X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 40426
Przesłano:
Dział: Rewalidacja

Mała orkiestra - krok 4: reakcja na dźwięki instrumentów. Scenariusz zajęć rewalidacyjnych dla uczniów niedosłyszących z zastosowaniem programu 60 kroków

Temat: Mała orkiestra
(krok 4: reakcja na dźwięki instrumentów)

Wiek: 3lata
Ilość osób w grupie: 3
Charakterystyka: dzieci niedosłyszące w stopniu znacznym

Czas trwania zajęć: 45 minut

CEL OGÓLNY:

- rozwijanie uwagi i pamięci słuchowej;
- wypracowanie powtarzalnych reakcji;
- wzbudzanie kojarzenia dźwięku z określonym działaniem;
- uwrażliwienie resztek słuchu;

CELE SZCZEGÓŁOWE:

- dzieci identyfikują określone działania i przedmioty z dźwiękiem;
- dzieci ćwiczą pamięć słuchową reagując w określony sposób na dany dźwięk;
- dzieci ćwiczą koncentrację oczekując na dźwięk;
- dzieci kojarzą każdy instrument z określonym działaniem (bębenek – upadanie klocka, trójkąt – wyskok do góry, dzwonki – ruch podniesionych dłoni);

METODY PRACY:

- pokaz: prezentacja oczekiwanych zachowań;
- praktycznego działania;
- metoda zabawowa;
FORMY PRACY:

- indywidualna;
- grupowa;

POMOCE DO ZAJĘĆ:

- instrumenty muzyczne (bębenek, trójkąt, dzwonki);
- klocki i pudełko;

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Powitanie dzieci;
2. Ćwiczenia oddechowe (wąchanie kwiatów, chłodzenie zupki, chuchanie na zmarznięte ręce);
3. Zajęcie miejsc na dywanie;
4. Przedstawienie tematu zajęć (zaprezentowanie instrumentów, którymi będziemy się posługiwać na zajęciach: bębenka, trójkąta, dzwonków); dzieci mogą dotknąć i obejrzeć z bliska każdy instrument;
5. Zaprezentowanie działań podejmowanych w celu wydobywania dźwięków z poszczególnych instrumentów (uderzanie dłonią w bębenek, uderzanie metalową pałeczką w trójkąt, uderzanie pałeczkami w dzwonki);
6. Przy kolejnej prezentacji wydobycia dźwięku nauczyciel po każdym uderzeniu przykłada rękę do ucha, aby zwrócić uwagę, że pojawia się dźwięk;
7. Nauczyciel prosi każde z dzieci, aby spróbowało uderzyć w któryś z instrumentów; po każdej takiej próbie przykłada rękę do ucha;
8. Nauczyciel uderza dłonią w bębenek, a po każdym uderzeniu wrzuca klocek do stojącego na środku dywanu pudełka;
9. Dzieci kolejno uderzają w bębenek, a po każdym uderzeniu nauczyciel wrzuca kolejny klocek do pudełka;
10. Nauczyciel wręcza klocki dzieciom, sam uderza w bębenek, a po każdym uderzeniu wskazuje na pudełko i zachęca dzieci, aby wrzuciły tam klocek;
11. Ćwiczenie trwa tak długo, aż dzieci bez podpowiedzi nauczyciela wrzucają klocek do pudełka po każdym uderzeniu przez nauczyciela w bębenek;
12. Nauczyciel bierze do ręki trójkąt i metalową pałeczkę. Uderza w trójkąt i przykłada rękę do ucha; Po kolejnym uderzeniu wstaje i wykonuje podskok;
13. Dzieci kolejno uderzają w trójkąt, a nauczyciel po każdym uderzeniu wstaje i robi podskok;
14. Trójkąt wraca do nauczyciela, ten uderza wydobywając dźwięk i podpowiada uczniom gestami, że powinny po każdym uderzeniu wstać i wykonać podskok;
15. Ćwiczenie trwa tak długo, aż dzieci bez podpowiedzi wykonują podskok przy każdym wydobyciu dźwięku z trójkąta;
16. Nauczyciel bierze do rąk dzwonki i pałeczkę, uderza i ręką przyłożoną do ucha wskazuje, ze pojawił się dźwięk;
17. Po kolejnym uderzeniu pałeczką w dzwonki nauczyciel podnosi ręce do góry i wykonuje gest ,,wkręcania żarówek”;
18. Dzieci kolejno uderzają w dzwonki, nauczyciel po każdym dźwięku instrumentu ,,wkręca żarówki”;
19. Ćwiczenie trwa tak długo, aż wszystkie dzieci bez podpowiedzi nauczyciela ,,wkręcają żarówki” na dźwięk dzwonków;
20. Nauczyciel kładzie przed sobą wszystkie instrumenty i kolejno uderza w nie wydobywając dźwięki; wzrokiem i gestami podpowiada, jak dzieci powinny zareagować na dany instrument;
21. Ćwiczenie trwa tak długo, aż dzieci bez podpowiedzi nauczyciela zareagują na dany instrument określonym działaniem (bębenek – klocek do pudełka, trójkąt – podskok, dzwonki - ,,wkręcanie żarówek”);
22. Każde dziecko kolejno wczuwa się w rolę nauczyciela – otrzymuje do dyspozycji wszystkie instrumenty, sam decyduje, z którego z nich wydobędzie dźwięk, a pozostałe dzieci wykonują określone czynności;

ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ:

- Nauczyciel dziękuje dzieciom za udział w zajęciach i chwali każdego z nich, wręczając naklejkę z uśmiechniętą buzią;

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.