X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 40384
Przesłano:
Dział: Rewalidacja

Koło Fortuny - ćwiczenia usprawniające koordynację wzrokowo- ruchową i koncentrację

Scenariusz zajęć rewalidacyjnych
z uczennicą z autyzmem (klasa druga).

Temat: Koło Fortuny- ćwiczenia usprawniające koordynację wzrokowo- ruchową i koncentrację.
Cele ogólne:
- doskonalenie koordynacji wzrokowo – ruchowej,
- doskonalenie percepcji wzrokowo – słuchowej,
- doskonalenie koncentracji uwagi na bodźcu i spostrzegawczości wzrokowej,
- rozwijanie pamięci wzrokowej,
- doskonalenie sprawności manualnej.

Cele szczegółowe- uczennica:
- doskonali umiejętność sterowania i kontrolowania wzrokiem precyzyjnych ruchów rąk,
- ćwiczy orientację przestrzenną,
- rozwija spostrzegawczość i pamięć,
- potrafi skoncentrować się na wykonywanym zadaniu,
- rozumie polecenie i potrafi je wykonać zgodnie z instrukcją,
- rozbudza w sobie ciekawość oraz aktywność poznawczą,
- rozwija umiejętność współpracy z nauczycielką.

Metody: wspierające i stymulujące rozwój dziecka, manipulacyjne, konstrukcyjne, stymulacja polisensoryczna, działania praktyczne, naśladowanie,
Formy pracy: indywidualna
Środki dydaktyczne: koło fortuny, na którym zamiast kwoty znajdują się kolorowe symbole odpowiadające symbolom na kopertach, koperty oznaczone kolorowymi symbolami z zadaniami do wykonania, koraliki, „Memo”, „Rybki”, piłka, styrodur z kołkami i kolorowe gumki recepturki, „Tangram”, przedmioty potrzebne do utworzenia zbiorów
Przebieg lekcji:
I Powitanie, czynności organizacyjne, zapoznanie uczennicy z przebiegiem lekcji, zaproszenie do wspólnej zabawy.
Ćwiczenia relaksacyjne- „zrób tak jak ja” kreślenie leniwej ósemki (każda ręka 3x), słoń (każda ręka 3x), a następnie rysowanie oburącz (np. drzewa, jabłka, słońca), krążenie szyją, wdech nosem- wydech ustami.
II Koło Fortuny- do każdego wylosowanego przez uczennicę zadania nauczycielka podaje instrukcję wykonania ( w razie potrzeby podaje także dodatkowe wyjaśnienia i wskazówki). Motywacja - za każde prawidłowo wykonane zadanie uczennica jest chwalona oraz otrzymuje żetony= pieczątki, które pod koniec zajęć wymieni na symboliczne nagrody.
a). PIŁKA (Przebieg ćwiczenia- uczennica wykonuje polecenia nauczycielki – umieszcza piłkę w przestrzeni zgodnie ze wskazówkami nauczyciela- orientacja w przestrzeni.)
b). TANGRAM (Przebieg ćwiczenia- dziewczynka układa klocki wg wzoru zamieszczonego na karcie- najpierw z podpowiedzią (figury, które tworzą rysunek są wydzielone), a następnie bez podpowiedzi (rysunek jest jednolity).
c). ZBIORY (Przebieg ćwiczenia- uczennica segreguje elementy, tworzy zbiory zgodnie ze wskazówkami nauczyciela, wybiera przedmioty, które ze względu na swoje cechy należą do obu zbiorów- część wspólna.)
d). RYBKI (Przebieg ćwiczenia- uczennica stara się złowić jak najwięcej rybek- precyzyjnie kieruje wędkę na magnes.)
e). STYRODUR I KOLOROWE GUMKI RECEPTURKI(Przebieg ćwiczenia- dziewczynka precyzyjnie naciąga gumki recepturki na kołki tworząc własny wzór.)
f). KORALIKI (Przebieg ćwiczenia- uczennica nawleka korale na sznurek zgodnie z zamieszczonym wzorem- ze zwróceniem szczególnej uwagi na kształt i kolor.)
g). MUCHA (Przebieg ćwiczenia- uczennica „kieruje” muchą zgodnie z instrukcją podawaną jej przez nauczycielkę- np. do góry, w prawo.... (ćwiczenie wykonuje w pamięci) w odpowiednim momencie- kiedy mucha opuszcza pole kwadratu - wypowiada komentarz: WYSZŁA!
h). MEMO ( Przebieg ćwiczenia - dziewczynka odkrywa karty z obrazkami, próbuje odnaleźć pasujące do siebie pary obrazków.)
III Podsumowanie zajęć- wymiana żetonów na narody (baloniki i naklejki) pożegnanie, podziękowanie za wspólną zabawę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.