X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 38296
Przesłano:

Zdrów jak ryba! - wycieczka do Ośrodka Zdrowia. Scenariusz zajęć dla uczniów klasy III szkoły podstawowej

Scenariusz zajęć - wycieczka
Hasło: Kultura zdrowotna, profilaktyka uzależnień
1. Grupa wiekowa : uczniowie klasy III szkoły podstawowej
2. Osoba prowadząca: Ewa Adamkiewicz
3. Temat: Zdrów jak ryba! – wycieczka do Ośrodka Zdrowia.
4. Cele ogólne:
- kształtowanie postaw prozdrowotnych
- podkreślanie wartości higieny , pielęgnacji ciała , odżywiania się i trybu życia
- poznanie specjalności lekarskich
- poznanie pracy dietetyka i pracy stomatologa
- zapoznanie z podstawowymi zasadami zdrowego odżywiania
- przypomnienie podstawowych przepisów ruchu drogowego
- kształtowanie właściwej postawy w kontaktach z nieznajomymi
5. Cele szczegółowe:
Uczeń:
- zna zasady zdrowego odżywiania
- zna specjalności lekarskie
- wie, jak dbać o swoje zdrowie
- wie, jakie produkty należy spożywać, by zachować zdrowie
- wie, że wszelka aktywność sprzyja zdrowiu
- potrafi przestrzegać zasad bezpieczeństwa podczas wędrówki do i z Ośrodka Zdrowia
- wie, że używki źle wpływają na zdrowie i są przyczyną wielu chorób
- przestrzega zasad kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych
- potrafi okazać swoją postawą szacunek swemu rozmówcy
6. Metody pracy: pokaz, demonstracja, podająca, poszukująca;
7. Formy pracy: zajęcia z całą grupą;
8. Realizacja podstawy programowej:
Edukacja przyrodnicza
2. Osiągnięcia w zakresie funkcji życiowych człowieka ochrony zdrowia, bezpieczeństwa i odpoczynku. Uczeń:
1) przedstawia charakterystykę wybranych zajęć i zawodów ludzi znanych z miejsca zamieszkania oraz zawodów w użyteczności publicznej: nauczyciel, żołnierz, policjant, strażak, lekarz, pielęgniarz, rozumie istotę pracy w służbach mundurowych i medycznych;
4) dba o higienę oraz estetykę własną i otoczenia
6) wymienia wartości odżywcze produktów żywnościowych, owoców, warzyw, ma świadomość znaczenia odpowiedniej diety dla utrzymania zdrowia człowieka, ogranicza spożywanie posiłków o dużych walorach smakowych, ale o niskich wartościach odżywczych, zachowuje umiar w spożywaniu produktów słodkich, zna konsekwencje zjadania ich w nadmiarze, wykonuje sałatkę z warzyw, owoców;
Edukacja polonistyczna
1. Osiągnięcia w zakresie słuchania. Uczeń:
1) słucha z uwagą wypowiedzi nauczyciela, innych osób dorosłych z otoczenia, kolegów i koleżanek w różnych sytuacjach życiowych, wymagających komunikacji i wzajemnego zrozumienia; słuchając tych wypowiedzi, samodzielnie koncentruje się, a swoim zachowaniem okazuje szacunek osobie wypowiadającej się;
5) panuje nad chęcią nagłego wypowiadania się, mobilizuje się do słuchania i czekania na własną kolej, szczególnie w momencie wskazywania tej potrzeby przez drugą osobę;
2. Osiągnięcia w zakresie mówienia. Uczeń:
1) wypowiada się płynnie, wyraziści, stosując adekwatne do sytuacji techniki języka mówionego: pauzy, zmianę intonacji, tempa i siły głosu, w zależności od sytuacji społecznej dobiera stosowna formę komunikacji werbalnej i własnego zachowania, wyrażającą szacunek do rozmówcy;
2) formułuje pytania dotyczące sytuacji zadaniowych, wypowiedzi ustnych nauczyciela, uczniów lub innych osób z otoczenia;

3. Osiągnięcia w zakresie samokształcenia. Uczeń:
3) wykorzystuje nabyte umiejętności do rozwiązywania problemów i eksploracji świata, dbając o własny rozwój i tworząc indywidualne strategie
uczenia się;

Czynności nauczyciela i wychowanków
Cele operacyjne
Środki dydaktyczne
Obszar edukacyjny
(Tabla - red.)

