X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 3129
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz wprowadzenie litery B, b

TEMAT: Słuchanie wiersza T. Śliwiaka pt. „Luty i Marzec”.
Wprowadzenie litery drukowanej „B, b” na podstawie wyrazu podstawowego „buty”.

CELE OGÓLNE:
- doskonalenie umiejętności redagowania ustnych wypowiedzi na podany
temat; wyodrębnienie treści humorystycznych,
- dobieranie obrazków i podpisów do wysłuchanych zagadek,
- wzbogacenie wiadomości na temat równych rodzajów butów,
- zapoznanie z nową literą drukowaną B, b i sposobem jej pisania,
- doskonalenie słuchu fonematycznego,
- doskonalenie umiejętności klasyfikowania według określonego
kryterium; liczenia w znanym zakresie,
- doskonalenie umiejętności czytania w zakresie poznanych liter,
- wdrażanie do przestrzegania zasad do przestrzegania zasad podczas
zabawy,
- wyrabianie umiejętności współpracy z innymi,

CELE OPERACYJNE:
- zna piosenkę,
- wypowiada się na podany temat,
- rozwiązuje zagadki,
- umie dopasować obrazek i podpis;
- zna rożne rodzaje obuwia,
- zna kształt litery B, b,
- czyta sylaby, wyrazy i zdania w zakresie poznanych liter,
- zna poznane litery wielkie i małe,
- klasyfikuje przedmioty według określonego kryterium; liczy w znanym
zakresie,
- aktywnie uczestniczy w zabawach,
- współdziała w grupie.

RODZAJE AKTYWNOŚCI:
- słowna,
- oglądowa,
- z zakresu czytania,
- matematyczna,
- muzyczna,
- ruchowa.
FORMY PRACY:
- grupowa,
- indywidualna.

ŚRODKI WSPOMAGAJĄCE DZIAŁANIE:
- tekst wiersza „Luty i Marzec” T. Sliwiaka,
- zagadki,
- rozsypanka literowa,
- ilustracje obuwia,
- wyrazy do globalnego czytania,
- zdania pobudzające myślenie logiczne,
- płyta CD z podkładem muzycznym,
- podręcznik „Sześciolatek to potrafi” cz. III
- emblemat litery B, b i emblematy cyfr.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Wspólne powitanie dnia przy piosence „Marzec czarodziej”.

2. Wysłuchane wiersza „Luty i Marzec”:

Podszedł do Marca Luty
i chciał mu sprzedać buty.
Prawie nowe, zobacz !
Mało wychodzone
i cieple, bo kożuszkiem
w środku wyłożone.
Nie namyślaj się długo.
Jeszcze potrwa zima.
Tanio oddam,
więc zapłać
i buty zatrzymaj.
Na to Marzec: - mój Luty,
czyś zmysły postradał?
Pomyśl, para twych butów
czyż na mnie się nada?
Wziął bym je chętnie,
lecz uwierz, nie mogę.
Mam od ciebie o trzy dni większą nogę.

3. Rozmowa z dziećmi na temat treści wiersza; wyodrębnienie treści humorystycznych, określenie nastroju utworu.

- Co zaproponował Luty Marcowi?
- Co odpowiedział Marzec?
- Co to znaczy, że Marzec ma „o trzy dni większą nogę” od Lutego?
4. Masaż pleców (według V. Sherborn)

Tak piszemy na maszynie
A ... B ... C ... kropka
Tak piszemy na maszynie
A ... B ... C ... przecinek (lekkie uderzanie opuszkami palców)

Tutaj płynie rzeczka (całą dłonią uderzamy wzdłuż kręgosłupa)
Tu przeszła pani na szpileczkach (uciskanie sztywnymi palcami wskazującymi)
Potem przeszło stado słoni (ugniatanie całymi dłońmi)
A za nim stado koni (lekkie stukanie pięściami)
Potem przeszła szczypaweczka (lekkie szczypanie po bokach kręgosłupa)
Zaświeciły dwa słoneczka (okrężny masaż dłońmi łopatek)
Spadł drobniutki deszczyk (lekkie uderzanie palcami)
Czy poczułeś dreszczyk? (delikatne łaskotanie w szyję lub po bokach)

