X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 36617
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Niebieskie zagadki - zdobywanie i poszerzanie wiedzy na temat Układu Słonecznego oraz gwiazdozbiorów

Scenariusz zajęć
Temat zajęcia: „Niebieskie zagadki” – zdobywanie i poszerzanie wiedzy na temat Układu Słonecznego oraz gwiazdozbiorów, badanie, odkrywanie, eksperymentowanie jako sposoby poznawania siebie i świata.
Grupa: 5, 6 latki
Autor: Beata Lofek
Cel ogólny:
•Wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka poprzez organizację warunków sprzyjających nabywaniu doświadczeń w fizycznym, emocjonalnym, społecznym i poznawczym obszarze jego rozwoju
Cele operacyjne: Dziecko:
•Uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych z przyborami lub bez nich...(PP I/5)
•Wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w najbliższym otoczeniu za pomocą(....) impresji plastycznych, technicznych, konstrukcji i modeli z tworzyw...(PP IV/1)
•Wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk, rzeczy znajdujących się w najbliższym otoczeniu za pomocą języka mówionego...(PP IV/2)
•Eksperymentuje, szacuje, przewiduje...(PP IV/13)
Formy:
•Indywidualna
•Grupowa
•Zbiorowa
Metody:
•Czynne: zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń, kierowania własną działalnością dziecka
•Słowne: rozmowa, objaśnienia, instrukcje, zagadki
•Oglądowe: obserwacja i pokaz
Środki dydaktyczne:
zagadki, obrazki przedstawiające Słońce, Księżyc, Ziemię, gwiazdę, konstelacje gwiazd, podpisy do obrazków, kartoniki oznaczające sylaby, kolorowe kółka gimnastyczne, sznurek, słoiki, plastelina, łyżeczka, sylwety gwiazd, granatowy materiał, niebieskie dywaniki, konstelacja do ułożenia dla każdego dziecka, cyferki, włóczka, muzyka na CD.

Przebieg zajęć:

1.Wprowadzenie do zajęć, zaproszenie dzieci do wspólnej wyprawy w kosmos lotem rakietą
2.„Niebieskie zagadki”- rozwiązywanie zagadek słownych, układanie na dywanie odpowiedniego obrazka przedstawiającego rozwiązanie zagadki wraz z podpisem: Słońce, Księżyc, Ziemia, gwiazda, dzielenie nazw na sylaby, ułożenie odpowiedniej liczby kartoników pod obrazkami
•Na niebieskim niebie wielka żółta kula, co przyjemnym ciepłem wszystkich nas otula? (Słońce)
•Czy wiecie kto to?, odgadnąć łatwo, daje nam w noce srebrzyste światło? (Księżyc)
•Ciemną nocą na niebie się złocą, oczu nie mają a do nas mrugają? (gwiazdy)
•Co to za okrągła planeta, na której bez wody, tlenu i słońca nie byłoby życia? (Zemia)
3.„Droga Ziemi wokół Słońca”- zabawa ruchowa z doświadczaniem wirowania wokół własnej osi i poruszania się po okręgu. Demonstrowanie na forum grupy sposobu wędrowania Ziemi i księżyca wokół Słońca po tzw. orbicie z wykorzystaniem piłek. Realizacja zabawy w grupkach 3 osobowych z podziałem na role: jedno dziecko jako Słońce trzymając w ręku żółte kółko, drugie jako Ziemia z niebieskim kółkiem a trzecie jako Księżyc z białym. Każde dziecko powinno doświadczyć wszystkich ról.
4.„Narodziny gwiazdy”- zabawa badawcza przy stolikach z wykorzystaniem słoika z ciepłą wodą, plasteliną i łyżeczką. Nauczyciel wyjaśnia czym jest gwiazda i jak powstaje. Dzieci lepią z plasteliny małe kuleczki (nie większe od ziarnka ryżu), wrzucają je do słoika. Mieszają łyżką wodę w słoiku tak mocno, by wprowadzić w ruch plastelinowe kulki. Plastelinowe kulki będą nadal wirować i zbliżać się do siebie w środkowej części słoika. W podobny sposób rodzi się gwiazda. Cząsteczki wirujące w kosmosie zbliżają się do siebie tak jak kulki plasteliny, w końcu łączą się i tak powstaje wielka kula- gwiazda.
5.„Gwiazdozbiory”- wyjaśnianie czym jest gwiazdozbiór, inaczej konstelacja, pokaz najbardziej znanych konstelacji poprzez układanie sylwet gwiazd na granatowym materiale i łączenie ich sznurkiem, umieszczając gwiazdy na miejscu kolejnych cyferek, na koniec łącząc cyferki np. gwiazdozbiorów: Wielki wóz, Waga, Skorpion, Panna itp.
6.„Bawimy się w konstelacje”- zabawa ruchowa orientacyjno- porządkowa, dzieci biegają po sali w rytm dowolnego utworu muzycznego. Na umówiony sygnał- pokazanie gwiazdy- zatrzymują się, kładą na dywanie kółka, stają na nich i chwytają się za ręce tworząc w ten sposób „konstelację”. Zabawę powtarzamy kilka razy.
7.„Niebo nocą”- odtwarzanie gwiazdozbiorów według wzorów z obrazka z wykorzystaniem gwiazdek i włóczki, eksperymentowanie z układem gwiazd według własnego pomysłu, nadawanie nazw ułożonym konstelacjom.
8. Podziękowanie dzieciom za wspólne zajęcia, powrót rakietą z kosmosu na Ziemię.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.