1. Zajęcia są kolejnym etapem po szeregu lekcji z bloku: kultura zdrowotna, profilaktyka uzależnień. Nauczyciel wcześniej uzgodnił z uczniami wyjście do Ośrodka Zdrowia - spotkanie z dietetykiem i stomatologiem. Wspólnie z uczniami nauczyciel opracował pytania, jakie uczniowie będą zadawać podczas spotkania . Nauczyciel uzgodnił spotkanie z pracownikami medycznymi.

2. Wędrówka do Ośrodka Zdrowia. Przypomnienie zasad bezpiecznego poruszania się, przestrzegania sygnalizacji świetlnej.

3. Wizyta w Ośrodku. Spotkanie z dietetykiem. Nauczyciel przedstawia uczniom panią dietetyk. Przedstawia cel wizyty. Prosi panią dietetyk o zabranie głosu, a następnie uczniów o zadawanie pytań.
Pani dietetyk pokazuje piramidę zdrowia i na jej podstawie odpowiada na pytania uczniów. Wyjaśnia, co to jest piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej - jest to najprostsze i jak najkrótsze przedstawienie kompleksowej idei żywienia, której realizacja daje szansę na zdrowe długie życie oraz zachowanie sprawności intelektualnej i fizycznej do późnych lat życia.
Piramida to graficzny opis odpowiednich proporcji różnych niezbędnych w codziennej diecie, grup produktów spożywczych. Im wyższe piętro piramidy, tym mniejsza ilość i częstość spożywanych produktów z danej grupy żywności.
Piramida kierowana jest do osób zdrowych w celu zachowania dobrego stanu zdrowia.

Pani dietetyk przedstawia 12 zasad zdrowego odżywiania dla uczniów wg Instytutu Matki i Dziecka:
1. Do szkoły wychodź po śniadaniu i ze śniadaniem.
2. Mleko, jogurty i sery to podpora mocnych kości.
3. Zawsze myj ręce przed posiłkiem.
4. Pięć posiłków w ciągu dnia jest na piątkę.
5. Jedz o stałych porach i nie spiesz się.
6. Mięso, jaja czy ryby – możesz wybierać.
7. Pamiętaj o kaszach, jedz chleb nie bułeczki.
8. Dzień bez pięciu porcji warzyw, owoców i soku to dzień stracony.
9. Posiłek obiadowy to zapas siły na aktywne popołudnie.
10. Kolację zjadaj wieczorem, nie tuż przed snem.
11. Dobrą wodą gaś pragnienie.
12. Ruch bez ograniczeń, słodycze z umiarem.

Pani dietetyk uzmysławia uczniom, że jeśli chcemy zachować zdrowie, należy w dorosłym życiu unikać używek. Informuje o przestrzeganiu higieny m.in. jamy ustnej – zębów. Zaprasza do sąsiedniego gabinetu pani stomatolog.

4. Wizyta w gabinecie pani stomatolog.
Pani stomatolog opowiada o tym, jak należy prawidłowo szczotkować zęby i ile razy dziennie.
Dentysta wyjaśnia, co szkodzi zębom: stres, klimatyzacja, zła dieta, palenie, zła higiena.
Stomatolog prezentuje różne rodzaje szczoteczek do zębów, wymienia zalety poszczególnych szczoteczek. Opowiada o narządach diagnostycznych.

5. Pożegnanie z panią stomatolog. Uczniowie pod opieką nauczyciela wracają do szkoły. Nauczyciel przypomina o bezpieczeństwie podczas drogi.

