X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 38445
Przesłano:

W świecie instrumentów perkusyjnych - konspekt zajęć dla klasy II

Cel ogólny:
- poznanie instrumentów perkusyjnych

Cele szczegółowe:
Uczeń :
- zna nazwy instrumentów perkusyjnych
- rozróżnia ich kształt i brzmienie
- jest wrażliwy na czas trwania wartości rytmicznych - ósemki, ćwierćnuty, półnuty
- gra na instrumentach perkusyjnych proste rytmy
- potrafi ułożyć prosty rytm

Metody pracy:
działania twórcze uczniów, gra na instrumentach perkusyjnych, śpiew, ruch, percepcja muzyki

Formy pracy:
grupowa, indywidualna, zbiorowa

Środki dydaktyczne:
kostka z kieszeniami, pudełko do ćwiczeń dotykowych, instrumenty perkusyjne, prezentacja multimedialna o instrumentach perkusyjnych

Przebieg zajęć:
1. Powitanie, czynności organizacyjne.
2. Podanie celów lekcji:
- Poznacie instrumenty perkusyjne, ich wygląd, nazwy i brzmienie.
- Utrwalicie poznane wartości rytmiczne – ósemki, ćwierćnuty i półnuty.
- Będziecie wystukiwać rytmy.

3. Zabawa „Motylki, żabki, bociany”
Podział uczniów na 3 grupy:
a) motylki poruszają się w rytmie ósemek,
b) żabki – w rytmie ćwierćnut,
c) bociany – w rytmie półnut.
Grupy poruszają się zgodnie z wystukiwanym rytmem.

4. Prezentacja instrumentów perkusyjnych.

a) Odczytanie krótkiej bajeczki wprowadzającej do tematu.
Były sobie kiedyś instrumenty: dzwonki, trójkąt, tamburyn, bębenek, talerze, kastaniety, kołatki, pudełko akustyczne, marakasy.
Często na nich grano w szkole. Ale dzieci uderzały w nie bardzo mocno, chcąc uzyskać jak najgłośniejsze dźwięki.
Instrumenty nie czuły się z tym dobrze. Taka gra była dla nich bolesna. Lubiły, gdy grano na nich delikatnie, lekko. Wydawały wtedy prześliczne, czyste dźwięki.

b) Nazywanie instrumentów perkusyjnych.
c) Pokazanie sposobu grania na nich.

5. Rzucanie „kostką edukacyjną z kieszeniami”, w których umieszczone są nazwy instrumentów perkusyjnych. Wskazywanie właściwych instrumentów.

6. Rozpoznawanie instrumentów perkusyjnych po kształcie – wykorzystanie pudełka do ćwiczeń dotykowych.

7. Odtwarzanie z płyty CD nagrania brzmienia poszczególnych instrumentów perkusyjnych. Kojarzenie usłyszanych dźwięki z instrumentami.

8. Prezentacja multimedialna na temat jeszcze innych instrumentów perkusyjnych wykorzystywanych w orkiestrze.

9. Śpiewanie piosenki „W deszczowych kropkach”. Tworzenie rytmicznego akompaniamentu.

10. Wystukiwanie na instrumentach rytmów – wspólnie i indywidualnie:
a) propozycje nauczyciela,
b) propozycje uczniów.

11.Sprawdzenie osiągnięcia wyznaczonych celów:
- Czego się dzisiaj nauczyliście?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.