X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 38991
Przesłano:

Skąd się bierze kakao i czekolada? Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców. Klasa III

Cel główny lekcji: Zapoznanie uczniów z uprawą drzew kakaowca, oraz całym procesem produkcyjnym kakao i czekolady.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
• zna różne rośliny przyprawowe;
• rozumie, skąd się biorą przyprawy: w tym ziarna kakaowca;
• pracuje z mapą;
• potrafi oznaczyć miejsce, w którym uprawia się drzewa kakaowca;
• wie, że produkty czekoladowe mają różną zawartość kakao;
• prowadzi proste obserwacje:
- za pomocą zmysłów bada twardość, kolor, skład, smak i wygląd
ziaren kakaowca, oraz różnych rodzajów czekolady;
• potrafi uporządkować w odpowiedniej kolejności fazy uprawy i przygotowania do produkcji czekolady- ziaren kakaowca;
• rozpoznaje podstawowe części mowy;
• utrwala wiadomości o Afryce na podstawie krzyżówki;
• wykonuje ćwiczenia multimedialne.

Formy pracy: zbiorowa.
Metody pracy: podająca, eksponująca i programowa.

Środki dydaktyczne: krzyżówka, film na temat uprawy ziaren kakaowca, ziarna kakaowca, film na temat produkcji czekolady, różne rodzaje czekolad, karty pracy-forma papierowa i multimedialna, puzzle z nazwami kontynentów i oceanów z aplikacji Learning Apps oraz Quiz Milionerzy podsumowujący wiedzę z lekcji z aplikacji Learning Apps.

Przebieg lekcji
1. Powitanie gości uczestniczących w zajęciach otwartych.
2. Zanim zostaną podane cele lekcji nauczycielka zaprasza uczniów do przypomnienia sobie wiedzy zdobytej na poprzednich lekcjach dotyczących wiadomości o kontynencie afrykańskim, poprzez rozwiązanie krzyżówki. (załącznik 1).
3. Odczytanie hasła i podanie w sposób przystępny dla uczniów celów lekcji.
3a. Zapoznanie uczniów z celami lekcji.
4. Krótka pogadanka na temat czekolady .
5. Wskazanie na mapie miejsc gdzie uprawia się ziarna kakaowca (Afryka, Ameryka Płd., Indonezja).
6. Ćwiczenie interaktywne :Puzzle – przypomnienie nazw kontynentów i oceanów- zwrócenie uwagi na pisownie wielką literą; (załącznik nr 2).
7. Zaproszenie do wspólnego obejrzenia filmu o uprawie ziaren kakaowca (link- załącznik nr 3).
8. Pogadanka i utrwalenie wiedzy zdobytej poprzez oglądanie filmu- odpowiednie uporządkowanie czynności podczas uprawy kakaowca (karty pracy dla każdego ucznia
i jedna karta przygotowana w programie Infinity Tech do wyświetlenia i uzupełnienia na tablicy multimedialnej- załącznik nr 4) .
9. Zaproszenie uczniów na dywan do degustacji i wielozmysłowej oceny ziaren kakaowca.
10. Zabawa ruchowa przy piosence „Chocolate”(link do piosenki – załącznik nr 5).
11. Zaproszenie uczniów do obejrzenia filmu na temat „Jak powstaje czekolada” w Fabryce czekolady „Bałtyk”.(link do filmu załącznik nr 6).
12. Degustacja różnych rodzajów czekolady- określanie smaku za pomocą przymiotników;
13. Utrwalenie składników, które są potrzebne do produkcji czekolady- rundka pytań bez przymusu, czytanie składników z opakowań czekolad.
14. Wykonanie zadania w ćwiczeniach z pomysłem, wyszukiwanie czasowników w tekście.
15. Podsumowanie wiadomości z lekcji – Quiz multimedialny „Milionerzy”(link- załącznik nr. 8).
16. Podziękowanie uczniom i gościom za udział w zajęciach.
Załączniki:
1. Krzyżówka
Hasła do krzyżówki:
1. Jedno z państw Afryki lub największe bezodpływowe jezioro w Afryce leżące na granicy czterech państw (Czad, Kamerun, Nigeria, Niger) może też być to gaz, który wydostaje się
z pieca i jest cichym zabójcom.(CZAD)
2. Teren o bardzo bujnej roślinności , znajdujący się na obszarze pustyni. (OAZA)
3. Grupa Afrykańskich plemion prowadzący koczowniczy tryb życia. (BEDUINI)
4. Drugi pod względem wielkości kontynent świata. (AFRYKA)
5. Najbardziej znane drzewo Afryki , najczęściej występuje na sawannie. (BAOBAB)
6. Najdłuższa rzeka Afryki. (NIL)
7. Największa pustynia położona w Afryce. (Sahara)
8. Zwierze, które żyje w oazach na pustyni, może być jedno lub dwugarbne. (WIELBŁĄD)
9.Teren w Afryce porośnięty głównie trawami i nielicznymi drzewami. Występują tutaj dwie pory roku (deszczowa-sucha) SAWANNA.

