X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 41599
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Domy zwierząt. Konspekt zajęcia otwartego z zakresu wychowania do poszanowania roślin i zwierząt

Konspekt zajęcia otwartego z zakresu wychowania do poszanowania roślin i zwierząt

Temat: ,,Domy zwierząt”

Cel główny:
Stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia i doskonalenia sprawności umysłowych. Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych.

Cele operacyjne:
- nazywa zwierzęta i ich domy
- prawidłowo zestawia obrazki: zwierzę-dom
- uważnie słucha opowiadania i odpowiada na pytania
- dowiaduje się jak zwierzęta przygotowują się do zimy
- przelicza w zakresie 5
- wzbogać słownik o nowe wyrazy
- składa obrazek z części
- wykonuje polecenia dotyczące orientacji przestrzennej
- dokonuje analizy i syntezy sylabowej wyrazów
- odczytuje wyrazy globalnie
- samodzielnie wykonuje ćwiczenie w kartach pracy
- uważnie słucha poleceń i reaguje na nie

Forma: zbiorowa , indywidualna

Metoda: słowna, czynna, oglądowa

Pomoce: obrazki przedstawiające zwierzęta i ich domy, obrazki do opowiadania o krasnalu Hałabale, rozcięte obrazki zwierząt do układania z części, znaczki ze zwierzętami do zabawy ruchowej, orzechy, pudełko metalowe, instrumenty perkusyjne, płyta CD z piosenką: ,,Kto tu mieszka”

Przebieg zajęcia:

1.,,Ukryte obrazki”- zagadka krasnala Hałabały
N. opowiada dzieciom, że krasnal ukrył gdzieś w sali obrazki do opowiadania i prosi dzieci o pomoc w ich znalezieniu zgodnie z instrukcją krasnala(list). Dzieci wykonują polecenia typu: idźcie 2 kroki do przodu, potem 1 krok w lewo...itp. Dzieci odnajdują ukryte obrazki.

2. Opowiadanie pt: „ Hałabała poznaje domy zwierząt” na podstawie serii obrazków.

3. Udzielanie pytań związanych z treścią opowiadania.

4. Układanie obrazków: dom- zwierzę, dzielenie nazw zwierząt na sylaby, ułożenie napisu: to dom dla pomiędzy dom a zwierzę, poznaje wyrazy: gawra, nora, ul, dziupla

5. ,,Zwierzęta do domu”- zabawa ruchowa
Dzieci otrzymują znaczki z obrazkami zwierząt( wiewiórki, misie, pieski, lisy, jeże) Nauczycielka prosi rodziców udział w zabawie- trzymanie obrazków z domkami zwierząt. Dzieci naśladując zwierzęta( każdy zgodnie ze swoim znaczkiem) poruszają się po sali przy dźwiękach piosenki. Gdy muzyka cichnie, każdy szuka swojego domku. Następnie zabawa zaczyna się od nowa. Aby utrudnić zabawę, rodzice szybko zamieniają się obrazkami lub zmieniają miejsce.

6. ,,Ułóż obrazek”
Dzieci otrzymują obrazki zwierząt pocięte na części( 5- latki na 5 części, 4-latki na 3 części)
N. pokazuje cały obrazek zwierzęcia, chowa go i prosi dzieci o jego ułożenie.

7.,,Ile orzechów schowała wiewiórka do dziupli”
Dzieci zamykają oczy. N. wrzuca orzeszki do puszki metalowej, dzieci liczą ile orzeszków wpadło.

8. Objaśnienie ćwiczeń indywidualnych w kartach pracy:
5-latki: dopasowanie obrazków domek- zwierzę oraz doklejenie napisu: to dom dla
4-latki: doklejenie obrazka domku do odpowiedniego zwierzęcia

9. Zabawa ruchowa: „Znaki”
Dzieci poruszają się swobodnie po dywanie a na umówiony sygnał wykonują polecenie zgodnie ze znakiem, który N. pokazuje na kartce:

II – ustawienie się parami
O- zrobienie jednego dużego koła
I - ustawienie się w rzędzie
X - pajacyk

10. Praca indywidualna

11.Ocena pracy, pochwała dzieci, wręczenie naklejek- zwierząt.

Joanna Szymura

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.