X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 38455
Przesłano:

Wprowadzenie drukowanej litery i, I na podstawie wyrazów Igor, igła

Temat dnia - W co się bawić?
Temat – Wprowadzenie drukowanych liter i, I na podstawie wyrazów Igor, igła. Ćwiczenia rozwijające sprawność czytania. (e. polonistyczna)
Grupowanie i przeliczanie w zakresie 4. (e. matematyczna)
Wykonanie ilustracji – fartuszek z kolorowej włóczki. (e. plastyczna)
Zabawy orientacyjno – porządkowe. (e. motoryczno – zdrowotna)

Metody pracy - słowna, czynnościowa, praktycznych działań

Formy pracy – indywidualna – jednolita, zróżnicowana, grupowa

Środki dydaktyczne – wiersz J. Brzechwy „Tańcowała igła z nitką”, karty pracy – indywidualne – jednolite, zróżnicowane, litery, puzzle, magnesy, nakładki, kolorowe włóczki, kartki, klej, piłki, ringo, szarfy, ilustracje,

Cele ogólne:
- zastosowanie zróżnicowanych zadań i ćwiczeń dostosowanych do indywidualnego poziomu uczniów,
- rozwijanie umiejętności czytania,
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- dokonuje analizy i syntezy słuchowej wyrazów,
- podaje wyraz na określoną głoskę,
- czyta wyrazy,
- układa zdanie z rozsypanki wyrazowej,
- samodzielnie pisze zdanie wg wzoru,
- aktywnie uczestniczy w zajęciach,
- potrafi ocenić swoją pracę na zajęciach.

Przebieg zajęć.

- Na tej lekcji poznacie literę drukowaną „i” małą i dużą. Będziemy układać wyrazy z poznanych liter, czytać i zapisywać. Będę zwracała uwagę na zgodną współpracę w grupie. Będziemy też rozmawiać o zawodzie – krawcowa.

I. Wysłuchanie wiersza „Tańcowała igła z nitką” Jana Brzechwy
_ Tańcowała igła z nitką

Tańcowała igła z nitką,
Igła - pięknie, nitka - brzydko.
Igła cała jak z igiełki,
Nitce plączą się supełki.

Igła naprzód - nitka za nią:
"Ach, jak cudnie tańczyć z panią!"
Igła biegnie drobnym ściegiem,
A za igłą - nitka biegiem.

Igła górą, nitka bokiem,
Igła zerka jednym okiem,
Sunie zwinna, zręczna, śmigła.
Nitka szepce: "Co za igła!"

Tak ze sobą tańcowały,
Aż uszyły fartuch cały!
II.
Rozmowa kierowana na temat wiersza
- kto jest bohaterem wiersza
- co robiła nitka, a co igła
- czym skończyła się ich wspólna zabawa
- kto może nam uszyć fartuszek, czy to jest odpowiedzialny zawód, jakie
ma znaczenie zawód krawcowej w naszym życiu, co jest potrzebne, by
został uszyty fartuszek, spodnie, bluzka

III. Zabawa – w worku są przedmioty z literą „i” - Dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel prosi do siebie wybrane dziecko i głoskuje wyraz. Zadaniem ucznia jest wyjęcie z worka odpowiedniego przedmiotu rozpoznając go po dotyku. Nazywa wyjęty przedmiot

IV. Wywołujące litery” - zabawa przy muzyce.
Nauczyciel przypina każdemu dziecku kartonik z poznaną literą – a, o, t, l, i. Dzieci biegają swobodnie przy muzyce. Na hasło nauczyciela:
Wywołuję literę „a”- przybiegają do niego dzieci z tą literą na kartoniku, pozostałe stoją w miejscu. Wywołane dzieci podają wyraz na swoją literę. Potem znów wszystkie biegają. Na następne hasło przybiegają dzieci z inną literą (lub literami).

V. Wyodrębnienie liter I, i
- analiza i synteza wyrazów Igor, igła
Dzieci wykonują wspólnie na tablicy i w zeszytach (karta pracy)
Wyszukiwanie poznanej litery wśród poznanych – kolorowanie.

VI. Zabawa – układanie wyrazów z liter, które są emblematami. Dzieci dobierają się grupami, by powstał wyraz. Czytanie ich – tata, lato, Ola, Ala, lala. Próba ułożenia zdań.

VII. Indywidualne układanie zdań z rozsypanek – 3 pozimy. Odczytywanie ich, wklejanie do zeszytu. Przepisywanie.

VIII. Praca zespołowa – układanie puzzli – fartuszek. Kolorowanie nitkami, naklejanie nitek. Następnie każda grupa wykonaną pracę nakleja na szary papier.

IX. Podsumowanie lekcji, praca domowa – karta pracy – rodzic czyta wyrazy, a dziecko nazywa obrazki

X. Samoocena – na tablicy wiszą ilustracje igły z nitką (wesoła i smutna), zadaniem dzieci będzie wybranie odpowiedniego znaczka – potrafię, jeszcze muszę popracować i przyklejenie go w odpowiednim miejscu wybranym przez siebie

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.