1 C Z A D
2 O A Z A
3 B E D U I N I
4 A F R Y K A
5 B A O A B
6 N I L

7 S A H A R A
8 W I E L B Ł Ą D
9 S A W A N N A

2. Pisownia kontynentów
https://learningapps.org/display?v=ptgfxpyrn18
3. Film:
Plantacja kakao Millot Plantation https://www.youtube.com/watch?v=Py0gzT-_T2U

4. Karta pracy nr 1

Przeczytaj zdania, a następnie ponumeruj je zgodnie
z etapami przetwarzania ziaren kakaowca.
.......... Następnie odbywają się dwa zbiory wiosną
i jesienią.
.......... Owoce rosną na gałęziach i pniach drzew.
.......... W ciągu sześciu dni suszymy ziarna,
a następnie pakujemy do worków na sprzedaż.
......... Po fermentacji nasiona zmieniają kolor
z kremowego na brązowy.
.......... Pod grubą łupiną znajduje się słodki miąższ
i nasiona.
5. Piosenka https://www.youtube.com/watch?v=lFWysdCgVNg
6. Film Bałtyk historia czekolady https://www.youtube.com/watch?v=FAwC805xy4Q

7. Karta pracy nr 2- ćw. z pomysłem
Przeczytaj przepis na czekoladę. Możesz zrobić domową czekoladę lub domowe czekoladki z pomocą dorosłego.
Potrzebne będą: rondelek, 1 szklanka mleka, pół kostki masła, 2/3 szklanki cukru, 3 łyżki kakao, 200 gramów mleka w proszku, bakalie (na przykład rodzynki, żurawina, pokruszone orzechy, migdały), płaska foremka lub foremka z wgłębieniami, mikser, folia aluminiowa.

Sposób przygotowania Mleko zagotuj w rondelku i szybko dodaj masło, mieszaj dotąd, aż się rozpuści. Następnie wsyp cukier i kakao. Wszystko dokładnie wymieszaj aż do uzyskania jednolitej, brązowej, płynnej masy. Przelej ją do miski i dosyp mleko w proszku. Miksuj składniki tak, aby nie było grudek. Dodaj rodzynki, orzechy, migdały i żurawinę. Włóż masę do odpowiedniej foremki, wyrównaj, przykryj folią aluminiową i wstaw do lodówki. Gdy czekolada stężeje, pokrój ją na małe kostki lub wyjmij czekoladki. Smacznego!
• Podkreśl nazwy czynności. Przeczytaj ponownie przepis, zmieniając czasowniki w 2. osobie liczby pojedynczej na czasowniki w 2. osobie liczby mnogiej.
8. Milionerzy https://learningapps.org/display?v=p5p669igk18

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.