5. Rozwiązanie zagadek z „balonika”

Nauczyciel przymocowuje w różnych miejscach w sali balony, na każdym z nich umocowana jest karteczka z zagadką. Dzieci odgadują rozwiązanie zagadki, odnajdują obrazek z ilustracją przedstawiającą treść rozwiązanej zagadki, następnie układają wyrazy stanowiące rozwiązanie zagadki.
Treści zagadek:

Bałwan W oczach węgielki,
z marchwi nos wielki,
na śniegu stoi,
słońca się boi.

Biedronka. Piegowata dama,
po liściach chodzi od rana.
Gdy wierszyk powiedzą dzieci,
do nieba wnet poleci.

Bocian Czerwone nogi i białe piórka,
przed nim do wody żaby dają nurka.

Zebra W kostiumiku czarno-białym,
w ZOO ją zobaczyć możesz.,
Inna znowu śmiałym krokiem,
przejść przez jezdnię ci pomoże..
Żaba. Skacząc po łące,
szybko uciekam,
gdy dziób czerwony,
widzę z daleka..

Buda. Zrobiona jest z desek,
mieszka w niej piesek.

Wróbel. Gdy inne ptaki lecą w ciepłe kraje,
on zawsze z nami zostaje.

Buty. Chodzą obaj w zgodnej parze.
Razem stoją przez noc ciemną.
Lecz nigdzie nie pójdą same,
ale zawsze, zawsze ze mną.

6. Wprowadzenie litery drukowanej B, b.

Na tablicy ułożone są sylwety różnych butów i dziewczynka.

- wyeksponowane sylwety buta,
- analiza i synteza głoskowa: ułożenie modelu wyrazu, podział na głoski, samogłoski i sylaby,
- omówienie wyglądu i kształtu poznanej litery (do czego jest podobna, z czym się kojarzy, co przypomina),
- wyszukiwanie wyrazów z głoską „b” w nagłosie, śródgłosie, wygłosie,
- wyszukiwanie litery „b” w napisach do globalnego czytania znajdującego się w sali.

7. „Jakie to buty” – zabawa dydaktyczna.

Nauczyciel układa na dywanie obręcze. Proponuje aby dzieci posegregowały buty do każdej obręczy według ich rodzaju. Dzieci przeliczają ilustracje butów w poszczególnych obręczach, porównują liczbę obrazków w poszczególnych obręczach i umieszczają odpowiednie cyfry pod obrazkami. Określają, gdzie jest najwięcej par butów, najmniej, o ile więcej, o ile mniej.

8. „Zabawa z literami” – zabawa dydaktyczno-ruchowa (utrwalenie poznanych liter wielkich i małych).

Dzieci losują emblematy z dotychczas poznanymi literami wielkimi i małymi. Swobodnie tańczą przy muzyce, na przerwę w muzyce dobierając się parami (wielka litera z małą).

9. Ćwiczenie w czytaniu.
- wyszukiwanie nowo poznanej litery w rozsypance literowej,
- tworzenie sylab,
- tworzenie wyrazów,
- odczytanie tekstu przez nauczyciela „But, buty i butki”
- indywidualne czytanie zdań, dopasowanie odpowiednich butów z podziałem na męskie, damskie, dziecięce i buciki lalek. Dobieranie ilustracji butów z podziałem na kategorie w kontekście czytanych zdań.

10. Praca w podręczniku „Sześciolatek to potrafi” część III (str. 4 ćw. 2, str. 5 ćw. 3).

11. Podsumowanie zajęć: „Prezent dla literki B, b” – dzieci przyklejają obrazki, w których nazwie znajduje się głoska b, wokół znajdującej się w centrum kartki litery B, b.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.