopcy. Uczniowie powinni zaprezentować każdą ze stron, stoją we właściwej części klasy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.