X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 40989
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesteśmy tolerancyjni. Scenariusz zajęć w grupie dzieci 5-, 6-letnich

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 5, 6 – LETNICH
ODDZIAŁ INTEGRACYJNY

Temat: Jesteśmy tolerancyjni.
Data: 12.03.2019r.
Formy organizacyjne pracy z dziećmi: zbiorowa, grupowa, indywidualna
Osoba prowadząca zajęcia: mgr Aleksandra Zmarzły
Obszar z podstawy programowej:
Społeczny obszar rozwoju dziecka
1) Przejawia poczucie własnej wartości jako osoby, wyraża szacunek wobec innych osób
i przestrzegając tych wartości, nawiązuje relacje rówieśnicze;
2) Nazywa i rozpoznaje wartości związane z umiejętnościami i zachowaniami społecznymi, np. szacunek do dzieci i dorosłych, szacunek do ojczyzny, życzliwość okazywana dzieciom i dorosłym – obowiązkowość, przyjaźń, radość.
Poznawczy obszar rozwoju dziecka
1) Wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych, mówi płynnie, wyraźnie, rytmicznie, poprawnie wypowiada ciche i głośne dźwięki mowy, rozróżnia głoski na początku i końcu w wybranych prostych fonetycznie słowach.
Emocjonalny obszar rozwoju dziecka
1) Szanuje emocje swoje i innych osób.

Cel główny: Kształtowanie postawy tolerancji wobec osób niepełnosprawnych.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• Aktywnie uczestniczy w zabawach muzyczno – ruchowych;
• Rozwija wyobraźnię i twórcze myślenie;
• Dostrzega potrzeby drugiego człowieka i akceptuje go takim jakim jest;
• Liczy obiekty i rozpoznaje cyfry od 0 do 10;
• Zauważa podobieństwa i różnice w wyglądzie, zainteresowaniach;
• Przestrzega reguł obowiązujących w grupie rówieśniczej.
Pomoce dydaktyczne: płyta CD, różnokolorowe nadmuchane baloniki z ilustracjami
w środku (książka, nuty, liczby, lusterko, koło), obrazki, ponacinane paski papieru, zdjęcia/ilustracje przedstawiające różne osoby, piłeczki, chusta animacyjna, sznury do utworzenia kształtu serca, kartoniki z cyframi i kółkami, kartki z kołami, kredki.
Metody: słowna, czynna, poglądowa

Przebieg zajęć:

1. Zabawa muzyczno – ruchowa na powitanie „Powitanka”
2. Wysłuchanie bajki „Jak Marcinek dojechał na wózku do drzwi”
3. Aktywizowanie dzieci pytaniami:
 Pokażcie, jak Marcinek jeździł na nartach, zanim wydarzyło się nieszczęście.
 Jak czuł się Marcinek jak siedział sam w pokoju?
 Jak może wyglądać huragan Marcinek? – zabawa oddechowa, dmuchanie na kartki papieru ponacinane w paski.
 Jak myślicie, dlaczego kwiatowy wróżek nie mógł latać?
 Co mógł robić wróżek oprócz latania? W czym brak jednego skrzydełka mu nie przeszkadzał?
 Jak Marcinek przemieszczał się po wypadku? – zabawa ruchowa; dzieci siedzą
w siadzie płaskim w rzędzie, z rękami wyciągniętymi przed siebie i przemieszczają się na pośladkach na drugą stronę sali.
 Dlaczego Marcinek powiedział, że: Tak naprawdę to najtrudniej było dojechać do drzwi.
4. „Kto to? – wypowiedzi na temat ilustracji, zdjęć, obrazków przedstawiających różne osoby. Kto jest na tych zdjęciach?, Czym różnią się od siebie poszczególne osoby?, Czy my tez różnimy się od siebie?
5. „Co przydarzyło się Marcinkowi, gdy wyjechał z domu?” - tworzenie opowiadania. Dzieci przekłuwają balonik nr 1 i odgadują treść ilustracji (książka); Co przedstawia ilustracja? Na czym może polegać zabawa? Dzieci kolejno losują obrazki, opisują je (mogą podzielić na sylaby lub głoski) i układają zdania/ fragment opowiadania
o Marcinku, wplatając w historię przedmiot z wylosowanej kartki.
6. „Cisza – sztorm” – Zabawa muzyczno – ruchowa na siedząco z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Dzieci przekuwają balonik nr 2 i odczytują treść ilustracji (nuty); Co przedstawia ilustracja? Na czym może polegać zabawa? Tańczą nasze rączki.
7. „Kto będzie ze mną w parze? – dobieranie się w pary. Dzieci przekłuwają balonik nr 3 i odczytują treść ilustracji (liczby); Co przedstawia ilustracja? Na czym może polegać zabawa? „Kropki i cyfry”; dzieci losują kartoniki (połowa z cyferkami, połowa z kropkami, w dwóch różnych kolorach). Kartoniki ułożone są w konturze serca, dzieci tańczą samotnie wokół serca na przerwę w muzyce zabierają kartonik, tworzą pary i tańczą w parach w środku serca.
8. „Reakcja łańcuchowa, czyli jacy jesteśmy” – zabawa integracyjna. Dzieci przekłuwają balonik nr 4 i odgadują treść ilustracji (lusterko); Co przedstawia ilustracja? Na czym może polegać zabawa? Dzieci siedzą w kole. Jedno z nich dostaje dwie piłeczki w różnych kolorach (symbolizujących podobieństwa i różnice), podaje do kolegi po prawej stronie jedną piłeczkę, mówiąc: Jestem do ciebie podobny, bo..... potem podaje drugą i mówi: Różnię się od ciebie , bo..... Dzieci kolejno opowiadają
o sobie, zauważając podobieństwa i różnice. Na koniec zabawy zwracamy uwagę na to, że każdy czymś się różni, np. kolorem oczu, włosów, wzrostem, wagą, zdolnościami – i mimo tych różnic „Każdy z nas jest ważny”.
9. „W co można zamienić koło od wózka Marcina? – zabawa wyzwalająca kreatywność, zastosowanie techniki przekształcania. Dzieci przekłuwają balonik nr 5 i odgadują treść ilustracji (koło); Co przedstawia ilustracja? Na czym może polegać zabawa? Dzieci dostają kartki z narysowanym kołem i mają za zadanie zamienić je w coś innego (dorysowują brakujące elementy kredkami).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.