6. Ewaluacja: Po powrocie do szkoły nauczyciel prosi uczniów, aby te dzieci, którym wizyta w Ośrodku Zdrowia się podobała, wydały dźwięk: ,,HURA!”. Te dzieci, którym zajęcia się nie podobały wydały dźwięk: ,,BUUUU!”, a te, które są niezdecydowane - ,,Iiiiiiiii!”.


1. Uczniowie opracowują szereg pytań do dietetyka i stomatologa. Pytania dotyczą zdrowego stylu życia.

2. Uczniowie znają zasady bezpiecznego poruszania się po chodnikach miejskich, stosują się do zakazu i nakazu sygnalizacji świetlnej. Zakładają kamizelki odblaskowe.

3. Uczniowie witają się z panią dietetyk. Zadają pytania na temat zdrowego stylu zdrowia.

Uczniowie zadają pytania:
a) Dlaczego zdrowie jest takie ważne?
b) Czy na przestrzeni lat odżywianie się zmieniało?
c) Co dawniej jedli ludzie?
d) Ile lat średnio żyje człowiek?
e) Co to znaczy zdrowy tryb życia?
f) Co to są kalorie?
g) Czym zajmuje się dietetyk?
h) Co to są węglowodany?
i) Co należy robić, żeby mieć dobrą pamięć i koncentrację?
j) Co to są kwasy omega – 3 i omega – 6? W jakich produktach można je znaleźć?
k) Czy picie mleka jest ważne?
l) Jaki wybrać napój do popicia, gdy je się kanapkę w szkole?
m) Ile posiłków dziennie należy jeść?
n) Dlaczego aktywność jest taka ważna? Jak wpływa na nasze zdrowie?

Uczniowie opowiadają o swoim trybie życia. Określają np. jazdę na rowerze jako aktywny styl życia, a granie w gry komputerowe jako bierny tryb życia.

Uczniowie dziękują za wyczerpujące informacje na temat odżywiania, obiecują dbać o dietę i być aktywnymi.

Żegnają się z panią dietetyk, przechodzą do sąsiedniego gabinetu pani stomatolog, aby zapoznać się z prawidłową higieną jamy ustnej.

4. Uczniowie witają się z panią stomatolog.
Wybrany uczeń opowiada o tym, że dbanie o zęby wpływa na nasze samopoczucie, zdrowie.
Dzieci zadają pytania odnośnie sprzętu stomatologicznego.

Uczniowie odbywają próbę prawidłowego szczotkowania zębów.
Każde dziecko otrzymuje na pamiątkę wizyty szczoteczkę.

5. Uczniowie dziękują za poświęcony czas. Żegnają się z panią stomatolog. Wracają do szkoły.

6. Dzieci potrafią ocenić wizytę w Ośrodku i wyrazić swoją opinię. 1. Lista pytań, które uczniowie skierują do dietetyka i stomatologa.

2. Zasady bezpiecznego poruszania się w drodze do i z Ośrodka Zdrowia. Kamizelki odblaskowe.

3. Plansze obrazujące tzw. ,,Piramidę zdrowia”, aktywny styl życia a bierny styl życia, zasady zdrowego odżywiania dla uczniów według Instytutu Matki i Dziecka; ilustracje z hasłami: ,,Stop uzależnieniom!”, ,,Zachowaj trzeźwy umysł!”

4. Szczoteczki do zębów, sprzęt diagnostyczny.

5. Kamizelki odblaskowe.

1. Obszar edukacji polonistycznej.
Obszar edukacji zdrowotnej.

2. Obszar edukacji zdrowotnej.

3. Obszar edukacji zdrowotnej. Obszar edukacji społecznej z etyką. Obszar edukacji polonistycznej.

4. Obszar edukacji zdrowotnej.

5. Obszar edukacji społecznej z etyką.

Opracowała: Ewa Adamkiewicz

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.